Ransdorf léky dostal a byl u něj lékař, odmítla stížnosti vdovy švýcarská policie

Lukáš Werner Lukáš Werner
Aktualizováno 4. 2. 2016 16:25
Policie ve švýcarském Curychu se důrazně ohradila proti nařčení, že komunistickému europoslanci Miloslavu Ransdorfovi při jeho zadržení nedávala potřebné léky. Policie tvrdí, že Ransdorf, který po několika týdnech po zadržení nečekaně zemřel, byl uznán schopným vazby a ve věznici byl pod dohledem lékaře. Na nedostatečnou lékařskou péči si kromě jiného stěžovala vdova po europoslanci Vlasta Ransdorfová.
Foto: Jakub Plíhal

Curych/Praha - Nedlouho po nečekaném úmrtí europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa jeho manželka Vlasta obvinila švýcarskou policii z toho, že mu v době, kdy ho policie zadržela, neumožnila vzít si léky na diabetes a vysoký tlak. Švýcarská policie se proti nařčení ohradila. Podle ní měl Ransdorf k dispozici lékařskou péči.

"Takováto nařčení důrazně odmítáme," řekl Aktuálně.cz mluvčí curyšské policie Werner Schaub. "Zadržený byl po vyšetření lékařem shledán schopným vazby. Po dobu zadržení byl pod dohledem lékaře, který mu poskytl veškeré potřebné léky," doplnil Schaub.

Vlasta Ransdorfová před několika dny vyzvala v otevřeném dopise předsedu vlády Bohuslava Sobotku, aby prošetřil události, které předcházely jeho lednovému úmrtí. Události z curyšské banky, kde policie politika se třemi Slováky zadržela, podle ní Ransdorfovi "ukrátily život". Vdova mimo jiné ostře napadá postup policistů.

Nenašli inzulin v autě

"Jak se vůbec mohlo stát, že manželovi švýcarská policie odepřela léky na diabetes a hypertenzi v potřebném množství? Především mu vůbec nezajistila noční inzulín, místní lékař ho neměl k dispozici," tvrdí Ransdorfová s tím, že její manžel požádal policisty, aby mu inzulin přinesli z auta, ale ti jej nemohli najít. "Léky na tlak nedostal buď vůbec, nebo v nedostatečném množství. V noci měl zdravotní potíže způsobené enormním zvýšením tlaku, třikrát zvonil na stráž, ale nikdo nepřišel. Manžel zůstal bez potřebných léků," uvedla Ransdorfová.

Té vadilo i to, že politikovi po zadržení údajně policisté neumožnili kontaktovat rodinu ani českou ambasádu. O zadržení se tak Ransdorfova manželka dozvěděla až z médií. Ani s tím policie nesouhlasí. Podle mluvčího Stauba Ransdorfovi policie poskytla na papíře v češtině informace o jeho právech, jak je to v těchto případech obvyklé. "Měl příležitost kontaktovat příbuzné, zaměstnavatele i zastupitelský úřad. Ovšem žádné z těchto příležitostí nevyužil," dodal mluvčí policie.

Sobotka dopis předal policejnímu prezidentovi

Politik pak zemřel náhle 22. ledna, kdy jej záchranná služba převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny. Institut druh zdravotních potíží nesdělil, Ransdorf měl ale cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po zadržení ve Švýcarsku. Okolnosti Ransdorfova úmrtí na popud jeho rodiny vyšetřuje policie. Nařízena byla i soudní pitva. Policie zatím její závěry nezná.

Curyšské státní zastupitelství v prosinci minulého roku proti Ransdorfovi a třem Slovákům zahájilo trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Vyšetřování zatím dál pokračuje. "Tím, že pan Ransdorf zemřel, bude vyšetřování v jeho případě zastaveno (dosud však trvá). Vyšetřování u tří dalších lidí dál pokračuje," uvedla mluvčí prokuratury Corinne Bouvardová.

Dopis od Vlasty Ransdorfové už dorazil na Úřad vlády. "Předseda vlády Bohuslav Sobotka jej postoupí jako podnět nejvyššímu státnímu zástupci a policejnímu prezidentovi. O reakci požádá i ministra zahraničí, jehož agendy se dopis částečně týká," informoval Aktuálně.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.

 

Právě se děje

Další zprávy