Zeman jako Dan Brown. Kampaň k jeho knize s mnoha billboardy platí firma senátora Valenty

Za vydáním nejnovější knihy rozhovorů prezidenta Miloše Zemana stojí kromě jiného firmy „hazardního krále“ a senátora Ivo Valenty. Nakladatelství Olympia, které ji vydalo, zčásti vlastní firmy Our media a WCV Cyprus. V prvně jmenované firmě, která vydává Parlamentní listy, má Valenta poloviční podíl, WCV Cyprus vlastní. Sám podnikatel a senátor namítá, že s vydáním knihy nemá nic společného. „Kdo financuje kampaň ke zmíněné knize, nevím a ani se o to nezajímám,“ tvrdí Valenta s tím, že vše je na vedení samotného nakladatelství.
Jako Dan Brown. Prodej prezidentovy knihy má podpořit i billboardová kampaň.
Jako Dan Brown. Prodej prezidentovy knihy má podpořit i billboardová kampaň. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Za vydáním nejnovější knihy rozhovorů prezidenta Miloše Zemana stojí kromě jiného firmy "hazardního krále" a senátora Ivo Valenty, který má k prezidentovi i jeho lidem blízko.

Knihu totiž vydalo nakladatelství Olympia, které zčásti vlastní firmy Our media a WCV Cyprus. V prvně jmenované firmě, která vydává Parlamentní listy, má Valenta poloviční podíl, WCV Cyprus vlastní.

Olympia stojí také za velkou reklamou, která je s vydáním knihy spojená.

Celé dění kolem knihy se navíc podobá předvolební kampani. A to nejen kvůli tomu, že vychází krátce před volbami, ale také proto, že je doprovázená billboardovou kampaní a prezidentskými cestami, jejichž součástí je autogramiáda knihy. K tomu všemu ještě Zeman míří krátce před volbami do krajů, kde má jeho strana nejsilnější zastoupení.

I přes Valentův podíl sám podnikatel a senátor namítá, že s vydáním knihy nemá nic společného. "Kdo financuje kampaň ke zmíněné knize, nevím a ani se o to nezajímám," tvrdí Valenta s tím, že vše je na vedení samotného nakladatelství. "Kroky, které podniká nakladatelství Olympia, jsou v plné kompetenci jeho managementu a s mým politickým angažmá nemají nic společného," uvedl.

Ivo Valenta je ale lídrem společné kandidátky strany podnikatelů a svobodných ve Zlínském kraji. Ta by případně mohla po krajských volbách vládnout se Zemanovou Stranou práv občanů (SPO), která je nyní ve vedení kraje. Za SPO navíc kandidují na Zlínsku tři blízcí Zemanovi lidé, kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a Vladimír Kruliš, který organizuje prezidentovy cesty do krajů.

Povolební spolupráci s nimi Valenta přitom nevylučuje, záležet bude na volebních výsledcích. "Budou to voliči, kdo rozdá karty. Několikrát jsem uvedl, že spolupráci vylučuji pouze s KSČM," řekl Valenta. Ten sice v předvolební kampani kritizuje vedení Zlínského kraje, reprezentované koalicí ČSSD a Strany práv občanů, ale je patrné, že má k Zemanovi a jeho lidem blízko. Valenta se podobně jako Zeman vyjadřuje ostře na adresu uprchlíků, stejně jako Zeman je pro zrušení sankcí proti Rusku a stejně jako Zeman vystupuje často proti Evropské unii.

Můj učitel, říká Valenta o Čubovi

O jeho náklonnosti k okolí Zemana svědčí například i fakt, že při oslavě Nejedlého padesátin na Pražském hradě nechyběl Valenta mezi jeho gratulanty. A shodou okolností tento víkend proběhnou ve Slušovicích závody koní s názvem Dostihový den Františka Čuby a Ivo Valenty. Jak známo, Čuba, který sedí s Valentou v Senátu, patří mezi největší příznivce prezidenta. Na jeho přímluvu vstoupil i do Zemanovy strany a do letošního června byl ve vedení Zlínského kraje jako radní.

Valenta označuje Čubu za svého "učitele", protože před více než třiceti lety vedl Čuba slušovické družstvo a Valenta byl provozním hotelu, který pod družstvo spadal. O zapojení prezidenta do předvolební kampaně svědčí i jeho nynější návštěva Pardubického kraje, kde jej doprovází náměstek hejtmana za Stranu práv občanů Jaromír Dušek (lídr nynější kandidátky). Těsně před volbami navíc zamíří Zeman do Zlínského kraje.

Nesmyslné billboardy

Nakladatelství Olympia už avizovalo, že největší distribuční síť Euromedia bude posilovat prodej knihy v místech, kam Zeman vyráží před volbami na své cesty – zatím kniha vyšla v nákladu 5500 výtisků a propagují ji desítky billboardů. Na kolik vydání Zemanovy knihy a následná velká kampaň vyjdou, nechtěl ředitel Olympie Karel Hejna prozradit. "Cena je samozřejmě naše interní záležitost a mimo jiné podléhá i obchodnímu tajemství," podotkl.

Manažer marketingu nakladatelství Argo Richard Klíčník ovšem smysl billboardů zpochybňuje. "Billboardy jako prodejní prostředek na knihy v zásadě samy o sobě nefungují. My je používáme maximálně jednou do roka na takové autory jako Dan Brown, u kterého víme, že se ho prodá přes 100 tisíc výtisků," tvrdí.

Prezident už v první odpovědi řekl, že jeho vláda prosadila krajskou samosprávu, což není pravda. Celkem nemluvil pravdu šestkrát, říká Jan Tvrdoň | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve věku 89 let zemřel divadelní teoretik a učitel Jan Císař

Ve věku 89 let ve středu zemřel divadelní teoretik, kritik, historik a pedagog Jan Císař. Na svém facebooku o tom informovala Divadelní fakulta Akademie múzických umění, se kterou byl spjat sedm desítek let. Poté, co na škole počátkem 50. let vystudoval divadelní vědu, začal brzy působit na DAMU jako pedagog, krátce byl i jejím děkanem. Vedl některá regionální divadla, byl dramaturgem Národního divadla a dlouhá léta se věnoval amatérské scéně.

Jan Císař se narodil 28. ledna 1932 v Hradci Králové. V roce 1951 odmaturoval na gymnáziu a po absolutoriu na DAMU a skončení aspirantury odešel do Vesnického divadla, kde do roku 1960 působil jako dramaturg. Učit začal externě - estetiku a dějiny českého divadla, což byl předmět, kterému vedle dramaturgie a teorie divadla zůstal věrný až do podzimu 2019.

V dalších letech pracoval v redakci časopisu Divadlo a v roce 1963 se stal šéfredaktorem Divadelních novin, které se za jeho vedení rozšířily na Divadelní a filmové noviny. Své články věnované teorii divadla a divadelní kritice začal publikovat i jinde.

V letech normalizace se Jan Císař začal také intenzivně věnovat významné části českého divadla, divadlu amatérskému, jehož se stal všeobecně uznávaným patronem. "Působení profesora Jana Císaře v českém divadle bylo mnohostranně záslužné. V mnoha ohledech představoval kontinuitu české divadelní kultury a také kontinuitu českého vysokého divadelního školství. A představoval také nejlepší vzdělanecké tradice této kontinuity, které se tu i v těžkých dobách přece jen aspoň v dosahu jeho působení udržovaly a i dnes udržují," uvádí vedení fakulty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy