reklama
 
 

Policie bilancuje Křišťálovou noc: stovky zatčených

12. 11. 2007
Ministr vnitra Langer zásah chválí
Doporučujeme

Praha - Neonacisté, kteří chtěli včera pochodovat pražskou židovskou čtvrtí, neuspěli. Většinu z nich policie držela na okrajích Prahy. Do centra se ale dostalo asi 600 antifašistů, které museli policisté zpacifikovat.

Na policejních služebnách skončilo v noci 296 demonstrantů, z tohzo 96 cizinců, hlavně ze Slovenska. Tři z nich jsou už obviněni z útoku na veřejného činitele.

Účet za bezpečnostní opatření v Praze už je také znám. Manévry vyšly na patnáct milionů korun.

"Většinu zadržených policisté předvedli za účelem podání vysvětlení, ale v několika případech se jedná i o podezření z přestupkového jednání. Jako neuposlechnutí výzvy, narušování oznámeného shromáždění, či jednání majícího znaky trestné činnosti - podpora a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka, výtržnictví a poškozování cizí věci," sdělil mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

Policie nevylučuje, že některé ze zadržených čeká obvinění z trestného činu útoků na veřejného činitele nebo výtržnictví. Přesná čísla oznámí policie prevděpodobně zítra.

ONLINE: Celý den byli reportéři Aktuálně.cz v ulicích

Langer své muže chválí

"Jsem přesvědčený, že policisté  odvedli excelentní výkon, a to nejen z pohledu samotného zásahu v ulicích Prahy, ale i v rámci celostátního opatření, " řekl ministr v České televizi.

"Samozřejmě, klíčová byla role zásahových a pořádkových jednotek, a nepochybně celá ta akce by nemohla být tak úspěšná, kdybychom neměli vynikající spolupráci s městskou policií, dopravním podnikem a také magistrátem," dodal Langer.

Policie u demonstrujících našla mnoho zbraní - pistole, obušky, podomácku vyráběné dělobuchy, nože a armádní dýmovnice. Policie ale nezná majitele.

Ředitel pražské policie Petr Želásko v České televizi uvedl, že zraněn byl jeden policista.

"Má tržnou ránu na hlavě, zítra už bude zase ve službě," uvedl Želásko.

Policie už počítá škody: odhadují se zatím v řádech desítek tisíc korun.

Přečtěte si: Co se včera dělo v ulicích

Rozsáhlá policejní akce, která místy připomínala spíše vojenské manévry, nakonec slavila úspěch. Naprostá většina příznivců pravicové extremistické skupiny Mladí národní demokraté, která si na tento den naplánovala pochod kolem židovských památek v centru Prahy, nakonec do bývalého židovského města vůbec nepronikla. 

Policisté je zadrželi již po cestě, například u stanice metra Českomoravská. Odhady hovořily o zhruba čtyřech stovkách neonacistů, kteří se snažily do centra dostat.

Nakonec se to podařilo jen zhruba třem desítkám, policisté je ale rychle vytlačili. Ve večerních hodinách se tak Starým Městem pohyboval již jen několikasethlavý dav anarchistů doprovázený policisty. Jejich proud ale rychle slábl. Jednu větší skupinu radikálů zatkla policie na Jungmannově náměstí poté, co po ní házeli dlažební kostky.

Bitky byly, ale ojedinělé

Pietní modlitba ve Staronové synagoze tedy proběhla v naprostém klidu. Účastníci shromáždění pak pokračovali ve vzpomínkové akci na Staroměstském náměstí.  Očekávané střety přesto nastaly, ale v minimální míře. První vážnější bitka mezi neonacisty a jejich odpůrci - převážně anarchisty - se odehrála kolem čtvrté odpoledne před právnickou fakultou. Policie nakonec obě skupiny oddělila a rozehnala, několik lidí zatkla.

Zpravodajové Aktuálně.cz hlásili zranění: "Střety byly místy skutečně brutální." Navrch měli anarchisté, kteří byli v obrovské početní převaze. Neonacistů byla hrstka, byť někteří byli ozbrojeni plynovými pistolemi. Policisté později uvedli, že za celý den bylo zraněno sedm lidí - šest neonacistů a jeden policista.

Zatčení na obou stranách

Policie během odpoledne zatkla stoupence obou táborů, zadržených neonacistů bylo přes čtyřicet. U mnoha z nich objevila kromě plynových pistolí i obušky, dělbuchy, podomácku vyrobené výbušniny a železné tyče.

Jednoho z neonacistů policie vyšetřuje kvůli podezření, že z plynové pistole vystřelil do davu. Muže napadli okolostojící anarchisté a skončil se zkrvaveným obličejem v nemocnici.

Relativní klid byl během odpoledne v centru Prahy také zčásti proto, že pravicoví radikálové se přímo do bývalého Židovského Města dlouho nepokusili proniknout, byli roztroušení po okrajích Prahy a pomalu se - vesměs metrem po trase B - přesunovali do centra.

Veškeré jejich dosavadní pokusy o hromadné vniknutí do centra policie překazila. Po patnácté hodině například uzavřela stanici metra Českomoravská, kde se srotily stovky neonacistů.

Drobnější incident policie zaznamenala na Náměstí Republiky, kde se v metru neonacisté poprali s levicovými anarchisty. Několik účastníků bitky skončilo na policejní stanici, stejně tak sedm neonacistů, které policie zadržela na okraji Prahy. 

Čtěte více: Infolinka o demonstraci v Praze: Vemte nohy na ramena!

autor: Redakce Aktuálně.cz

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama