"V souvislosti s konáním půlmaratonu došlo během akce k mimořádné události, při níž má zdravotní obtíže větší množství osob, přičemž obtíže jsou spojeny s mírou fyzické náročnosti závodu. Z tohoto důvodu byl vyhlášen traumaplán," uvedli záchranáři ve 13:20. O dvě hodiny později pak informovali o jeho ukončení. Večer doplnili, že ošetřili 102 osob, z nichž 36 museli převézt do nemocnice.
Traumaplán se aktivuje ve chvíli, kdy je postiženo větší množství lidí, někdy i preventivně, kdy počty ještě nejsou známy a není zřejmé, jak se situace vyvine. Traumaplán umožňuje záchranářům zrychlit a zefektivnit péči o pacienty, mluvčí zmínil zejména snížení administrativní zátěže při vyplňování zdravotnické dokumentace.
Podél tratě bylo podle organizátorů více než 60 zdravotníků první pomoci, mobilní hlídky na kole s defibrilátory a záchranná služba měla stanoviště po trase i v cíli. "Podle předběžných informací potřebovalo ošetřit kolem stovky účastníků," sdělil marketingový manažer pořádající organizace RunCzech Jiří Nečásek.
V Praze teplota přesáhla 26 stupňů Celsia. Běžci si na neobvyklé vedro stěžovali. "Extrémní vedro, asi od devátého kilometru bych to nejradši vzdal," uvedl jeden z běžců na sociální síti. Dodal, že v cíli neměl daleko k omdlení.
"Na běžce jsme apelovali, aby v tomto netypickém počasí nepřeceňovali své síly a zaměřili se na pitný režim. Tělo na takové počasí není začátkem dubna tak navyklé. Některé ale počasí pravděpodobně zaskočilo, protože těsně před startem bylo zamračeno, až v průběhu dopoledne se vyjasnilo a teploty se vyšplhaly nahoru," uvedli organizátoři.
V letošním půlmaratonu startoval rekordní počet 15 500 běžců ze 115 zemí. Start byl v 10:00, vyhrál suverénně úřadující mistr světa na této trati Keňan Sabastian Sawe v traťovém a osobním rekordu 58:24 minuty. Limit pro doběhnutí byly tři hodiny od startu.
Teploty se v příštích dnech mají podle meteorologů pohybovat nejčastěji mezi 24 až 28 stupni Celsia. Není vyloučeno ani překonání prvního tropického dne v roce, který byl historicky naměřen nejdříve 17. dubna v roce 1934 ve Vlašimi, kde bylo rovných 30 stupňů, uvedli meteorologové.