V Ostravě vede světový tým vědců. Je to skvělé místo pro život i vědu, říká Šimíček

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 5. 8. 2020 9:19
Tým Michala Šimíčka se zabývá vývojem buněčné terapie pro léčbu nádorů krvetvorného systému. Ostravské pracoviště, kam se podařilo dostat řadu světových vědců, už získalo mezinárodní věhlas. Jeho výsledky dávají velkou naději v léčbě rakoviny. Přečtěte si rozhovor, který s vědcem pořídili čtenáři v rámci seriálu Aktuálně.cz a NF Neuron "Ptejte se vědců".
Online rozhovor s Michalem Šimíčkem
Rozhovor skončil
Michal Šimíček bude na dotazy odpovídat průběžně od 31. července do 4. srpna.
Přečíst si rozhovor

Imunolog Michal Šimíček pochází z malé moravské vesničky Trnávka u Příbora. Vystudoval imunologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Toužil ale zjistit, jak to chodí jinde. "Nechtěl jsem zůstat v malém českém rybníku, zajímalo mě, jak se dělá věda v zahraničí, a také jsem si chtěl zdokonalit jazyk," říká.

Úspěšně prošel výběrovým řízením na doktorandské studium při Univerzitě v Lovani a získal stipendium přímo od belgické vlády. Stal se tak součástí špičkového mezinárodního týmu. "Bylo to velmi multikulturní prostředí, vlastně žádný Belgičan, každý vědec jiné národnosti, celkem asi sedm různých náboženství. Otevřelo mi to úplně nové obzory," popisuje.

Michal Šimíček s vědeckou cenou Neuron 2019.
Michal Šimíček s vědeckou cenou Neuron 2019. | Foto: Nadační fond Neuron

Již jako doktorand úspěšně publikoval v nejlepších vědeckých časopisech a stal se mezinárodně uznávaným vědcem, několik let pak působil jako vědecký pracovník na věhlasném Medical Research Council v Cambridgi.

V roce 2017 uvažoval, že by se přesunul blíže k domovu - do Vídně či do Brna. "V tu dobu mě ani nenapadlo, že by se v Ostravě dal dělat výzkum na tak vysoké úrovni," říká. Jenže pak ho oslovili se zajímavou nabídkou z Lékařské fakulty Ostravské univerzity s možností vybudovat vědecké pracoviště na klinice hematoonkologie ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Na tuto nabídku kývl a rozhodně nelituje. Podařilo se mu sem dostat vynikající vědce z Oxfordu či z Barcelony i studenty z Francie, Itálie, Ruska, Indie a dalších zemí. Přesvědčila je možnost působit v rámci mladého týmu, v laboratořích se špičkovým vybavením a zejména perspektiva excelentního výzkumu.

Světovou vědu kloubí Michal Šimíček s farmařením.
Světovou vědu kloubí Michal Šimíček s farmařením. | Foto: Archiv Michala Šimíčka

Šimíčkův tým se zabývá vývojem tzv. buněčné terapie pro léčbu nádorů krvetvorného systému. Přes relativně krátkou historii již získalo ostravské pracoviště mezinárodní ohlas, což potvrzují mnohé spolupráce s vědeckými týmy z celého světa.

Michal Šimíček se v roce 2019 stal laureátem Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce. Oceněn byl za "zkoumání procesů, které způsobují zhoubná onemocnění a jejich lékovou rezistenci".

Vědu na světové úrovni se snaží skloubit s péčí o ročního syna a s farmařením na rodinné usedlosti na Novojičínsku, kde zdědil statek po prarodičích. Spolu s manželkou pečují o rozsáhlý ovocný sad, několik desítek včelstev a drůbež, uvažují, že si pořídí i ovce.

Online rozhovor s Michalem Šimíčkem

Rozhovor skončil
3. 8. 2020
Ptá se: Janek

Dobrý den , chci se zeptat , jak hodnotíte spolupráci s profesorem Romanem Hájkem ?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, pan profesor je vynikajici leader a manager. Byl to vlastne on, kdo stal u zrodu vykumneho centra Blood Cancer Research Group v Ostrave.

3. 8. 2020
Ptá se: Lada

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, pokud je nádor jater (žluč cest) rezistentní vůči chemoterapii a není jiná možnost Klasické léčby, má smysl na chemoterapii dál docházet (když má silné vedlejší účinky)? Znáte případy, kdy se imunitní systém srovnal s nádorem sám? Pacient je ještě velmi mladý a nemá projevy nemoci. Kde hledat zkušenosti pacientů a lékařů? Děkuji Lada M.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, rezistence vuci terapii je u nadorovych onemocneni bohuzel velmi casty jev. Chemoterapie muze byt drasticka, ovsem v mnoha pripadech je to zatim jediny podlozeny postup. Posilovani imunity je rozhodne dobry pristup. Doporucil bych vzdy nasledovat rady lekaru.

3. 8. 2020
Ptá se: Solly

Dobrý den, vidíte ze svého pohledu vitamin nebo prvek, který je ať už ve fázi prevence nebo podpůrné léčby žádoucí udržovat v dostatečné hladině, aby se nepodporoval vznik nežádoucí buněčné změny rakovinného typu? A naopak - které z těchto substancí vidíte jako možné riziko (pozn. myšleny prodejné suplementy, nikoliv prvky typu kadmium atp.) Moc děkuji a přeji hodně sil a úspěchů!

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, rakovina je v podstate nemoc zpusobena mutacemi v DNA. K poskozeni geneticke informace muze dojit jak samovolne ruznymi bunecnymi procesy (napr. oxidove radikaly) nebo vnejsimi vlivy (koureni, karcinogeny apod.). Pestra strava bohata na vitaminy, z nichz mnohe pusobi jako antioxidanty, a zdravy zivotni styl s minimem stresu jsou nejlepsi prevenci nadoroveho bujeni.

3. 8. 2020
Ptá se: Anonym

Dobrý den, kdy si myslíte, že už přijde doba, ve které budeme schopni vyléčit každého? Jak daleko jsme např. s cílenou léčbou laserem? Nepomohla by také skutečná umělá inteligence, učící se a samostatně hledající nejlepší varianty a způsob léčby / alespoň strojové učení jako při hledání vakcín? Zdá se mi, že tempo aktuálního pokroku stále nestačí, chce to přidat a pořádně. Děkuji.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, delame co muzeme. I kdyz se to nemusi zdat, za posledni dve dekady udelala veda i medicina obrovky pokrok. Nektera drive fatalni onemocni jsou dnes jiz lecitelna nebo alespon se pacientovi prodlouzi a zkvalitni zivot. S vzrustajici delkou zivota ovsem take pribyva mnohych nemoci. Umela inteligence je urcite dobry smer a mnoho vedeckych tymu ji vyuziva.

3. 8. 2020
Ptá se: Petr Bohm

Dobrý den, rád bych se zeptal na úspěšnost biologické léčby ca prsu a jak dochází ke vzniku rezistence na tuto léčbu. Děkuji

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, nadoru prsu je velke mnozstvi typu. Nektere je mozne uspesne lecit pomoci cilene biologicke lecby. Kazdy druh terapie cili na urcitou vlastnost nebo strukturu - vetsinou bilkovinu - rakovinne bunky. Pokud nador mutuje (zmeni svou genetickou informaci), je schopen se proti lecbe a imunitni systemu maskovat. To je podstata lekove rezistence.

3. 8. 2020
Ptá se: Viktorie

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jste v traktorů, sadu či mezi včelami/drůbeží/ovcemi přišel na nějaký dobrý nápad, který by posunul váš výzkum dál. Já totiž na většinu zlomových věcí přijdu mimo pracoviště...:-))) Moc děkuji.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, dekuji za dotaz. Rozhodne ano! Manualni prace je pro me relax a inspirace zaroven.

3. 8. 2020
Ptá se: Tobiáš

Dobrý den, jsme na gymnáziu a vůbec nevím, čemu se věnovat. Bylo by krásné být vědcem, ale zatím mě žádný obor nechytnul. Učitelé stojí u tabule a odříkávají to, co je v učebnici, tak nějak bez zájmu. Tak jak mě pak mají pro něco nadchnout? Co mám dělat, můžu se nějak nadchnout sám? :-)) Jak to bylo u vás? Díky za radu!

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, naprosto Vam rozumim. Ceske skolstvi je bohuzel stale z velke casti postaveno na memorovani faktu. Urcite pemzum informaci je nutne vzdy mit, ovsem dulezitejsi jsou souvislosti a zejmena kriticke mysleni. Ja se motivoval vetsinou sam. Vyrustal jsem na vesnici a zajimal me svet okolo - proc jsou rostliny zelene, jak vznikne z housenky motyl, atp. Takze doporucuji mit oci otevrene a jit si za tim, co Vas zajima.

3. 8. 2020
Ptá se: Petra

Prosím, jak jste daleko v léku na rakovinu krvetvorného systému? Je to ještě dlouhá cesta přes všechno testování, atd.?

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, nadoru krvetvorneho systemu je obrovsky pocet. Kazdy bunecny typ se muze zvrhnout v rakovinu. Nektere hematologicke nadory (napr. chronicka myeloidni leukemi) lze dnes jiz bez vetsich problemu vylecit. U jinych (napr. akutni myeloidni leukemie) je pred nami jeste kus cesty.

3. 8. 2020
Ptá se: Ladislav

Dobrý den, uvažujete i o nějakém nastartování Ostravy? Dá se nějak oživit navzdory šílenému ovzduší a okolí tohle černé srdce republiky?

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, Ostrava uz dlouho neni cernym srdcem republiky! Naopak rozlohou parku a lesu patri mezi nase nejzelenejsi krajske mesto. Ovzdusi je take vyrazne lepsi nez pred 20lety.. Vsechny kdo stale pochybuji, bych pozval na navstevu, at se sami presvedci. V nasem tymu mame mnoho zahranicnich pracovniku a vsichni jsou v Ostrave velmi spokojeni.

3. 8. 2020
Ptá se: Jarmila

Jste šikovný hoch, gratuluji! Ale nejste v té Ostravě moc "zahrabán"? Nemůže to uškodit Vaší vědecké kariéře? To je rozdíl - vědec z Cambridge a vědec z Ostravy, ne? To nemá takový zvuk. Nebo už má vaše jméno samo o sobě dostatečné renomé? Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, dekuji. To jsou prave ty predsudky. Samozrejme Cambridge zni lepe nez Ostrava. Na druhou stranu ve vedeckem svete jsme hodnoceni primarne podle vysledku a ne mista, kde pracujeme. V dnesnim globalizovanem svete uz tak moc nezalezi, kde se prave nachazite. Mate-li kolem sebe dobry tym a navic spolupracujete s dalsimi spickovymi pracovisti, jde to samo :)

3. 8. 2020
Ptá se: Jaroslav Paleček

Dobrý den , před 13 lety jsem vyléčil rakovinu prostaty a od té doby jsem byl pod kontrolou ve Fak. nemocnici Ostrava , později jsem přešel pod kontrolu Onkologie v Novém Jičíně , vloni v listopadu po důkladné kontrole s radiaktivní kapalinou v krvi , mi byly diagnostiokovány 2 nálezy jeden na pravé kyčli a druhý v oblasti páteře , kolem čtvrtého obratle . Poté jsem absolvoval 10 ozářek páteře , dle sdělení p. Doktorky Lavrišinové ,která mně má pod kontrolou , nález v kyčli nelze ozařovat , protože je moc blízko prostaty a tu jsem měl ozařovánu před těmi 13 lety. Má léčba pokračuje hormonálně . Chtěl bych slyšet váš názor na to ,jestli mám naději na úplné vyléčení. Děkuji.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, nejsem klinicky onkolog a tedy je pro me tezke hodnotit Vas pripad. Rozhodne bych se drzel doporuceni osetrujicich odborniku. Kazdopadne preji brzke uzdraveni!

3. 8. 2020
Ptá se: Bára

Dobrý den, existuje choroba, na níž podle vás medicína ani za desítky let nenajde léčbu?

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, myslim, ze lidskou hloupost a chamtivost asi nevymitime nikdy.

3. 8. 2020
Ptá se: Karel

Zdravím, chci se zeptat, zda koronavirus nějak ovlivnil chod Vaší laboratoře. Děkuji.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, nase pracoviste je v arealu Fakutlni Nemocnice. Tedy musime dodrzovat velmi prisny rezim.

3. 8. 2020
Ptá se: Drahoslava

Zajímalo by mě, v čem je dobré mít multi-kulti pracovní tým. co jsou ty výhody? Děkuju vám.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, vedecke tymy jsou temer vzdy mezinarodni a tedy i multikulturni. Neni to samozrejme podminka, vychazi to z podstaty fungovani dnesni vedy. Ruzne narodnosti a kultury maji ruzny pohled na stejnou vec, coz ve vysledku zvysuje kreativitu. Byt otevren jinym nazorum a kriticky uvazovat je take zakladem vedeckeho uvazovani.

3. 8. 2020
Ptá se: Jitka Holas

Dobrý den přeji pane doktore!
Nemám dotaz, ale jen a jen pochvalu za Vaši práci. Kéž by bylo více rakových vstřícných a pracovitých lidí u nás doma
Přeji mnoho elánu do dalšího konání v medicině i "hospodaření" Holasová

Odpovídá: Michal Šimíček

Dekuji!

3. 8. 2020
Ptá se: Stanislav Soukup [email protected]

Dobrý den, po pěti operacích mám leukemii krve bílé krvinky jsou stale vyší.První operace agresivní zhobný nádor v tlustém střevě.Dá se život nějak prodloužit.Koupil jsem si Penoxal a bílé se drochu snížili nebo co by bílé krvinky snížilo. Jsem onkologicky sledovaný a stabylizovaný.Děkuji za odpověď. S. Soukup.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, urcite dbejte rad osetrujicich lekaru. Preji brzke uzdraveni!

3. 8. 2020
Ptá se: Carper

Dobrý den,
Covid-19 má nejhorší průběh nebo nejvíce nemocných v zemích, které jsou více proočkované proti chřipkovým onemocněním. Naopak čím méně očkovaných v dané zemi je, tím méně se tam s Covid-19 potýkají. Např. se lze podívat na africké země, na Lucembursko, ČR, USA apod. Co si o tom prosím jako imunolog myslíte? Je možné, že by očkování proti chřipce (ze všech stran označované jako naprosto bezpečné) zvyšovalo pravděpodobnost těžšího průběhu nebo vyššího výskytu onemocnění Covid-19?
Děkuji

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, zatim jsou tyto data velmi predbezna a nejsou podlozena hlubsi studii, ktera by prokazovala kauzalni souvislost.

3. 8. 2020
Ptá se: Darka

Dobrý den, pane doktore, předně chci vyjádřit obdiv a respekt k vašemu výzkumu a přeji vám mnoho úspěchů. Ráda bych se zeptala, zda váš výzkum může mít v budoucnu i kladný dopad na léčbu rakoviny slinivky, případně metastaze jater. Děkuji moc za odpověď. Darka

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, dekuji. Nas vyzkum je primarne zameren na oblast hematoonkologie. Doufame vsak, ze mnohe z nasich vysledku bude mozne v budoucnu s velkou pravdepodobnosti aplikovat i v lecbe jinych typu rakovinu.

3. 8. 2020
Ptá se: Ondrej

Dobry den, vas medailonek zni vskutku pusobive. Muj dotaz tak smeruje k tomu, jak jste schopen casove zvladat tak sirole spektrum cinnosti od vedy po vcelku rozsahle farmareni. Ma vas den nejake hodiny navic? :)

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, dekuji za dotaz. Je to opravdu narocne, moc toho nenaspim, prace je pro me relax. Nebyt me zeny a podpory cele rodiny, asi bych nezvladl ani jedno.

3. 8. 2020
Ptá se: Renata

Dobry den, mela jsem 3 kozni nadory, ktere mi byly minuly rok nahodne pri prohlidce objeveny a vzapeti chirurgicky vyjmuty. Lekari nevyloucili dalsi tvorbu nádorů v budoucnu, musim tedy chodit pravidelne na kontroly. Zajimalo by me, co ma na tvorbu zhoubneho nadoru vliv z hlediska zivotospravy a jak sama mohu pomoci situaci, zda to vubec jde. Jsem kancelarska mys, na slunce nechodim, jen mam pracovni stres. Muze i to mit vliv? Dekuji Vam.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, nador muze vzniknout i bez vnejsich pricin (UV zareni, karcinogeny apod.) napr. spontanni mutaci v DNA. Presne jak pisete, stres je velmi casto opomijeny rizikovy faktor. Mimo zdravy zivotni styl bych doporucil omezit stres na minimum.

3. 8. 2020
Ptá se: Jarda

Dobrý den, v r.2018 mi byl odstraněn nádor 6cm (osteoklastom) ze stehenní kosti, v důsledku čehož mám nohu několikrát operovanou. Nikdy jsem nepochopil, jak se nádor může vytvořit právě uvnitř kosti. Mohl by jste vznik nádorů na takovém místě osvětlit laikům? Děkuji

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, nador muze vzniknout temer z jakekoli bunky v lidskem tele. Dojde-li k akumulaci urciteho poctu a typu mutaci v DNA, ktere bunka neni schopna opravit a neni-li zlikvidovana imunitnim systemem, dojde k jejimu nekontrolovatelnemu deleni (rustu nadoru) a postupem casu i sireni do okolnich tkani (metastaze).

3. 8. 2020
Ptá se: Hana

Dobrý den, podporuje naše vláda vědu a výzkum dostatečně a co byste jí konkrétně doporučil ? Díky za názor .

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, to je na trochu delsi odpoved. Penez na vedu neni malo. Otazka je, jak se s nimi naklada. Rozhodne by stalo za to zamyslet se nad systemem prerozdelovani financni a hodnoceni vysledku vyzkumu. Z negativnich veci bych vypichnul zejmena: caste zmeny - nekoncepcnost, premiru byrokracie, a pak take casty duraz na kvantitu misto kvalitu..

3. 8. 2020
Ptá se: noname

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak moc je nebo není důležité kupovat bio potraviny a proč. Mají lidé, kteří jedí nezdravé potraviny nebo "nebio" potraviny s pesticidy větší sklon k nádorovým onemocněním?
Předem děkuji za odpověď

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, neznam studii, ktera by srovnavala cetnost vyskytu nadorovych onemocneni v zavislosti na konzumaci "bio" produktu. Na druhou stranu je logicke, ze budete-li konzumovat potraviny, ktere byly vyprodukovany bez pouziti pesticidu, fungicidu a podobnych latek, prispejete k mensimu ukladani reziduji do potravniho retezce a potazmo i vlastiho tela.

3. 8. 2020
Ptá se: Robert z Ostravy

Dobry den, co rikate na kolosalni ostudu ostravske lekarske fakulty ktera prisla o akreditace a je mozne ze uplne zanikne? Nemelo by odejit cele zprofanovane a zkorumpovane vedeni fakulty a dat prostor mladym a nadejnym, treba jako jste vy?

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, ano, situace na Lekarske fakulte Ostravske Univerzity je nyni bohuzel komplikovana. Uprimne verim, ze se podari z teto krize poucit a nastartovat novy smer, ktery fakulte a potazmo i univerzite vrati posramocene renome. Mame tady mnoho schopnych vedcu, pedagogu a lidi nadsenych pro vec. Byla by velka skoda, kdyby Ostrava nevyuzila tento potencial.

3. 8. 2020
Ptá se: Ladislav

Dobrý den, jaký je prosím pokrok v léčení nonHodkinových lymfomů oproti době dejme tomu deset let zpět?

Děkuji.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, v posledni dekade byl ucinen (nejen) u techto diagnoz obrovsku pokrok v lecbe zejmena diky pochopeni molekularnich mechanizmu vzniku a vyvoje NHL. K pacientum se dostalo mnoho novych leciv a prognoza preziti se temer zdvojnasobila.

3. 8. 2020
Ptá se: Martina

Dobrý den,zajímalo by mě,kdo z přednášejících na Přírodovědecké fakultě UK v Praze Vás nejvíce zaujal,oslovil,ovlivnil.Je někdo na koho rád vzpomínáte? Vyhovovalo Vám spíše studium doma nebo v zahraničí?Děkuji a přeji mnoho dalších úspěchů!

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, na PrF UK byla velka rada vybornych prednasejicich. Jmenovite bych vyzvedl prof. Jana Cerneho. Jeho prednasky z biologie bunky byly nezapomenutelnym zazitkem. I kdyz jsem patriot, Prahu mam moc rad. Postgradualni studium ci prace v zahranici se ovsem neda nicim nahradit a vsem tuto zkusenost vrele doporucuji.

3. 8. 2020
Ptá se: Klára

Dobrý den, ráda bych se zeptala, proč lékaři kritizují celostní neboli alternativní přístup k léčbě rakoviny. Kolem sebe mám 5 blízkých, kteří odmítli klasickou léčbu (chemoterapii nebo ozařování) a 3 se zcela z rakoviny vyléčili, jednomu se nádor zmenšil na 10% a šel vyoperovat. Pomohly půsty, zeleninové šťávy, vysoké dávky chlorely a ječmene, relaxace a změna zaměstnání. Jaký na to prosím máte názor? Máte podobnou zkušenost? K.K.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, to me uprimne velmi tesi. Je skvele, ze znate tolik lidi, kteri uspesne bohuji s rakovinou. Eliminace stresu a zdrava strava je pri lecbe nadorovych onemocneni rozhodne dulezita. Ovsem ne u kazdeho je to ta jedina spravna cesta. I samotni lekari casto doporucuji kombinanci pristupu.

3. 8. 2020
Ptá se: Hana

Dobrý večer,manželovi bylo zjištěno ložisko na játrech.Jaká je možnost léčby?Děkuji.

Odpovídá: Michal Šimíček

Dobry den, ja pracuji ve vyzkumu. Klinicke aspekty bych doporucoval konzultovat s lekarem. Preji hodne sil a brzke uzdraveni!

 

Právě se děje

Další zprávy