reklama
 
 

Zeman k národu nepromluvil. Nepřátele ale našel

29. 10. 2013 7:25
Zemanovo vystoupení bylo naprostým protipólem posledního projevu Václava Klause.

Praha - Miloš Zeman pronesl svůj první prezidentský projev.

Neoslovil v něm národ, nekomentoval společenské poměry, ani nevaroval před hrozícím nebezpečím, jak činili jeho předchůdci.

Během necelé půl hodiny pouze uvedl rozdělení státních cen populárním osobnostem.

Padouch i hrdina

Zeman zmínil v úvodu T. G. Masaryka, který svého času řekl: "Bez Beneše bychom republiku neměli." Odtud se odrazil k tvrzení, že dějiny nejsou soubojem abstraktních idejí, ale soubojem myšlenek, jejichž nositeli jsou konkrétní lidé. Právě lidem, kteří nechali v dějinách svou stopu, udělil prezident vyznamenání.

Mezi vyznamenanými byli ti, kteří lidem rozdávali to nejcennější, tedy radost a zpěv, anebo ti, kteří dávali práci svým zaměstnancům. Moderátorka Kamila Moučková byla vyznamenána jako "symbol vzepětí národa, které skončilo pod pásy sovětských tanků", Marie Uchytilová-Kučová in memoriam za sousoší lidických dětí, "nejsmutnějšího a nejkrásnějšího pomníku, který jsem kdy viděl".

Prezidentská vyznamenání rezignovala na jakýkoli výklad dějin, a tak dokázala obsáhnout širší spektrum osobností, než za jeho předchůdců. Tentokrát se mezi nimi ocitl Pavel Wonka, kterého komunistický režim zavraždil za jeho politické názory, i předseda vzorového JZD Slušovice František Čuba, kterému stejný režim umožnil ekonomický úspěch lepším přístupem k valutám.

Pozor na komentátory

Z prezidentova pohledu měli všichni vyznamenaní něco společného.

"U žádného z vyznamenaných nebyla strmá kontinuální cesta na vrchol," upozornil, že jde o lidi, kteří vybočovali z hlavního proudu a kteří tedy museli překonávat pomluvy a nenávist svého okolí.

Když už se zdálo, že celý proslov proběhne pouze jako zdvořilá expozice udílení státních cen, upozornil prezident, že výjimeční lidé čelí závisti těch, "kterým říkám komentátoři".

Své tradiční výpady proti novinářům Zeman tentokrát obohatil o formulaci, že "s nenávistí popisují dílo druhých, protože sami nic nedokážou".

Nějak bude

Letošní Zemanovo vystoupení bylo naprostým protipólem posledního projevu Václava Klause, který loni emotivně varoval před tím, že Česká republika nemusí už v roce 2018 existovat, protože ji pohltí Evropská unie. Klausův emotivní manifest proti rostoucí moci tuzemské i evropské byrokracie skončil výzvou k občanům, ať sami změní neúnosné poměry v tomto státě.

Současný prezident naopak Čechy uklidňoval, ať nepropadají zbytečným depresím, protože svět není tak špatný, jak se jim někdy zdá.

Pouze při hledání nepřátel se nakonec oba poslední prezidentské projevy shodly. Také Klaus před rokem upozornil, že média zpochybňují a zesměšňují vše, co souvisí s českým státem.

autor: Petr Holub | 29. 10. 2013 7:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama