Praha - Znělo to jako skvělý plán. Nakonec ale pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová musela změnit taktiku. K odvolacímu soudu v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nepůjde přísný krajský žalobce Petr Jirát, který letos v květnu "zařídil" Rathovi zatím nepravomocně 8,5 roku vězení za manipulaci s krajskými zakázkami.
Jiráta, který žádal pro Ratha ještě přísnější trest a propadnutí veškerého majetku, vyřadila z druhého kola soudu letní Rathova civilní žaloba na ochranu osobnosti. Rath si tehdy nenechal líbit Jirátova vyjádření pro server Lidovky.cz, v nichž žalobce řekl, že Rath nenastoupí do vězení a že "ulil" miliony, které policie dosud nenašla.
Jirát žalobu považuje za riziko: Rath by ho mohl u odvolacího soudu napadnout pro podjatost. Proto žalobce sám uznal, že by nebylo dobré, aby se odvolání zúčastnil. "K odvolacímu soudu nepůjdu, kauza pro mě skončila rozsudkem Krajského soudu v Praze," tvrdí Jirát.
Bradáčová si ho přála mít i u odvolacího řízení proto, že případ dokonale zná a vynikající rétor Rath jej obtížně mohl nachytat na nějakém detailu z obsáhlého spisu. "Zvažovala jsem, že by bylo účelné, aby před odvolacím soudem zastupoval obžalobu osobně doktor Jirát, protože tu kauzu zná," potvrdila Bradáčová. Dodala ale, že Rathova žaloba vše změnila: "Po podané žalobě tyto mé úvahy padly."
Rath: Zase obcházení zákona
David Rath online deníku Aktuálně.cz řekl, že o plánu vrchního státního zastupitelství nic nevěděl. A zhatil ho tedy svou žalobou vlastně nevědomky. Zároveň novou informaci využil k dalšímu z řady útoků proti státním zástupcům.
"Pokud je vaše informace pravdivá, pak jen potvrzuje nestandardnost celé této mé kauzy. Šlo by totiž o účelové a plánované obejití platného zákona. Byl by to jistě další důvod ke stížnosti jak vyšším soudům, tak k mezinárodním orgánům," řekl Rath.
Aby Bradáčová zákon neporušila, musela by k sobě do úřadu vzít Jiráta na přechodnou dobu, například jako stážistu. To proto, že u odvolacího soudu musí být žalobce z vrchního státního zastupitelství, zatímco Jirát náleží v hierarchii o stupeň níž.
Místo Jiráta bude Bradáčová muset vybrat jiného státního zástupce. Konkrétní jméno ale zatím nepadlo. "Bude to specialista na hospodářskou kriminalitu," řekla Bradáčová.
Pokud by Jirát odvolání skutečně řešil, nebylo by to v Česku poprvé, co státní zástupce z nižšího stupně na čas "přestoupil" ke kolegům výš. I v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozidel od automobilky Tatra, kde figuroval exministr obrany Martin Barták a bývalý americký velvyslanec William Cabaniss, si odvolací soud hlídal žalobce z krajské úrovně - ostravský státní zástupce Dušan Táborský. U soudu ale neuspěl a soud Bartáka i zbrojaře Michala Smrže zprostil obžaloby.
Rath: Je to stát ve státě
Rath takovou praxi ostře napadl. "Státní zástupci téměř každodenně ukazují, že jsou "státem ve státě" a zneužívají svých pravomocí. A kde je nemají, tak hledají cesty, jak zákony obejít. Vedle účelového přidělování místně nepříslušným orgánům by přibylo i účelové přidělování konkrétním žalobcům. To je pěkný návrat ke stalinské justici," sdělil Rath.
Odvolací soud bude jeho kauzu řešit příští rok. Přesnější termín zatím není jasný.
Kvůli upravování veřejných zakázek Středočeského kraje pro předem vybraného vítěze a s tím spojené korupci stanulo spolu s Rathem u soudu dalších deset obžalovaných. Organizátorka zmanipulovaných tendrů Lucia Novanská dostala pět let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem a půlmilionový peněžitý trest. Nad dalšími devíti lidmi byl nepravomocný rozsudek vynesen počátkem letošního dubna.
Česká justice bude kromě toho řešit ještě takzvanou druhou větev kauzy Rath. Týká se rekonstrukcí či výstavby pavilonů krajských nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun. Kriminalisté kvůli tomu navrhli letos v létě obžalovat devět lidí a osm firem.