Prošetřete, proč mu Švýcaři nedali léky na cukrovku, píše premiérovi vdova po Ransdorfovi

ČTK ČTK
1. 2. 2016 15:14
Vlasta Ransdorfová, vdova po nedávno zesnulém europoslanci, v dopise vyzývá premiéra Bohuslava Sobotku, aby prošetřil události, které předcházely Ransdorfově smrti. Zvláště pak švýcarskou kauzu. Ransdorf byl švýcarskou policií zadržen spolu se třemi Slováky. Měl cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po zadržení ve Švýcarsku. Politik, jehož smrt nyní vyšetřuje policie, si stěžoval na to, že mu tamní policie po určitou dobu odpírala léky na cukrovku. Premiér by měl podle Ransdorfové zjistit, proč švýcarská banka odmítla jednat s člověkem vybaveným plnou mocí.
Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vdova po zesnulém europoslanci Miloslavu Ransdorfovi v dopise vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku, aby prošetřil události, které předcházely jeho lednovému úmrtí. V dopise zveřejněném na stránkách svého manžela se Vlasta Ransdorfová zaměřuje především na události z curyšské banky, kde byl bývalý politik KSČM loni 3. prosince zadržen a které podle ní Ransdorfovi "ukrátily život".

Ransdorfová žádá, aby Sobotka inicioval jednání se Švýcarskou konfederací i Evropskou unií a zjistil odpovědi na některé otázky ohledně prosincových událostí. Ransdorf byl švýcarskou policií zadržen spolu se třemi Slováky. Tamní statní zastupitelství proti nim zahájilo trestní řízení kvůli majetkovým deliktům.

Politik pak zemřel náhle před 22. lednem, kdy jej záchranná služba převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Institut druh zdravotních potíží nesdělil, Ransdorf měl ale cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po zadržení ve Švýcarsku. Politik, jehož smrt nyní vyšetřuje policie, si stěžoval na to, že mu tamní policie po určitou dobu odpírala léky na cukrovku.

Premiér by měl podle Ransdorfové zjistit, proč švýcarská banka odmítla jednat s člověkem vybaveným plnou mocí. Pochybuje i o postupu ochranky a policie. "Jak se vůbec mohlo stát, že manželovi švýcarská policie odepřela léky na diabetes a hypertenzi v potřebném množství? Manžel měl noční inzulin v autě, požádal policisty, aby mu jej přinesli ze zaparkovaného vozidla, ale policisté ho prý v autě nemohli najít," uvádí v dopise.

Dlouholetý politik komunistické strany podle ní nedostal léky buď vůbec, nebo ne v dostatečném množství. Kvůli zvýšenému tlaku měl prý v průběhu zadržení zdravotní potíže, ale stráže se nedovolal.

Miloslav Ransdorf nám předložil dokumenty, které dokládají průběh jeho zadržení, je pro nás důležité, že nebyl obviněn, říká Jiří Dolejš. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy