Infolinka o demonstraci v Praze: Vemte nohy na ramena!

Jakub Antoš
10. 11. 2007 0:00
V ulicích má být 1400 policistů
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pražské Staré město se v sobotu ráno probudí do hektického dne. Ulicemi Josefova mají pochodovat pravicoví i levicoví radikálové. Čekat na ně bude 1400 policistů s jediným cílem - nepustit je k sobě. Z ulic zmizely haldy dlažebních kostek a další nebezpečné předměty. Policie intenzivněji patroluje v okolí Staronové synagogy.

V den výročí Křišťálové noci se chystají projít městem Mladí národní demokraté. A to i přesto, že jim magistrát pochod zakázal.

V pátek večer si proto kritická místa přišel obhlédnout i ministr vnitra Ivan Langer. Sám, bez doprovodu.

Reportér Aktuálně.cz byl přitom. Stejně tak si vyzkoušel, jak funguje infolinka, kterou Praha občanům kvůli demonstracím v centru slíbila (PŘEPIS TESTU NA KONCI ČLÁNKU).

Policie: Klid za každou cenu

Policejní jednotky včetně tří set mužů ze speciálně vycvičených pořádkových jednotek mají zabránit násilnostem, jež hrozí z avizovaného, byť řádně neohlášeného, pochodu pravicových radikálů centrem Prahy.

Bezpečnostní složky mají obavy, že by pravicoví extremisté z řad Mladých národních demokratů narušovali průběh pietního shromáždění u Staronové synagogy.

"Děláme a budeme dělat všechno, abychom zajistili klid a pietní a důstojný průběh vzpomínkových akcí. Pokud bude mít jejich setkání formu pochodu, který není povolen, policie na základě rozhodnutí úředníka magistrátu řekne: konec, rozejděte se. Pokud by se na tuto výzvu nerozešli, musí policie konat," řekl v pátek v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz ředitel pražské policie Petr Želásko.

Kostky jsou pryč

Policie v součinnosti s magistrátem analyzovala možné scénáře vývoje situace a připravila způsoby řešení. První přípravnou fázi již ukončili - v Břehové ulici, kde se mají sejít stoupenci Mladých národních demokratů, dělníci odpoledne odstraňovali poslední pozůstatky probíhajících oprav vozovky.

Pryč je zejména hromada kamení a dlažebních kostek, o níž v týdnu informovala média. Jediné, co na místě zůstalo, je deset metrů dlouhý a několik metrů hluboký příkop. Ten dělníci alespoň obehnali metr vysokým plůtkem.

Ministr na noční oblídce

Na jiných místech, kudy mají projít účastníci pochodů, žádné kameny ani dlažební kostky, které by mohli extremisté z obou táborů - pravicového i levicového - použít jako zbraň, nejsou. O tom se přišel přesvědčit i ministr vnitra Ivan Langer. Sám procházel večer všechny ulice židovského města.

"Šel jsem se podívat, jak to tu uklidili. Jestli zde nezůstaly žádné předměty, které by mohli použít. Myslím, že je to v pořádku," řekl deníku Aktuálně.cz na místě očekávaného konfliktu Langer.

"Hlavně musíme obě skupiny, neonacisty i anarchisty, držet odděleně," připomněl hlavní úkol policie.

"Nemohu dopředu říci, jaká bude přesně situace. Ale opravdu to není o tom, že by měli těžkooděnci zalehnout Břehovou ulici, aby se tam nikdo nedostal. Opatření během celého dne musí být taková, abychom minimalizovali možnost masivního setkání (Mladých národních demokratů pozn. red.) přímo na Josefově," říká k tomu Želásko.

Na sobotní pochody a případné násilné střety se kromě policie připravoval i magistrát. Kromě toho, že v posledních týdnech zakazoval jeden pochod Mladých národních demokratů za druhým, nechal také odstranit již zmíněné nebezpečné předměty.

Info? Na lince ho nečekejte

Pražský magistrát opakovaně ubezpečoval obyvatele města, že udělá všechno pro to, aby zabránil radikálům projít městem a ochránil občany.

"Nechceme žádnou 'válku' v Praze, prioritou je udržet klid a pořádek," řekl ve čtvrtek primátor Pavel Bém.

S tím jsou nedílně spojena i bezpečnostní opatření. Právě kvůli nim upozornil magistrát také na vlastní bezplatnou linku, kde mohou občané získat informace o bezpečnostních opatřeních.

"Vzhledem k množícím se dotazům občanů na opatření spojená s datem 10.listopadu Magistrát hl. m. Prahy pro občany zřídil bezplatnou informační linku odboru krizového řízení na telefonním čísle 800 100 991," komentoval spuštění linky náměstek primátora Rudolf Blažek.

Deník Aktuálně.cz zkusil na linku zavolat a zjistit, co se lidé ve skutečnosti dozví. Zde je přepis krátkého telefonického rozhovoru redaktora s operátorem infolinky:

Infolinka: "Informační linka magistrátu, Novotný..."

Aktuálně.cz: "Dobrý den, mě by zajímalo, co se může občan na této lince dozvědět o sobotní policejní akci. Co občanům můžete říct?"

Infolinka: "Já k tomu můžu říct, že jestliže se vyskytnou na shromáždění, které bude městskou nebo péčéerkou (PČR - Policie České republiky - pozn. red.) zakázané, tak aby co nejdříve vzali nohy na ramena. Nic víc k tomu asi neřeknu."

Podívejte se, kudy povedou sobotní pochody:

Legenda: Židovská obec v Praze spolu se Židovskou liberální unií zabrala na protest proti plánovanému pochodu pravicových extremistů téměř celý Josefov. Samotné pietní shromáždění organizované Židovskou obcí se koná od 14:00 u Staronové synagogy v Maiselově ulici.

Aktivní odpor Mladým národním demokratům chtějí klást stoupenci Židovské liberální unie v České republice. Jejich pozice jsou v mapě zakresleny stejnou barvou, tedy oranžovou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy