Bohdalová, Suchý, Čuba, Grégr. Zeman předal vyznamenání

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 28. 10. 2013 21:27
Ocenění od prezidenta republiky Miloše Zemana dostane zhruba třicet osobností.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Devětadvacet osobností si v pondělí večer převzalo k 28. říjnu vysoká státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana.

Bude mezi nimi třeba zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý, lékař Pavel Pafko, zakladatel Jazzové sekce Karel Srp, spisovatel Zdeněk Mahler, bývalá atletka Jarmila Kratochvílová nebo herci Lubomír Lipský a Jiřina Bohdalová.

"Skláním se před těmito lidmi," prohlásil Zeman. "Všem těmto lidem jsem se rozhodl udělit medaili za zásluhy první třídy a dvěma, kteří již tuto medaili mají, udělit řád Tomáš Garrigue Masaryka," dodal prezident.

Významné ocenění během večer dostal také bývalý ministr Zemanovy vlády Miroslav Grégr, bývalý člen KSČ a předseda slušovického zemědělského družstva František Čuba, hudebník Felix Slováček nebo podnikatel Jan Světlík.

Seznam oceněných

 • Filozof - Erazim Kohák - řád Tomáš Garrigue Masaryka
 • Zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý - řád Tomáš Garrigue Masaryka
 • Vědec Václav Bělohradrský
 • Herečka Jiřina Bohdalová
 • Kytarista Lubomír Brabec
 • Operní pěvkyně Soňa Červená
 • Podnikatel František Čuba
 • Urolog Jan Dvořáček
 • Bývalý ministr Miroslav Grégr
 • Sociolog Jan Keller
 • Mořeplavec Richard Konkolski
 • Bývalý atletka Jarmila Kratochvílová
 • Právník Jan Kříž
 • Sportovní střelec Jan Kůrka
 • Herec Lubomír Lipský
 • Bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková
 • Podnikatel Pavel Rausnitz
 • Zdeněk Mahler
 • Lékař Pavel Pafko
 • Hudebník Felix Slováček
 • Zakladatel Jazzové sekce Karel Srp
 • Podnikatel Jan Světlík í
 • Vědkyně Eva Syková
 • Motocyklový závodník František Šťastný - in memoriam
 • Sochařka Marie Uchytilová-Kučová - in memoriam
 • Trenér Jiří Vícha - in memoriam
 • plk. Jaroslav Vodička, Svaz bojovníků za svobodu -
 • plk. Pavel Vranský, příslušník RAF -
 • Pavel Wonka, obhájce lidských práv in memoriam

"Lidé, které jsem vybral, žádný dlouhý životopis nepotřebují, protože souzní s naší společností a jsou jí známi," podotkl Zeman.

Podle prezidenta bylo na večerní slavnost pozváno 630 hostů. Letošní akt na pražském Hradě, kde Zeman ocenění předával poprvé od doby, co se stal prezidentem, však doprovázela řada kontroverzí.

Sobotka nepřišel, Klaus ano

V uplynulém týdnu naprostá většina rektorů oznámila, že se na protest proti tomu, že Miloš Zeman nechtěl pozvat dva jejich kolegy, slavnostního předávání ocenění nezúčastní. Tento krok Zeman odznačil v neděli v České televizi za falešnou solidaritu.

Na významný akt ke státnímu svátku České republiky navíc nejsou poprvé v historii pozváni v kompletním složení bývalí ani nově zvolení zákonodárci. Pozvánku třeba nedostala bývalý šéfka Sněmovny Miroslava Němcová či někteří předsedové poslaneckých klubů a i šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Ten to oznámil na svém profilu na Twitteru. "Koukám na ceremonii na Hradě, na kterou mě nepozvali. Poznávám na ní hodně lidí ze zemanovskoklausovské party, kterým děkujeme za stav země," napsal Andrej Babiš.

Naopak pozván byl třeba předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jehož strana v minulé Sněmovně nezasedala. Pozvání mají také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, úřadující předseda ODS Martin Kuba či předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ten však pak pod vlivem posledního vývoje po předčasných volbách v pondělí odpoledne oznámil, že se akce nezúčastní. Nechyběli naopak například členové kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka, bývalí prezident Václav Klaus s manželkou Livií či Dagmar Havlová.

Mezi těmi, kdo odmítli vyznamenání od prezidenta přijmout, je také hudebník Vladimír Mišík. Ten svůj krok zdůvodňuje tím, že nesouhlasí s některými rozhodnutími Miloše Zemana. Kvůli jeho postoji ke komunismu navíc Konfederace politických vězňů poprvé nenavrhla své kandidáty na ocenění.

Dalším pozvaných vadí i to, že byl oceněn bývalý člen KSČ a předseda slušovického zemědělského družstva František Čuba.

Například zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý ve svém prohlášení uvedl, že nedokáže vyznamenání od Zemana odmítnout.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy