Praha - Do centra Prahy se zítra vydají studentští vůdci z období sametové revoluce, odpůrci americké radarové základny i radikálové. "Na pořádek v ulicích bude dohlížet 600 policistů," uvedl velitel bezpečnostních opatření policie Ivan Smékal.
Pravicoví extremisté se do centra chystají po týdnu podruhé. Na Den boje za svobodu a demokracii mají sraz na Palackého náměstí. To je jediné místo v Praze, kde své shromáždění nemusí nikdo ohlašovat.
Sto, nebo pět set?
Policisté očekávají, že radikálů přijde zhruba stovka. "Pokud se sejde stovka, bude to hodně," řekl deníku Aktuálně.cz ředitel pražské policie Petr Želásko.
Autonomní nacionalisté, kteří shromáždění pořádají, mají jiné představy. Očekáváme tři sta až pět set účastníků, uvedli.
Extremisté levicoví, kteří zpravidla na shromáždění nacionalistů reagují, do ulic nevyjdou.
"Antifašistická akce nadcházející sobotu žádnou veřejnou protiakci nepořádá. Vzhledem k tomu, že už nemůžeme splnit nahlašovací povinnost pět dní před akcí, případné neohlášené veřejné shromáždění by bylo velmi pravděpodobně terčem státních represí proti antifašistům a vedlo by k masovému zatýkání," uvádí na svých webových stránkách Antifa.
Zároveň ale Antifa podporuje neorganizované protesty. "Pokud sami uspořádáte nějaké spontánní akce proti neonacistům v tento den, držíme vám palce!!!" píší antifašisté.
Policie je prý připravena na všechno
Na případné střety jsou policisté připraveni. Želásko potvrdil, že policisté počítají se všemi variantami. Žádná mimořádná opatření ale nechystají. "Chystáme standardní kroky. Tak rozsáhlé jako minulý týden určitě nebudou," říká policejní šéf Želásko.
Shromáždění radikálů na Palackého náměstí, sraz bojovníků proti radaru na Václavském náměstí i vzpomínkové shromáždění na Národní třídě bude monitorovat 600 policistů. "Budou to síly, které máme běžně k dispozici. Nic nadstandardního," uvedl policejní ředitel.
Do ulic se vedle neonacistů chystají i odpůrci americké radarové základny. Na Václavském náměstí budou demonstrovat i příznivci bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.
Na Národní třídě se sejdou účastníci vzpomínkového shromáždění k zachování demokracie a v Žitné ulici zase lidé uctí památku Jana Opletala, který byl zabit při protinacistických nepokojích během německé okupace Československa v roce 1939.