Ransdorf požádal o pozastavení členství ve frakci v europarlamentu. Ctí presumpci neviny, tvrdí

ČTK ČTK
16. 12. 2015 19:39
Poslanec Evropského parlamentu Miloslav Ransdorf (KSČM) požádal ve středu frakci Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL) o dočasné pozastavení svého členství po dobu vysvětlení případu jeho zadržení ve Švýcarsku. Celý případ Ransdorf frakci vysvětlil. "Dal jsem k dispozici vedení frakce protokol, který byl vlastně podepsán v Curychu," uvedl. Ransdorf rovněž potvrdil, že si už ve Švýcarsku vyslechl obvinění. "To obvinění mi bylo sděleno," řekl.
Miroslav Ransdorf
Miroslav Ransdorf | Foto: DVTV

Štrasburk - Poslanec Evropského parlamentu Miloslav Ransdorf (KSČM) požádal ve středu frakci Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL) o dočasné pozastavení svého členství. Trvat by mělo do vysvětlení případu jeho zadržení ve švýcarské bance na počátku prosince.

Miloslav Ransdorf to po mimořádném jednání frakce řekl v rozhovoru poskytnutém ČTK a Českému rozhlasu.

Ransdorf svůj případ vysvětloval na mimořádném zasedání frakce, které se konalo v rámci plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Podle mluvčího poslanecké kanceláře předsedkyně skupiny Gabriele Zimmerové byla rozprava o Ransdorfově případu jediným bodem jednání.

"Byro frakce akceptovalo mou pozici, to znamená, že pozastavuji aktivity, které jsou spojeny s politickou skupinou GUE/NGL do té doby, než se celá věc vyřeší. Čili je to dočasné pozastavení mých aktivit v GUE/NGL," uvedl Ransdorf.

Frakce vychází s presumpce neviny

Celý případ prý frakci vysvětlil. "Dal jsem k dispozici vedení frakce protokol, který byl vlastně podepsán v Curychu," uvedl. Tlumočil jim prý i postoj ústředního výboru KSČM. Na otázku, zda frakce vysvětlení přijala, uvedl, že "vycházejí z presumpce neviny".

Do konce prověřování ze strany švýcarských úřadů bude Ransdorf podle svých slov plnit všechny své povinnosti europoslance. "Jenom ty věci, které přímo souvisí s činností frakce, vykonávat nebudu," dodal.

Ransdorf rovněž potvrdil, že si už ve Švýcarsku vyslechl obvinění. "To obvinění mi bylo sděleno," potvrdil. "Já jsem se ptal, když jsem byl tedy obviněn z toho, že jsem falšoval bankovní doklady, tak kdy bych to tak mohl udělat, když vlastně jsem dostal ty dokumenty těsně před schůzkou, která měla být v bance," řekl. "To jsem technicky - ani kdybych to uměl - nemohl udělat," dodal.

Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie 3. prosince v curyšské bance. Švýcarské statní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům.

 

Právě se děje

Další zprávy