Stávkující studenti přespí v Karolinu, chtějí klimatická opatření i rezignaci rektora

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2019 18:58
Účastníci studentské okupační stávky za klima okupují rektorát univerzity v budově Karolina, v níž hodlají zůstat i přes noc. Vedení univerzity jim to večer povolilo. Studenti žádají nejen konkrétní opatření vlády na ochranu životního prostředí, ale i odstoupení rektora UK Tomáše Zimy, kterému vyčítají několik kauz. Zima uvedl, že odstoupit nehodlá.
Reakce studentů na rektora Tomáše Zímu | Video: Twitter/Milan Jaroš

Studenti stávkující za klima dorazili do Karolina kolem 15:00 z budovy Filozofické fakulty, jejíž chodby obsadili v úterý a v noci na středu. Pochodu ke Karolinu se podle policistů zúčastnilo zhruba 80 vysokoškoláků. Kolem 18:00 bylo na místě asi 40 studentů, kteří se rozhodli v budově přenocovat. Univerzita Karlova měla podle statistik ministerstva školství v minulém školním roce zhruba 45 tisíc studentů. Zda budou stávkující studenti v protestu pokračovat i v dalších dnech, podle jejich mluvčího Kryštofa Říhy rozhodnou ve čtvrtek dopoledne.

Ve středu odpoledne protestující cestou ke Karolinu skandovali mimo jiné heslo Radši lepší klima nežli rektor Zima. Rektor s nimi diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili. Jeho argumenty ale studenti nepřijali, skandovali Rezignaci a pískali na něj. Tvrdili, že rektora neuznávají jako autoritu. Zima jim řekl, že odstoupit nehodlá, a odešel. "K odstoupení nemám důvod, plně se soustředím na řízení univerzity a její rozvoj," uvedl.

Stávkující rektorovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce UK s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil. Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny.

Studenti vyčítají rektorovi i problém s čínskou ambasádou, která skrytě financovala akce školy, jak upozornil deník Aktuálně.cz, ale i jeho zásah do plagiátorské aféry nyní už bývalého prorektora UK Martin Kováře. Za odstoupení rektora vznikla také petice, pod níž je aktuálně přes 1100 podpisů.

Vysokoškoláci v Karolinu několikrát prohlásili, že potřebují akademiky, kterým mohou věřit. Skandovali proto jasnou výzvu: Rezignaci. Zima v reakci na to ale uvedl, že nerezignuje. Řekl také, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají.

Deník Aktuálně.cz opakovaně oslovil rektora s žádostí o rozhovor, aby vysvětlil především nejasnosti kolem financování Česko-čínského centra, které ve středu zrušil kvůli zjištěním deníku Aktuálně.cz. Rektor původně rozhovor přislíbil, později však přes svého mluvčího vzkázal, že má momentálně nabitý diář a nabídl termín "v druhé třetině prosince".

Přespali na chodbách univerzity

Atmosféra v Karolinu byla večer poklidná, demonstranti si tlumeně povídali kolem spacáků, karimatek a stanu, který si postavili. Rozvěsili transparenty s nápisy jako "Máme holé lesy" nebo "Kdy už skončí kapitalismus?". Neblokovali vchod do budovy a nechali zaměstnance univerzity odcházet. Zástupci rektorátu jim kolem 18:00 oznámili, že studenti budou moct v atriu Karolina zůstat i přes noc. Dohlížet na ně bude noční vrátný. Historická část budovy, kde je například Velká aula, a administrativní část se zavře.

Vysokoškoláci protestují proti klimatickým změnám a za lepší ochranu životního prostředí po vzoru středoškoláků. Zástupci iniciativy Univerzity za klima na úvod stávky v úterý mimo jiné přečetli prohlášení, ve kterém upozornili na to, že stávkou nemíří proti vedení FF UK, ale chtějí vyzvat vládu k omezení emisí.

Společnost podle nich potřebuje změnu ve svém přístupu k životnímu prostředí a lidé by v tomto ohledu měli být aktivnější. Následně se skupina vysokoškoláků vydala do budovy fakulty, kde nakonec strávili i noc. Organizátoři uvedli, že v budově přespalo kolem 300 lidí.

Vedení fakulty v úterý původně odmítalo studentům přespání ve škole povolit, svolilo k tomu až večer. Proděkan fakulty Daniel Soukup to odůvodnil tím, že do úterního večera nefungovala komunikace ze strany organizátorů, takže vedení školy nevědělo, co se bude ve škole dít. "Nemohli jsme přespání dovolit z bezpečnostních důvodů. Ale v podvečer se situace radikálně změnila, dospěli jsme k domluvě a noc proběhla výborně," řekl Soukup a doplnil, že se s organizátory domluvil na řešení případných škod.

Okupační stávka na FF UK | Video: Jakub Zuzánek, Helena Havranová
 

Právě se děje

Další zprávy