Rádce Klause, přítel Zemana. Teď má advokát vyznamenání

Radek Nohl Radek Nohl
29. 10. 2013 16:00
Vlivný advokát Jan Kříž má zajímavou minulost. Jeho kancelář pracovala i pro ČEZ.
Jan Kříž za zásluhy o stát v oblasti vědy
Jan Kříž za zásluhy o stát v oblasti vědy | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Radil bývalému prezidentu Václavu Klausovi, současné hlavě státu Miloši Zemanovi pomáhal na začátku s volební kampaní.

Teď si vlivný pražský advokát Jan Kříž při příležitosti svátku 28. října převzal od Zemana státní vyznamenání.

Prezident republiky mu udělil medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy. "Vůbec jsem o tom nevěděl," řekl Aktuálně.cz Kříž s tím, že si nedokáže přestavit, že by vyznamenání dostal díky spolupráci s Klausem nebo Zemanem.

Oceněný advokát, o kterém Miloš Zeman mluví podle médií jako o dobrém příteli, je společníkem kanceláře Kříž a partneři, mezi jejíchž klienty patřila, nebo stále patří, ministerstva, energetický gigant ČEZ či další významné státní instituce.

29 vyznamenaných

Společně s ním dostalo ocenění v pondělí večer dalších 28 osobností. Byl to třeba zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý, bývalý člen KSČ a předseda slušovického zemědělského družstva František Čuba, exministr Miroslav Grégr, atletka Jarmila Kratochvílová nebo herci Lubomír Lipský a Jiřina Bohdalová.

Zeman při slavnostním aktu nezdůvodňoval, proč zrovna jim vyznamenání předal, pouze mimo jiné řekl, že se před jejich letitou prací sklání.

"Lidé, které jsem vybral, žádný dlouhý životopis nepotřebují, protože souzní s naší společností a jsou jí známi," uvedl Zeman v prostorách pražského Hradu během projevu k 28. říjnu. 

Kříž Aktuálně.cz řekl, že ani jemu osobně prezident nesdělil, proč mu ocenění předal. "Neberu to jako ocenění moje, ale celého Ústavu autorského práva, který jsem zakládal s panem profesorem Knapem. Překvapilo mě to," prohlásil Kříž.

Foto: Ludvík Hradilek

Pomáhal Klausovi i Zemanovi

Kříž byl dříve právním poradcem tehdejšího prezidenta Klause. Dnes usedá v dozorčí radě Institutu Václava Klause, jehož hlavní aktivitou je rozvíjení politického a ideového odkazu bývalé hlavy státu. 

Pražský advokát však spolupracoval i se současným prezidentem. Tomu například pomáhal a podpořil ho na začátku jeho prezidentské kampaně. "Dokážu si těžko představit, že by to mělo nějaký vliv," prohlásil Kříž.

Podle Lidových novin navíc Kříž doporučil Zemanovi, aby navrhl na ústavního soudce bývalého předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka. Ten se jím ale nakonec nestal, protože ho Senát letos v létě neschválil.

Křížovo jméno figurovalo také na seznamu spolupracovníku StB. V roce 2004 ale uspěl u soudu a byl z něj vyškrtnut. 

Co říkáte na seznam vyznamenaných osobností? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy