Vdova po Ransdorfovi se na pohřbu opřela do KSČM. Nechali tě v dluzích, odnesla to rodina, řekla

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 1. 2016 14:40
V pátek v poledne proběhl pohřeb zesnulého Miloslava Ransdorfa, se kterým se přišly rozloučit stovky lidí. Na něm při smuteční řeči vdova po europoslanci hovořila mimo jiné i k vedení KSČM. Prohlásila, že by nežádala o finanční pomoc, kdyby její manžel neožebračil rodinu na úkor komunistické strany. Ransdorf měl finanční potíže, dluhy a hrozila mu i exekuce. Rodina se kvůli tomu vzdala i dědictví. Vlasta Ransdorfová vzpomenula i okolnosti smrti manžela, které v současné době prošetřuje policie. Spolustraníci na Ransdorfa vzpomínali jako na intelektuála a člověka s obrovským rozhledem.
Pohřeb Miloslava Ransdorfa.
Pohřeb Miloslava Ransdorfa. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Několik stovek lidí se v pátek ve strašnickém krematoriu v Praze rozloučilo se zesnulým europoslancem Miloslavem Ransdorfem (KSČM). Řada z nich na něj vzpomínala jako na velkého intelektuála, který svým rozhledem přesahoval většinu svých kolegů, jeho manželka ve smuteční řeči překvapila nejen přítomné hosty.

Její proslov směřoval především k vedení komunistů. "Na kampaň si půjčil i od spekulantů, protože strana na kampaň neměla. Tys byl lídrem a nechali tě v tom," uvedla.

Ransdorf měl finanční potíže, dluhy a hrozila mu i exekuce. Rodina se kvůli tomu vzdala i dědictví. "Nikdy bych nežádala o finanční pomoc, kdybys na úkor strany neožebračil vlastní rodinu,“ řekla ve smuteční řeči Vlasta Ransdorfová. Nepřímo tím vedení KSČM z dluhů manžela obvinila. Připomněla i okolnosti, za kterých Ransdorf umřel a které v současné době prošetřuje policie. Dlouholetý politik komunistické strany zemřel náhle před týdnem ve věku 62 let.

Straníci na něj vzpomínají s obdivem

"Měl tak velký rozhled, který mu moc lidí závidělo," vzpomněl na svého stranického kolegu šéf komunistů Vojtěch Filip. "Mám na něj ty nejlepší vzpomínky z 80. let z Prognostického ústavu, kdy to byl člověk neobyčejného rozhledu, který nás mladší udivoval svými znalostmi," řekl novinářům zase ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který se také přišel rozloučit.

"Těžko ho bude možné nahradit, protože při mých skromných znalostech na 20 jazyků rozhodně nedosáhnu, i kdybych se snažil," konstatoval zase Jaromír Kohlíček v narážce na Ransdorfovy široké jazykové znalosti. Právě Kohlíček nyní Ransdorfa nahradí v poslaneckých lavicích Evropského parlamentu. "Velký mozek, rozporná osobnost. Vyčníval z davu a tím, že vyčníval, tak se stával často terčem," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

S europoslancem se podle odhadu přišly do Strašnic rozloučit asi čtyři stovky lidí, kteří zcela zaplnili smuteční síň. Během hodinového smutečního obřadu vystoupili Ransdorfova žena a dcera a také jeho dlouholetý přítel Josef Skála. Podle Filipa šlo o důstojné rozloučení.

Politici, kteří na Ransdorfa vzpomínali, připomínali někdy i jeho životní peripetie. "Do jeho postojů politických se skutečně promítla obrovská erudice v oblasti filozofie a historie. A já si říkám, že přitom všem, co v něm bylo a co uměl, tak ho bylo skoro pro politiku škoda. Kdyby zůstal na akademické půdě, určitě by byl ctihodným profesorem a určitě by neměl tolik složitostí v životě, do jakých se právě prostřednictvím politiky dostal," řekl například bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček.

Ransdorf vzbudil značnou pozornost loni v prosinci, kdy ho se třemi Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci EP, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného. Chtěl prý jen navázat komunikaci s bankou.

Ransdorf se narodil v roce 1953 v Rakovníku. V politice byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, potom zasedal ve Sněmovně a od roku 2004 získal mandát v Evropském parlamentu. Členem komunistické strany byl od roku 1972.

Zemřel náhle před týdnem, kdy jej záchranka převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Institut druh zdravotních potíží nesdělil, Ransdorf měl ale cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil po loňském zadržení ve Švýcarsku. Politik, jehož smrt nyní vyšetřuje policie, si stěžoval na to, že mu tamní policie po určitou dobu odpírala léky na cukrovku.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy