Praha - Exposlanec David Rath (dříve ČSSD) se před Krajským soudem v Praze ohrazoval proti domovním prohlídkám, které v jeho domech a bytech uskutečnila policie loni po zadržení.
Politik si stěžoval například na to, že jednu z nemovitostí vůbec nepoužíval. Rath čelí s dalšími deseti lidmi obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji.
Pancová a Kott žádají o propuštění z vazby
Kriminalisté Ratha zatkli loni v polovině května, když nesl v rukou krabici, ve které našli sedm milionů korun. Soud také vyslechl obžalovanou Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, kteří žádají o propuštění z vazby. Rozhodne v úterý.
Soudce Robert Pacovský původně uvedl, že by senát mohl teoreticky rozhodnout o žádosti o propuštění z vazby u někdejší ředitelky kladenské nemocnice Pancové a jejího přítele, náměstka stejné nemocnice a exposlance Kotta, již v pondělí. Nakonec ale po jejich vyjádřeních k vazebnímu stíhání přerušil projednání do úterka.
Pokud by soud dvojici vyhověl, neznamená to však pro ni hned návrat na svobodu, protože se žalobce Petr Jirát s největší pravděpodobností odvolá a v případu rozhodne v následujících týdnech Vrchní soud v Praze.
Rathovi hrozí 12 let
Stížnosti na vazbu soud v minulosti zamítal, naposledy u Ratha před týdnem. Důvodem byla obava, že se bývalý politik může chtít skrývat před vysokým trestem - hrozí mu až 12 let vězení.
Soudce navázal čtením dokumentů o domovních prohlídkách na projednání z minulého týdne, kdy dokončil výslechy obžalovaných, a nechal přehrát videozáznam ze zadržení Ratha 14. května v Rudné u Prahy.
V pátek četl protokol z domovní prohlídky v jednom z domů v Hostivicích. Nemovitost patří Rathově rodině.
V pondělí četl také příkaz k prohlídce v hostivickém bytě, prohlídka se ale nakonec neuskutečnila, protože se ukázalo, že Rath prostor nevyužíval, jen pronajímal.
"Policii, která mě půl roku sledovala, muselo být jasné, že tam nechodím," řekl Rath. Kriminalisté podle něj bez důkazů příkaz postoupili žalobci a soudu.
Policie prý pouze spekulovala, "co všechno se tam mohlo dít".
Prohlídky povolil ústecký soud
Jednalo se především o podezření ze schůzek Ratha s dalšími obžalovanými, které státní zastupitelství označuje jako organizátory manipulací se zakázkami - někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím přítelem, náměstkem stejné nemocnice a exposlancem Petrem Kottem.
Rath si v komentáři k dokumentům stěžoval také na to, že prohlídky povoloval soud v Ústí nad Labem. Tamější státní zastupitelství zpočátku kauzu dozorovalo.
"Povolil to místně nepříslušný soud," uvedl Rath.
Kritizoval žalobce také za tvrzení, že v žádosti o povolení prohlídky se uvádí podezření z převodů peněz do zahraničí, což se podle něj nedělo.
"Nenašel se jediný důkaz, že by někdo převáděl finance do zahraničí. Ani já, ani nikdo z rodiny. Na nepodložených důkazech byla provedena domovní prohlídka, což je brutální zásah do soukromí lidí," dodal Rath.