Politici lidem nahánějí strach, ti pak tíhnou k jednoduchým řešením, napsal čtenářům Tomáš Czernin

Domácí Domácí
Aktualizováno 22. 9. 2016 14:57
Zemědělec a lesník Tomáš Czernin odpovídal na otázky čtenářů v online rozhovoru na Aktuálně.cz. Příslušník jednoho z našich nejstarších šlechtických rodů kandiduje v říjnových volbách do Senátu za TOP 09 ve volebním obvodu Jičín. Prozradil například svůj názor na migrační krizi nebo prezidenta Zemana. Vhodnou hlavou státu by podle něj byl například Michal Horáček.
Ptejte se Tomáše Czernina
Rozhovor skončil
Tomáš Czernin odpovídá od 13:00
Přečíst si rozhovor

Praha – Tomáš Czernin odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz. Lesník, zemědělec a majitel zámku Dymokury kandiduje do Senátu za TOP 09 ve volebním obvodu Jičín.

Příslušník jednoho z našich nejstarších českých šlechtických rodů působil v letech 1998 až 2002 a opět od roku 2014 jako zastupitel a místostarosta obce Dymokury na Nymbursku nejprve za KDU-ČSL, od roku 2009 je členem TOP 09.

Senátorem se chce šlechtic podle svých slov stát proto, aby sloužil své vlasti a společnosti. Podle něj je nejen pro politika, ale každého občana nejdůležitější ctít poctivost a zodpovědnost. Byl by také rád, kdyby lidé, kterým se dobře daří, byli přirozeně motivováni, aby pomáhali těm, kterým se daří hůře. Senát považuje za důležitou instituci, za stabilizující prvek Parlamentu.

Odpovídal například na to, co podle něj stojí za úpadkem české společnosti a její otevřeností k populismu. „Domnívám se, že jsme po převratu silně zanedbali vzdělávání k demokracii. Lidé přirozeně tíhnou k jednoduchým řešením, která jim populističtí a nezodpovědní politici nabízejí,“ napsal. Cestu vidí v posilování občanské společnosti a také v osobní angažovanosti slušných lidí, dodal.

Právě přístup některých politiků vidí jako jeden z největších současných problémů. „Jako celospolečenský problém vnímám, že si politici v poslední době zvykli lidem nahánět strach a potom jim nabízet jednoduchá a laciná řešení. Ve skutečnosti jim jde pouze o získávání větší moci. Myslím, že největší výzvou je, aby si tuto skutečnost společnost uvědomila a nedopustila plíživé omezování svobody,“ říká Tomáš Czernin. Zejména svoboda a lidská práva jsou podle něj prioritou zahraniční politiky.

Došlo i na téma současné migrační krize, k němuž se Czernin vyjádřil slovy: "Těm lidem, kterým jde o život, je potřeba pomoci, a je potřeba je odlišovat od ekonomických migrantů. Je potřeba ovlivňovat situaci v krizových oblastech tak, aby lidé neměli potřebu utíkat z regionu a měli motivaci se vracet domů.“

Působení současné hlavy státu komentoval šlechtic stručně, tedy jen že s ním není spokojen. Vhodným kandidátem na prezidenta by podle něj byl například Michal Horáček.

Jednoho ze čtenářů například zajímalo, zda by byl šlechtic pro to, aby se namísto čtrnácti krajů ustavily dle tradičního historického dělení spolkové země Čechy, Morava a Slezsko. Czernin však vysvětlil, že se současným počtem spravovaných celků je lepší dosažitelnost orgánů státní správy pro občany a také toto rozvržení podporuje lokální patriotismus, který je podle něj pozitivní.

Vyjádřil se také k senátnímu návrhu, podle nějž by mohla být tolerance alkoholu v krvi u cyklistů až 0,8 promile. Alkohol a řízení jakéhokoliv dopravního prostředku je pro něj neslučitelné.

Elektronickou evidenci tržeb by Czernin v souladu s rétorikou TOP 09 zrušil, podle něj podnikatelům pouze komplikují život a nic nepřinášejí. Živnostníky a podnikatele by chtěl podporovat, a nikoli šikanovat, řekl.

V Jičíně, kde kandiduje, je podle něj nejpalčivějším problémem tranzitní doprava do horských středisek a stav silnic nižší kategorie.

I Tomáš Czernin prozradil informaci ze svého soukromí. Čtenáři se jej dotazovali, jaký vůz šlechtic používá. „U mě je vše spojené s hospodářstvím, pro běžné cestování je pro mne optimální Subaru Forester, po lese jezdím nejraději Ladou Niva,“ napsal.

Ptejte se Tomáše Czernina

Rozhovor skončil
22. 9. 2016
Ptá se: Sváťa

Dobrý den, budete při tom všem vašem zápřahu Senát ještě vůbec stíhat, nebo si tam chcete odpočinout?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Dobrý den. Děkuji za Vaši otázku. Přiznávám, že mé hospodářství považuji za mé poslání. Přehled a kontakt ztratit nechci a nemohu. Díky Bohu ale mám výborné spolupracovníky a většina činností se obejde bez mé přítomnosti. Také bych se rád i nadále věnoval některým charitativním aktivitám. Domnívám se ale, že se to všechno dá s prací v Senátu, i mezi voliči, skloubit. Mám zásadu, že pokud se k něčemu zavážu, dám tomu všechno, co je potřeba, tedy i Senátu.

22. 9. 2016
Ptá se: Pavel

Když jste současně občanem České republiky a členem Řádu Maltézských rytířů (uvádím pro větší srozumitelnost pouze tento zkrácený a trivializovaný název), což je z mezinárodněprávního hlediska samostatná entita, čí zájmy vlastně budete v politice zastupovat? Čí zájmy budete preferovat, když se zájmy České republiky a Řádu Maltézských rytířů dostanou do konfliktu?

Odpovídá: Tomáš Czernin

V Senátu hodlám pracovat pro občany ČR. Řád Maltézských rytířů je především charitativní a humanitární organizace. Atributy státu mu zůstaly historicky. Jsem si jistý, že loyalita k českému státu a členství v Řádu jsou a budou v souladu.

22. 9. 2016
Ptá se: Ladislav Žuja

Dobrý den pane Czernine,
uvažoval jste někdy o prospěšnosti zrušení ostudného, nepřirozeného , administrativně nafouklého a neekonomického komunistického krajového rozparcelování republiky na 14 patvarů a o návratu k tradičnímu historickému uspořádání , nejlépe ve formě spolkových zemí (Čechy, Morava a Slezsko, Hlavní město Praha) - tak jak to bezvadně funguje mj. v německy mluvících zemích? Děkuji- PhDr. Ladislav Žuja, Brno

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vážený pane doktore, rozumím Vaší afinitě k historickému uspořádání naší vlasti. Při vzniku krajů v nynější velikosti se však přihlíželo k potřebám praktické správy naší země, maximální subsidiarity a dosažitelnosti orgánů státní správy pro občany. Do jisté míry toto řešení podpořilo jistý lokální patriotismus, což je samo o sobě pozitivní.

22. 9. 2016
Ptá se: Martin Flora

Vážený pane inženýre,
zdravím Vás a přeji Vám, ať křeslo senátora ve volbách získáte. Zajímalo by mne, zda v Senátu hodláte usilovat spíše o snížení množství legislativních omezení lidské činnosti, nebo naopak považujete za užitečnou další regulaci.
Zdraví Martin Flora

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vřelé díky za Vaši podporu. Jsem příznivcem minimalizace legislativních zásahů. Zákony by měly být jednoduché a měly by řešit zásadní věci a ostatní by mohlo spadat do podzákonných norem. Myslím, že můžeme mít stabilní právní systém, ve kterém se zákon nemusí detailně měnit 6x za rok.

22. 9. 2016
Ptá se: Liří Lánský

Proč se chcete stát senátorem?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vážený pane Lánský, jsem svobodný člověk, kterému se v životě splnila všechna přání. Cítím potřebu sloužit vlasti a společnosti.

22. 9. 2016
Ptá se: Jana Hochmannová

Co má ctít pravý šlechtic a co chcete změnit v ČR k lepšímu?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vážená paní Hochmannová, nejen šlechtic, ale každý člověk má ctít poctivost a zodpovědnost. To je to, čím bych chtěl přispět k politické kultuře a k zodpovědné správě země. Chci, aby v naší zemi žili svobodní lidé, kde ti, kterým se daří lépe, byli přirozeně motivováni k pomoci těm, kteří jsou na tom hůře.

22. 9. 2016
Ptá se: Jan Dvořák

Moc se mi nelíbí,že cyklisté mohou mít až 0,8 promile alkoholu v krvi,nebo v těle.Budete prosazovat,aby všichni řidiči měli při měření alespoň 0,3 promile alkoholu,jako je to ve vyspělých demokratických zemích po celém světě.(Někde až 0,8 promile).Jsme tedy stát nevyspělý a nedemokratický? Jan Dvořák,Mladá Boleslav.

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vážený pane Dvořáku, můj názor je, že alkohol a řízení jakéhokoliv dopravního prostředku je neslučitelné. I v zemích, ve kterých je určitá hladinka tolerována je přítomnost alkoholu v případě nehody či přestupku vždy přitěžující.

22. 9. 2016
Ptá se: Tomáš Tyl

Nevadí Vám, že je České republice řada lidí, kteří se vydávají za potomky aristokratických rodů, ačkoliv jimi prokazatelně nejsou? Myslíte, že by se užívání falešných titulů či spíše zneužívání zaniklých titulů a tím klamání veřejnosti mělo alespoň symbolicky trestat? Podniknete v tomto směru něco, pokud Vám bude předložen návrh takové právní úpravy?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vážený pane Tyle, šlechtické tituly byly v naší vlasti zrušeny v r. 1918 a já to respektuji. Pokud se někdo domnívá, že ze sebe dělá lepšího člověka tím, že se honosí smyšleným titulem, či někoho jiného hodnotí dle titulu, je to směšné a pošetilé.

22. 9. 2016
Ptá se: Miloslava Chalupová

Návrh
1. podpořte prosím nyní Ing. Jiřího Fialu /jeho program je náprava justice/
2. kandidujte až příště - na prezidenta

Otázka
Jste pro změnu volebního zákona do Sněmovny?Pan Karel Schwarzenberg míní, že to mělo být obráceně, do Poslanecké Sněmovny volby většinovým systémem a do Senátu poměrným systémem.Děkuji Vám zdvořile.

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vážená paní Chalupová, ke kandidatuře jsem byl vyzván přáteli se stejnými názory a podporují mne 3 politická uskupení. Považoval bych tedy za nečestné z kandidatury odstoupit.
Nemyslím si, že by překotné změny volebního systému něco přinesly. Tato otázka není na pořadu dne.

22. 9. 2016
Ptá se: mikš jiří

Je to dobré získat občanství, já čekám na občanství, od roku 1953, a to byl můj děda osobnost.
Jen se podívat po Praze.

+ířš

Odpovídá: Tomáš Czernin

???

22. 9. 2016
Ptá se: A&A

Byl byste ochoten vzít na svá bedra roli panovníka znovuobnoveného Království Českého? Pochopitelně absolutistického... ;-)

Odpovídá: Tomáš Czernin

Pokud bychom vrátili čas, bylo by o český trůn zájemců mnoho.

22. 9. 2016
Ptá se: Pavel Mladek

Otazka pro redakci : Nemely by to byt spise Dymokury na Nymbursku, nez Dykomury na Nymursku ?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Díky za upozornění a prosím redakci, aby chybu napravila. Dymokuráci to snad unesou.

22. 9. 2016
Ptá se: Kolačkovský

Dobrý den, budete jako katolík a člen "Johanitů" prosazovat větší účast katolické církve v procesu vzdělávání ve školách (hodiny věrouky) a usilovat o zlepšení materiálního zabezpečení duchovních ve farnostech, tj. zvýšení příspěvku na mzdy? děkuji

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vážený pane Kolačkovský, principiálně jsem pro větší pestrost zřizovatelů škol a vidím zde velké množství možností pro církev, ostatně i Maltézský řád je zřizovatelem 3 škol. Ve školách by každopádně měla být posílena výuka etiky, respektive náboženství pro děti z věřících rodin, což je velký úkol pro laické členy církví.
Co se odměňování duchovních týká, jsem rád, že se postupně daří se církvím vymanit z ekonomické závislosti na státu a doufám, že i toto bude brzy vnitřní záležitostí jednotlivých církví.

22. 9. 2016
Ptá se: Tereza Bízková

Dobrý den, jaké jsou podle Vás v současnosti největší výzvy pro českou společnost? Hodně štěstí ve volbách!

Odpovídá: Tomáš Czernin

Dobrý den, bohužel si politici v poslední době zvykli lidem nahánět strach a potom jim nabízet jednoduchá a laciná řešení. Ve skutečnosti jim jde pouze o získávání větší moci. Myslím, že největší výzvou je, aby si tuto skutečnost společnost uvědomila a nedopustila plíživé omezování svobody. Moc Vám děkuji. TC

22. 9. 2016
Ptá se: Radomír Žemlička

Hezký den.
Hodláte v Senátu prosazovat liberální hodnoty? Jste pro zrušení nesmyslů jako EET či kontrolní hlášení? Budete se snažit zjednodušit podnikání a omezit byrokracii s ním spojenou? Jaké jsou vaše nejpodastatnější cíle? Děkuji.

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vážený pane Žemličko, v těchto otázkách se plně ztotožňuji s názory TOP 09. Jsem pro zrušení jak EET, tak kontrolních hlášení. Tyto nápady podnikatelům, zejména těm menším, pouze komplikují život a nic nepřinášejí. Podnikatelů a živnostníků si máme vážit, jejich činnost jim zjednodušovat a ne je podezírat a šikanovat.

22. 9. 2016
Ptá se: Petr

Zdravím Vás, pane Czernine, chtěl bych se Vás zeptat, co vnímáte jako největší problém regionu Jičín (nebo i obecně celospolečenský) a jak byste ho na půdě senátu řešil? Děkuji a fandím Vám!

Odpovídá: Tomáš Czernin

I já zdravím Vás Petře a děkuji za Vaši podporu, jako celospolečenský problém vnímám, že si politici v poslední době zvykli lidem nahánět strach a potom jim nabízet jednoduchá a laciná řešení. Ve skutečnosti jim jde pouze o získávání větší moci. Myslím, že největší výzvou je, aby si tuto skutečnost společnost uvědomila a nedopustila plíživé omezování svobody.
Jako problém Jičínska vnímám tranzitní dopravu do horských středisek a stav silnic nižší kategorie. Pro řešení těchto problémů ale senátor nemá výkonnou moc. V tom může pouze apelovat a ovlivňovat.

22. 9. 2016
Ptá se: Honza M.

Dobrý den, jakým autem dnes jezdí potomek šlechtického rodu?

Odpovídá: Tomáš Czernin

U mě je vše spojené s hospodářstvím, pro běžné cestování je pro mne optimální Subaru Forester, po lese jezdím nejraději Ladou Niva

22. 9. 2016
Ptá se: Karel

Aristokrate všech zemi, polibte si. ..obzvlášť když kandidujete za pochybnou kalouskovu partu.

Odpovídá: Tomáš Czernin

Je dobré, že můžete mít vlastní názor.

22. 9. 2016
Ptá se: Lukáš Svoboda

Zdravím Tomáši. Jaké jsou dle Vás nejpalčivější problémy ČR. A na co se chcete v senátu zaměřit? Děkuji.

Odpovídá: Tomáš Czernin

I já Vás zdravím Lukáši, díky za otázku. Odpověď najdete už dvakrát níže.

22. 9. 2016
Ptá se: Miroslav Chudina

Dobrý den. Čím chcete oslovit voliče v silně ovlivněné společnosti historickým vývojem po roce 1946 a s prezidentem, který porušuje všechny zavedené pořádky. A navíc s oligarchou u moci, který zázračně zbohatnul, ale stále je nejpopulárnějším politikem?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Dobrý den, doufám že je v této zemi stále ještě dostatek rozumných lidí, kteří si problémy, o kterých píšete uvědomují. Takové lze oslovit slušností a otevřeností.

22. 9. 2016
Ptá se: Tonda

Dobrý den, proč zrovna senát? Má podle vás tahle instituce vůbec nějakou váhu?

Díky

Odpovídá: Tomáš Czernin

Senát je důležitá instituce, již samotný způsob volby do něj zajišťuje, že má jiné politické složení než Sněmovna. Působí proto jako stabilizující prvek. Ale je to samozřejmě závislé na tom, kdo je zvolen.

22. 9. 2016
Ptá se: DžejDžej

Dobrý den, co říkáte na Benešovy dekrety? Taky byste vracel majetky sudeťákům jako váš maskot spací pytel?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Benešovy dekrety jsou součástí naší historie. Byť kolektivní vinu neuznávám, nemyslím si, že to bylo správné řešení, dnes se na tom nedá nic změnit.
Ostatně Sudetoněmecký Landsmašaft se nároků na majetek již oficiálně vzdal.

22. 9. 2016
Ptá se: Petr

Dobrý den, jak vnímáte otupělost české společnosti posledních let, schopnost přehlížet korupční aféry, schopnost nechat se opít koblihou, otevřenost k populistickým strašičům, šíření strachu a nenávisti mezi lidmi, téměř bezmeznou důvěru lidí prakticky všemu, co si přečtou někde na internetu, odklon od západních hodnot a naopak příklon k putinovskému Rusku? Poslední roky vnímám tenhle úpadek české společnosti velmi intenzivně a je mi z toho upřímně smutno... Jak z toho ven?? Děkuji a držím palce, slušných a poctivých lidí jako Vy je v politice poskrovnu, kéž byste se tam dostal...

Odpovídá: Tomáš Czernin

Domnívám se, že jsme po převratu silně zanedbali vzdělávání k demokracii. Lidé přirozeně tíhnou k jednoduchým řešením, která jim populističtí a nezodpovědní politici nabízejí.
Naši sounáležitost se západní civilizací považuji pro naši budoucnost za klíčovou.
Cestu vidím v posilování občanské společnosti a také v osobní angažovanosti slušných lidí. Pouze pokud si zvolíme zodpovědné politiky, může se něco změnit k lepšímu.

22. 9. 2016
Ptá se: Pavel

Dobrý den,

nepřipadá vám, že když jsou omezené výdaje na volby, měly by být obdobné rozhovory jako je tento (neboť vám tím samozřejmě přidává na popularitě u voličů) také do limitu započítány, a to v ceně obvyklé (i když za tento rozhovor neplatíte novinářům nic). Nepřipadá vám, že pokud by tomu tak nebylo, lze onen limit výdajů na volby v podstaě neomezeně obcházet zneužíváním kontaktů na lobbystické skupiny a sdělovací prostředky?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Povinností sdělovacích prostředků je informovat občany objektivně a nezávisle. K tomuto rozhovoru jsem byl vyzván a nikomu jsem si o něj neřekl.
Současně si myslím, že formát otevřených otázek a odpovědí je nejdemokratičtější forma, jakou mohou média nabídnout.

22. 9. 2016
Ptá se: Jan Kolář

Dobrý den, jak jste spokojen se současnou hlavou státu?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Spokojen nejsem.

22. 9. 2016
Ptá se: Jan Málek

Bude letos zase v Dymokurech dělat výlov rybníka?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Rybníky se lovit budou od poloviny října, přesné termíny ještě stanoveny nebyly.

22. 9. 2016
Ptá se: Karel

Dobrý den. Co by měly být priority zahraniční politiky ČR? Děkuji.

Odpovídá: Tomáš Czernin

Nejsme velká země, ale můžeme přinášet zkušenost s mnohaletými totalitami. Proto považuji za zásadní klást důraz na lidská práva, která v mnoha zemích samozřejmostí nejsou.

22. 9. 2016
Ptá se: Miroslav Chudina

Děkuji za odpověď. Vaše rodina byla vždy státotvorná a těší mě, že člověk s Vaším přehledem a zkušenostmi kandiduje. Doufám, že se najde dostatek rozumných voličů. Držím Vám palce

Odpovídá: Tomáš Czernin

Moc Vám děkuji.

22. 9. 2016
Ptá se: Barbora

Jak se díváte na rozsáhlou nelegální migraci, která zvláště v sousedním Německu přinesla velkou vlnu kriminality.

Odpovídá: Tomáš Czernin

Těm lidem, kterým jde o život, je potřeba pomoci, a je potřeba je odlišovat od ekonomických migrantů.
Je potřeba ovlivňovat situaci v krizových oblastech tak, aby lidé neměli potřebu utíkat z regionu a měli motivaci se vracet domů.

22. 9. 2016
Ptá se: Václav M

Pane Černín, o politiku se moc nestarám, ale chci Vám jen napsat, že jsem měl tu čest, poznat v Nejdku na Karlovarsku Vaše rodiče, ještě před rokem 1989. Tenkrát zdravotnice a dělník, co uměl snad vše opravit, včetně stavby kompletního ústředního topení v třípatrovém domě. Moc si jich i dnes vážím. Přeji úspěch ve volbách i v životě.

Odpovídá: Tomáš Czernin

Díky. Mamince Vaše slova vyřídím.

22. 9. 2016
Ptá se: Pavel

Pane Czernine, na otázku diskutujícího DžejDžeje ohledně požadavků Sudetoněmeckého Lansmannschaftu jste výslovně uvedl "Sudetoněmecký Landsmašaft se nároků na majetek již oficiálně vzdal.". Můžete vysvětlit, proč uvádíte tento nepravdivý údaj? Jednáte tak úmyslně anebo pouze z neznalosti - což je ale vzhledem k Vašim politickým ambicím a závažnosti tématu velký problém? Vedení Sudetoněmeckého Landsmannschaftu se sice nároků verbálně vzdalo, ale někteří členové toto rozhodnutí vedení napadli u soudu a soud rozhodnutí vedení SdL zrušil, tekže nebyla provedena změna stanov SdL, která by k realizaci tohoto rozhodnutí vedení SdL byla nezbytná. Můžete se k tomu vyjádřit, prosím?

Odpovídá: Tomáš Czernin

SdL vyjádřil jasný postoj a já nemám důvod mu nevěřit.

22. 9. 2016
Ptá se: Jan K.

Hezké odpoledne, koho byste si představoval jako vhodného kandidáta na prezidenta republiky? A jaký máte názor na případnou kandidaturu Michala Horáčka? Děkuji

Odpovídá: Tomáš Czernin

Můj prezident by měl být pevně spjatý s naší prozápadní orientací, měl by to být zodpovědný a slušný člověk, měl by nastolovat témata, která společnost posunou pozitivním směrem.
Michal Horáček je mi osobně sympatický.

22. 9. 2016
Ptá se: Vratislav Flemr

Pane Czernine,
Vám opravdu nevadí, že TOP 09 řídí od samého začátku ve věci nepoctivého chování (diplomatcky napsáno) podezřelý pan Kalousek. To je ten "super ministr financí", který řešil rozpočet na úkor rodin s dětmi a důchodců a za kterým se táhnou velmi blátivé stopy (nemluvím o snaze superantikomunisty vládnout s komunisty..
V.Flemr

Odpovídá: Tomáš Czernin

Postoje a program TOP 09 odpovídá mým vlastním postojům. Miroslava Kalouska znám, je to vzdělaný a slušný člověk. Pokud by se něčeho dopustil, byl by jistě obviněn.

22. 9. 2016
Ptá se: Jan Duda

Tome
napsal jste "Ve školách by každopádně měla být posílena výuka etiky, respektive náboženství pro děti z věřících rodin"

Osobně vnímám jakékoli náboženství jako zdroj snadné manipulace s lidmi.

Místo toho, aby se chovali a jednali dle svého nejlepšího vědomí a používali při tomsvůj rozum , je jim předkládán jednoduchý návod , který pokud neuposlechnou ,dostanou se " do pekla" a podobně.Současná situace v řadě muslimských zemích je zoufalá a názory zde žijících lidí jsou neuvěřitelné.Takže otázka zní - Opravdu by jste posiloval vliv náboženství ve školách -kde jsou vychovávani ti nejzranitelnější a budoucnost tohoto národa ?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Hovořil jsem o etické výchově. Pokud rodiče některých žáků budou žádat výuku náboženství, je to jejich plné právo. Škola pak garantuje, že výuka náboženství neslouží k podněcování k nenávisti a nesnášenlivosti k odlišně smýšlejícím.
Máme zde náboženskou svobodu.

22. 9. 2016
Ptá se: Vvyskákaný

Pane již podle jména jste nepůvodní druh.EU má pro tento případ řešení.Co vy na to?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Vy jste legrační, naše rodina v Čechách žije prokazatelně posledních 900 let. Cz na začátku mého jména je pozůstatek gramatiky českého jazyka ve 14. století.

22. 9. 2016
Ptá se: Pevel

Pane Czernine, ohledně postoje Sudetoněmeckého Landsmannschaftu jsem položil jednoznačnou otázku a vy jste odpověděl zcela mimo mísu: "SdL vyjádřil jasný postoj a já nemám důvod mu nevěřit". Můžete vysvětlit, co tím jasným postojem míníte? Zda usnesení vedení SdL anebo rozhodnutí členské základny obrátit se na soud, aby toto usnesení bylo prohlášeno za neplkatné (což se stalo)? Pokud o uvedeném rozhodnutí soudu nic nevíte, nebylo by jednodušší poctivě přiznat, že o této záležitosti nemáte informace a vaše odpověď diskutujícímu DžejDžejovi tedy není pravdivá nebo je zavádějící?

Odpovídá: Tomáš Czernin

Neslyšel jsem o tom, že by soud rozhodnutí zrušil. Uteklo mi něco? Pokud ano, tak to nemění nic na mém názoru, že se historie nedá vrátit.

 

Právě se děje

Další zprávy