Zeman jako Dan Brown. Kampaň k jeho knize s mnoha billboardy platí firma senátora Valenty

Radek Bartoníček Lukáš Prchal Radek Bartoníček, Lukáš Prchal
16. 9. 2016 0:00
Za vydáním nejnovější knihy rozhovorů prezidenta Miloše Zemana stojí kromě jiného firmy „hazardního krále“ a senátora Ivo Valenty. Nakladatelství Olympia, které ji vydalo, zčásti vlastní firmy Our media a WCV Cyprus. V prvně jmenované firmě, která vydává Parlamentní listy, má Valenta poloviční podíl, WCV Cyprus vlastní. Sám podnikatel a senátor namítá, že s vydáním knihy nemá nic společného. „Kdo financuje kampaň ke zmíněné knize, nevím a ani se o to nezajímám,“ tvrdí Valenta s tím, že vše je na vedení samotného nakladatelství.
Jako Dan Brown. Prodej prezidentovy knihy má podpořit i billboardová kampaň.
Jako Dan Brown. Prodej prezidentovy knihy má podpořit i billboardová kampaň. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Za vydáním nejnovější knihy rozhovorů prezidenta Miloše Zemana stojí kromě jiného firmy "hazardního krále" a senátora Ivo Valenty, který má k prezidentovi i jeho lidem blízko.

Knihu totiž vydalo nakladatelství Olympia, které zčásti vlastní firmy Our media a WCV Cyprus. V prvně jmenované firmě, která vydává Parlamentní listy, má Valenta poloviční podíl, WCV Cyprus vlastní.

Olympia stojí také za velkou reklamou, která je s vydáním knihy spojená.

Celé dění kolem knihy se navíc podobá předvolební kampani. A to nejen kvůli tomu, že vychází krátce před volbami, ale také proto, že je doprovázená billboardovou kampaní a prezidentskými cestami, jejichž součástí je autogramiáda knihy. K tomu všemu ještě Zeman míří krátce před volbami do krajů, kde má jeho strana nejsilnější zastoupení.

I přes Valentův podíl sám podnikatel a senátor namítá, že s vydáním knihy nemá nic společného. "Kdo financuje kampaň ke zmíněné knize, nevím a ani se o to nezajímám," tvrdí Valenta s tím, že vše je na vedení samotného nakladatelství. "Kroky, které podniká nakladatelství Olympia, jsou v plné kompetenci jeho managementu a s mým politickým angažmá nemají nic společného," uvedl.

Ivo Valenta je ale lídrem společné kandidátky strany podnikatelů a svobodných ve Zlínském kraji. Ta by případně mohla po krajských volbách vládnout se Zemanovou Stranou práv občanů (SPO), která je nyní ve vedení kraje. Za SPO navíc kandidují na Zlínsku tři blízcí Zemanovi lidé, kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a Vladimír Kruliš, který organizuje prezidentovy cesty do krajů.

Povolební spolupráci s nimi Valenta přitom nevylučuje, záležet bude na volebních výsledcích. "Budou to voliči, kdo rozdá karty. Několikrát jsem uvedl, že spolupráci vylučuji pouze s KSČM," řekl Valenta. Ten sice v předvolební kampani kritizuje vedení Zlínského kraje, reprezentované koalicí ČSSD a Strany práv občanů, ale je patrné, že má k Zemanovi a jeho lidem blízko. Valenta se podobně jako Zeman vyjadřuje ostře na adresu uprchlíků, stejně jako Zeman je pro zrušení sankcí proti Rusku a stejně jako Zeman vystupuje často proti Evropské unii.

Můj učitel, říká Valenta o Čubovi

O jeho náklonnosti k okolí Zemana svědčí například i fakt, že při oslavě Nejedlého padesátin na Pražském hradě nechyběl Valenta mezi jeho gratulanty. A shodou okolností tento víkend proběhnou ve Slušovicích závody koní s názvem Dostihový den Františka Čuby a Ivo Valenty. Jak známo, Čuba, který sedí s Valentou v Senátu, patří mezi největší příznivce prezidenta. Na jeho přímluvu vstoupil i do Zemanovy strany a do letošního června byl ve vedení Zlínského kraje jako radní.

Valenta označuje Čubu za svého "učitele", protože před více než třiceti lety vedl Čuba slušovické družstvo a Valenta byl provozním hotelu, který pod družstvo spadal. O zapojení prezidenta do předvolební kampaně svědčí i jeho nynější návštěva Pardubického kraje, kde jej doprovází náměstek hejtmana za Stranu práv občanů Jaromír Dušek (lídr nynější kandidátky). Těsně před volbami navíc zamíří Zeman do Zlínského kraje.

Nesmyslné billboardy

Nakladatelství Olympia už avizovalo, že největší distribuční síť Euromedia bude posilovat prodej knihy v místech, kam Zeman vyráží před volbami na své cesty – zatím kniha vyšla v nákladu 5500 výtisků a propagují ji desítky billboardů. Na kolik vydání Zemanovy knihy a následná velká kampaň vyjdou, nechtěl ředitel Olympie Karel Hejna prozradit. "Cena je samozřejmě naše interní záležitost a mimo jiné podléhá i obchodnímu tajemství," podotkl.

Manažer marketingu nakladatelství Argo Richard Klíčník ovšem smysl billboardů zpochybňuje. "Billboardy jako prodejní prostředek na knihy v zásadě samy o sobě nefungují. My je používáme maximálně jednou do roka na takové autory jako Dan Brown, u kterého víme, že se ho prodá přes 100 tisíc výtisků," tvrdí.

Prezident už v první odpovědi řekl, že jeho vláda prosadila krajskou samosprávu, což není pravda. Celkem nemluvil pravdu šestkrát, říká Jan Tvrdoň | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Čína očekává, že ČR přehodnotí vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Uvedla to v úterý mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na otázku ruské agentury TASS.

Podle Pekingu by se ČR měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. V pondělí prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Ruské ministerstvo zahraničí krok Prahy zatím nekomentovalo.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 44 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy