Vyšetřování kauzy Janouškových odposlechů se protahuje

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
5. 8. 2014 19:53
Kvůli úniku odposlechů Romana Janouška a Pavla Béma už byl vyslechnut i někdejší poslanec Věcí veřejných Jaroslav Škárka.
V případu úniku odposlechů je mezi obviněnými bývalý poslanec Věcí veřejných Vít Bárta
V případu úniku odposlechů je mezi obviněnými bývalý poslanec Věcí veřejných Vít Bárta | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Kauza úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a pražského exprimátora Pavla Béma se vleče. Deník Insider zjistil, že klíčový posudek, který expert vypracoval na výpočetní techniku nalezenou u bývalého šéfanalytika protikorupční policie Jana Petržílka, stále nemá obhajoba k dispozici, přestože měl být dokončen už v lednu. U výslechů se nyní střídají svědci, kteří o nahrávkách dle svých slov nic nevědí, jako například exposlanec Jaroslav Škárka.

„Ano, byl jsem v této věci vypovídat, ale o obsahu své výpovědi nebudu mluvit do médií,“ řekl Insideru bývalý místopředseda Věcí veřejných.

V kauze je kromě zmíněného Petržílka obviněn i někdejší předseda VV Vít Bárta. Právě on měl podle obvinění Petržílka, který tou dobou působil v Bezpečnostní informační službě, k vynesení odposlechů navést.

Večírek s odposlechy

Dosavadní výpovědi svědků však působí rozpačitě. Někdejší pracovník Bártovy bezpečnostní agentury ABL například uvedl, že Bárta nahrávky hovorů mezi Bémem a Janouškem přinesl na vánoční večírek před parlamentními volbami v roce 2010.

Druhý klíčový svědek pak uvedl, že hovory Kolibříka a Mazánka, jak si Bém s Janouškem do telefonu přezdívali, našel v Bártově počítači. Petržílka však nezná a ani neví, odkud Bárta odposlechy získal.

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že Petržílek v "pouštění" informací pokračoval i poté, co z BIS zamířil do čela analytiků protikorupční policie. Důkazy, které by tuto teorii podložily, hledali experti v hardwaru, který mu zabavili při jeho zatčení na podzim minulého roku. Podle zdrojů Insideru se jim dokonce podařilo k části dat dostat. Zda však narazili na důkaz, že Petržílek vynášel z klíčové policejní složky citlivé informace, není jisté.

Článek vyšel 5. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy