Nové podezření: Petržílek vynášel informace i z policie

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
24. 6. 2014 18:45
Žalobci prověřují další linku případu úniku tajných nahrávek Romana Janouška a Pavla Béma.
Foto: Policie ČR

Praha - Vyšetřovatelé úniku odposlechů pražského exprimátora Pavla Béma s podnikatelem Romanem Janouškem se dostali na novou stopu.

Napsal to deník Insider, podle nějž prověřují vážné podezření, že šéf analytiků protikorupční policie Jan Petržílek, který je jedním ze dvou dosud obviněných aktérů případu, mohl cíleně vynášet choulostivé informace nejen z BIS, ale i z klíčového celostátního policejního útvaru.

"Pracuje se s verzí, že Jan Petržílek systematicky vynášel citlivé informace také z protikorupční policie," uvedl pro deník Insider zdroj blízký vyšetřování.

Podle něj se návladní začali novým směrem ubírat hned poté, co se expertům podařilo částečně rozšifrovat datové nosiče, které Petržílkovi zabavili při domovní prohlídce. IT specialisté se sice dlouho nemohli k jeho datům dostat, nakonec ale hesla prolomili.

"Nyní došlo k posunu. Vyšetřovatelé zajistili velké množství materiálu a odborníci na tom museli dlouho pracovat. Něco z toho se jim povedlo rozklíčovat," potvrdil zdroj.

Oficiální místa se zatím k čerstvým poznatkům odmítají vyjadřovat. "Vzhledem k utajenému režimu, v jakém je vyšetřování vedeno, nebudu nic komentovat," uvedl státní zástupce Michal Muravský, který na vyšetřování dohlíží.

A sdílnější nebyl ani ředitel protikorupční jednotky Milan Komárek. "Toto nejsem schopen komentovat. Případ je věcí toho, kdo ho vyšetřuje," řekl Komárek.

Pokud by se podezření na vynášení informací potvrdilo, hrozilo by Petržílkovi rozšíření současného obvinění, které stojí na úniku nahrávek telefonátů Romana Janouška s Pavlem Bémem.

Celý článek si přečtěte v placeném deníku Insider.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy