Praha - Armádní Airbusy, které z Japonska stiženého přírodní katastrofou odvážely převážně Čechy, přistály krátce po šesté ráno na pražském letišti v Kbelích.
Na palubě cestovaly i děti a žena v osmém měsíci těhotenství. Kromě skupiny filharmoniků se zpět do země vrácely také smíšené česko-japonské rodiny.
Mezi navrátilci byli často lidé dlouhodobě žijící v Japonsku, kteří často působí v akademické sféře.
"Máme obavy z vývoje v zemi. Ale hodlám se do Japonska vrátit co nejdříve. Pokud ten vývoj bude vypadat tak, jako doposud, počítám, že koncem dubna bych se mohl vrátit - ale rodinu nechám tady, " řekl na letišti jeden z cestujících, Přemysl, který v Japonsku přednáší životní prostředí. V zemi žije jedenáct let a v době zemětřesení se právě přestěhoval do Tokia.
Do Česka přicestoval za sestrou do Benešova i se svou japonskou manželkou a dvěma dcerami.
Radiace nula
Hned po příletu se měli cestující možnost nechat si změřit dozimetrem míru radiace.
"Změřili mi nulu, všechno v pořádku," řekl jeden z filharmoniků Jaroslav Pondělíček. "Je to úleva, že jsme tady. Všichni soucítíme s Japonskem," dodal.
Ve speciálu cestovali také cizinci - dva Slováci, Polák a Korejec. Letadla ale nepřiletěla do Česka plná. Pětadvacet míst nakonec zůstalo prázdných, protože podle informací ministerstva zahraničí na letiště někteří zájemci nedorazili, nebo let odřekli.
"Ještě před odletem jsme dostali zprávu, že je volných deset míst, tak jsme odchytávali lidi, kteří se mezitím rozprchli," dodal filharmonista k organizaci letu.
Cestující nicméně vyjadřovali vděk, že měli příležitost rychle zemi, v níž hrozí jaderné nebezpečí, opustit.
V Tokiu jsou podle Čechů snížené zásoby potravin, ale například i benzínu. Kolem Tokia prý mohou automobilisté čerpat pouze 5 litrů.
Navrátilce vítal v Praze ministr obrany Alexandr Vondra.