Praha - Stanice Radiožurnál řeší po potížích s novou tváří vysílání a odvoláním ředitelky Barbory Tachecí další problém. Vlajkovou loď Českého rozhlasu opouštějí zaměstnanci.
Podle informací deníku Aktuálně.cz má nyní šéfredaktor stanice na stole nejméně sedm výpovědí. Důvodem ale nejsou osobní neshody ani podoba vysílání, ale peníze.
"Vidím to jako problém. Na trhu se objevují noví hráči, kteří nabízejí nesrovnatelné platové podmínky. Lidé mi při odchodu říkají, že nejsou nespokojeni, že důvodem jsou peníze," říká šéfredaktor Radiožurnálu Alexandr Pícha, který je pověřený řízením stanice.
Čtěte více: Padla Tachecí kvůli penězům? Rozhlas dále mlží
Pícha: Lidi nám přetahuje Z1
Redaktory i moderátory z veřejnoprávní stanice přetahuje podle Píchy hlavně nová digitální stanice Z1, která má být čistě zpravodajskou stanicí, podobně jako například slovenská TA3.
V rozpočtu samotného Radiožurnálu nejspíš prostředky pro razantní zvyšování platů zaměstnanců nejsou. Pícha naopak hovoří o tom, že je nutné vejít se do rozpočtu na rok 2008.
"Nová koncepce vysílání je v některých ohledech levnější, ale ve zpravodajství dražší. Tím, že vysíláme více kratších příspěvků, prostě musíme platit více lidem," vysvětluje Pícha.
Program se drží plánu Tachecí, s drobnými změnami
Stručnější a podle kritiků klipovitější zprávy Radiožurnálu zůstanou. Nové vedení se drží podoby, kterou vymyslela Barbora Tachecí, jen ji chce rozvíjet a dělat menší změny.
Ty se dotkly třeba Křesťanského týdeníku, mluví se o návratu Motožurnálu či o přesunu poznámek pěti komentátorů zpět do ranního bloku, kde posluchači dříve slýchali Ivana Hoffmana.
Čtěte více: Dílo Tachecí nebudu bořit, říká šéf Radiožurnálu
Kritikou změn Radiožurnálu, které přišly od Nového roku, se ve středu zabývala i Rada Českého rozhlasu. Zamítla žádost petiční skupiny Nechceme přeladit na zřízení expertní komise, která by změny posoudila.
Podle rady je informací dostatek a zvláštní komise není nutná. Na veřejném zasedání rady panovala velmi dusná atmosféra. Radní odmítli se zástupci Nechceme přeladit diskutovat, pouze přijali petiční archy s tisícovkami podpisů.
Organizátoři petice se tak zapojili do jednání rady alespoň smíchem či větami typu "Tady někdo lže."
"Budeme pokračovat. Pokusíme se uspořádat mediální panel, kde by se odborníci ke kvalitě Radiožurnálu vyjádřili, když rada komisi odmítla," říká Jana Kopecká z iniciativy Nechceme přeladit.