Ransdorfovo úmrtí nebylo náhodné, tvrdí pozůstalí a žádají policii o prošetření

Domácí Domácí
28. 1. 2016 7:25
Vdova po Miloslavu Ransdorfovi a jeho dcera usilují o prošetření jeho smrti. Myslí si, že nebyla náhodná a může souviset s takzvanou švýcarskou kauzou. Podle informací Práva by mělo být prověřování okolností Ransdorfovy smrti v rukou policie. Ta už o tom ve středu mluvila s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Ransdorf zemřel minulý pátek, jeho manželka ho našla doma v bezvědomí, převoz do nemocnice už nepomohl.
Miloslav Ransdorf (vpravo) a Peter Guzmický na tiskové konferenci.
Miloslav Ransdorf (vpravo) a Peter Guzmický na tiskové konferenci. | Foto: ČTK

Praha - Rodina europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) usiluje o prošetření okolností jeho smrti. Páteční úmrtí podle Ransdorfových pozůstalých nebylo náhodné a může souviset s takzvanou švýcarskou kauzou, uvedlo Právo. Matka s dcerou požadují i soudní pitvu.

Podle informací Práva by mělo být prověřování okolností Ransdorfovy smrti v rukou policie. Ta už kvůli tomu ve středu mluvila s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Ten na dotaz Práva, zda je to pravda, neodpověděl.

"Nejsem hyena, nemám vám k tomu co říct," reagoval po schůzce s Ransdorfovou rodinou. "Řekly mi svůj názor, ale já to nebudu komentovat," dodal.

Pochybnosti se prý týkají Ransdorfova loňského zadržení ve švýcarské bance. Europoslanec si třeba stěžoval, že mu tamní policie odpírala léky na cukrovku.

Miloslav Ransdorf zemřel minulý pátek, jeho manželka ho našla doma v bezvědomí, převoz do nemocnice už nepomohl. Pohřeb proběhne tento pátek, po dohodě s rodinou uhradí náklady na něj KSČM. Podle Práva se Ransdorfovy pozůstalé vzdaly dědictví, údajně z obav před věřiteli. Ransdorfovy dluhy dosáhly 17 milionů korun a čelil hrozbě exekuce.

Politik s řadou problémů  

Ransdorf byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, poté poslancem Sněmovny a od roku 2004 získal mandát v Evropském parlamentu. Členem komunistické strany byl od roku 1972. V Evropském parlamentu by ho měl nahradit bývalý europoslanec Jaromír Kohlíček.

Pozornost médií vzbudil Ransdorf loni v prosinci, kdy ho se třemi Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci EP, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného.

Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy