Tajná služba přepsala zákon, žádá přístup k údajům z bank

Aleš Měřička
19. 9. 2014 8:50
Agenti BIS tvrdí, že chtějí lepší nástroje ke sledování toků velkých peněz. Kromě informací z bank žádají také prolomit daňovou mlčenlivost úřadů.
Foto: bis.cz

Praha - Potřebujeme zmapovat peněžní toky, vysvětluje Bezpečnostní informační služba (BIS) v dokumentu, kterým doprovodila vládě zaslaný návrh na změnu dvou zákonů.

Zpravodajské služby by podle zpravodajců měly dostat možnost získat údaje o klientech bank a majitelích telefonních čísel. A také chtějí prolomit mlčenlivost správců daně. Tyto informace mají využít například při prověřování zájemců o velké státní zakázky.

"Pokud má být naše práce účinná, a to zejména v oblasti organizovaného zločinu, korupce nebo terorismu, nastávají situace, kdy potřebujeme znát původ, zdroje, ale také cesty velkých peněz. Neznalost je pro nás v těchto případech velkou komplikací," vysvětluje Jan Šubert, mluvčí BIS.

Zpravodajské služby se například dosud mohou dostat k údajům, které chrání bankovní tajemství. Ale pouze v případě, že se týkají financování terorismu. Propojení informací získaných tajnými službami a finančními úřady, které jsou vázány mlčenlivostí, by zase podle BIS mělo pomoci jak zpravodajcům, tak i výběru daní.

"V případě, že jsou informace získané zpravodajskou činností sdělovány přímo jednotlivým finančním úřadům, naráží se na problém spojený s utajením takovýchto informací," uvádí BIS ve zprávě k navrhovaným změnám zákonů.

Zpravodajci proto chtějí nastavit oboustrannou výměnu informací přímo s Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ), které zastřešuje celou finanční správu.

Jeho šéf Jiří Žežulka ale není příliš nakloněn tomu, že by došlo k prolomení takzvané daňové mlčenlivosti. "Jsem si vědom toho, že ve výjimečných případech BIS informace chráněné daňovou mlčenlivostí nutně potřebuje," dodává pověřený ředitel GFŘ.

Žežulka nicméně předpokládá, že v praxi by se ročně jednalo řádově o desítky případů, kdy by úřad zpravodajcům údaje předával. Podobně hovoří i mluvčí BIS Šubert a ujišťuje o zbytečnosti obav, že by tajná služba chtěla informace týkající se běžných lidí nebo malých podnikatelů.

"Jde nám skutečně jenom o případy, kde jsou závažná podezření nebo jsou ve hře velké státní zakázky a je třeba prověřit zájemce. Jestli se za ním neskrývá někdo úplně jiný, zda za ním není organizovaný zločin," dodává Šubert.

Babiš souhlasí, Bělobrádek varuje

Navrhovaná změna v principu nevadí ani ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). "Pokud to bude probíhat za obdobných podmínek jako u speciálních složek policie, prostřednictvím Generálního finančního ředitelství," dodává Babiš.

Podle mluvčího BIS v návrhu zůstává nutnost, aby získání informací nejdříve povolil soud. "Podobně jako v případě odposlechů," říká Šubert.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek však varuje před rizikem zneužití nebo úniků citlivých informací. "Po zkušenostech s policií a justicí a poté, co lidé z Úřadu vlády úkolovali rozvědku, je člověk opatrný," uvedl předseda KDU-ČSL v narážce na loňskou kauzu Jany Nagyové, nyní provdané Nečasové.

Loni na podzim také policie zatkla šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a bývalého agenta BIS Jana Petržílka. Ten měl totiž údajně Bártovi vynést odposlechy pražského exprimátora Pavla Béma a podnikatele Romana Janouška.

"Myslím, že bude ještě nutná diskuse, zejména o kontrole. Protože vždy je problém s tím, kdo bude kontrolovat ty, co mají kontrolovat," říká Bělobrádek.

Článek vyšel v pátek 19. září 2014 v Hospodářských novinách a v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy