Hematologické choroby mají často lehký průběh a jsou snadno léčitelné. Nádory krve přesto ročně zabijí zhruba 2000 Čechů. Leukémie a jí podobná onemocnění se mohou projevovat únavou, horečkami, neúměrným hubnutím, bolestmi kostí a kloubů nebo krvácením a modřinami.
U dětí se k léčbě stále nejčastěji využívá chemoterapie, starší pacienti často podstupují experimentální léčbu. Lékaři si její výsledky pochvalují. Pacientů je ale stále více, zatímco počet zdravotních sester a dalšího personálu v hematologických centrech nepřibývá.
S nedostatkem kapacit bojuje podle ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze Petra Cetkovského většina center zaměřených na krevní choroby v Praze. "Jen u nás bychom potřebovali zvýšit kapacitu o 15 až 20 procent. Snažíme se tento stav postupně narovnat," popisuje.
Nejméně 30 procent zdravotních sester chybí i na hematologické klinice v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. "Péče o pacienty s krevním nádory je velmi náročná a specializovaná. Při současném stavu jedné zdravotní sestry na osm lůžek je to dlouhodobě neudržitelné," doplňuje Marek Trněný, přednosta kliniky hematologie ve Všeobecné fakultní nemocnici.
V Česku z ordinací každoročně odchází s diagnózou krevního onemocnění více než pět tisíc lidí. Počet pacientů se za posledních 30 let téměř zečtyřnásobil. "Příbytek pacientů přičítáme stárnutí populace, protože nádory se vyskytují ve stále pozdějším věku. A také častějším poruchám imunity," vysvětluje Trněný.
Léky s "pozoruhodnými výsledky"
Lékařům ale pomáhají nové formy terapie. Ty umožňují nádory přesněji zacílit a ochránit pacienty před nežádoucími účinky. Při léčbě rakoviny lékaři čím dál častěji sahají po monoklonálních protilátkách, které se pyšní vysokou účinností a přitom nízkou toxicitou. "Tyto léky označí nádorovou buňku a imunitní systém ji následně sám zabije," popisuje Cetkovský.
V posledních letech je oblíbená léčba pomocí takzvaných CAR-T lymfocytů. "Jsou to buňky imunitního systému, které nejprve odebereme z těla pacienta a následně je geneticky upravíme tak, aby se uměly navázat na nádorové buňky, aktivovat se a nádor zničit," popisuje Trněný. "Tato terapie dosahuje opravdu pozoruhodných výsledků. Je opravdu fascinující, jaké pokroky ve výzkumu se vědcům v tomto ohledu daří podnikat," dodává.
Nedílnou součástí léčby však stále zůstává i chemoterapie, a to zejména u dětí, u kterých dosahuje úspěšnosti až 85 procent. I u dětských pacientů ale v případě neúspěšné chemoterapie lékaři využívají moderní metody.
"V oblasti dětské hematologie hrajeme už 20 let důležitou roli ve významných pracovních skupinách a podílíme se na zavádění nových diagnostických a léčebných postupů. Díky tomu mají nejmodernější léky čeští pacienti k dispozici," říká Jan Trka, vedoucí Laboratorního centra Kliniky dětské hematologie a onkologie v motolské nemocnici.
Upozorňuje však, že moderní léky stále zůstávají velmi drahé. Léčba jednoho dětského pacienta pomocí CAR-T lymfocytů vyjde přibližně na osm milionů korun.