Vyšetřování kauzy Janouškových odposlechů se protahuje

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
5. 8. 2014 19:53
Kvůli úniku odposlechů Romana Janouška a Pavla Béma už byl vyslechnut i někdejší poslanec Věcí veřejných Jaroslav Škárka.
V případu úniku odposlechů je mezi obviněnými bývalý poslanec Věcí veřejných Vít Bárta
V případu úniku odposlechů je mezi obviněnými bývalý poslanec Věcí veřejných Vít Bárta | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Kauza úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a pražského exprimátora Pavla Béma se vleče. Deník Insider zjistil, že klíčový posudek, který expert vypracoval na výpočetní techniku nalezenou u bývalého šéfanalytika protikorupční policie Jana Petržílka, stále nemá obhajoba k dispozici, přestože měl být dokončen už v lednu. U výslechů se nyní střídají svědci, kteří o nahrávkách dle svých slov nic nevědí, jako například exposlanec Jaroslav Škárka.

„Ano, byl jsem v této věci vypovídat, ale o obsahu své výpovědi nebudu mluvit do médií,“ řekl Insideru bývalý místopředseda Věcí veřejných.

V kauze je kromě zmíněného Petržílka obviněn i někdejší předseda VV Vít Bárta. Právě on měl podle obvinění Petržílka, který tou dobou působil v Bezpečnostní informační službě, k vynesení odposlechů navést.

Večírek s odposlechy

Dosavadní výpovědi svědků však působí rozpačitě. Někdejší pracovník Bártovy bezpečnostní agentury ABL například uvedl, že Bárta nahrávky hovorů mezi Bémem a Janouškem přinesl na vánoční večírek před parlamentními volbami v roce 2010.

Druhý klíčový svědek pak uvedl, že hovory Kolibříka a Mazánka, jak si Bém s Janouškem do telefonu přezdívali, našel v Bártově počítači. Petržílka však nezná a ani neví, odkud Bárta odposlechy získal.

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že Petržílek v "pouštění" informací pokračoval i poté, co z BIS zamířil do čela analytiků protikorupční policie. Důkazy, které by tuto teorii podložily, hledali experti v hardwaru, který mu zabavili při jeho zatčení na podzim minulého roku. Podle zdrojů Insideru se jim dokonce podařilo k části dat dostat. Zda však narazili na důkaz, že Petržílek vynášel z klíčové policejní složky citlivé informace, není jisté.

Článek vyšel 5. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy