Kamery, nulová tolerance, zákaz pití na veřejnosti. Exšéf Škody chce řešit bezpečnost v ulicích

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 9. 2016 12:37
Na dotazy Aktuálně.cz odpovídal Josef Bernard, který za ČSSD kandiduje na post hejtmana v Plzeňském kraji. Bývalý ředitel podniku Škoda Transportation, který ve firmě strávil celý profesní život, klade důraz na sociální témata. "Sociálně spravedlivý stát je pro mě na prvním místě," tvrdí o sobě Bernard. V Plzni by zavedl veřejnou dopravu pro děti a seniory zdarma a proti narkomanům a opilcům by zřídil elitní jednotku městských policistů.
Ptejte se Josefa Bernarda
Rozhovor skončil
Josef Bernard začne odpovídat čtenářům v pátek v 10 hodin
Přečíst si rozhovor

Praha – Kandidát na plzeňského hejtmana za ČSSD Josef Bernard odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně. Bývalý ředitel podniku Škoda Transportation nastínil, jak by bojoval proti narkomanům v západočeské metropoli, popsal také, jak se z dělníka stal generálním ředitelem.

Předvolební rozhovory na Aktuálně.cz

Hosty online chatů se čtenáři Aktuálně.cz byli:

Na dotaz ohledně svého vstupu do politiky odpověděl: "Myslím, že po 25 letech od revoluce je nyní doba, kdy opravdu potřebujeme, aby se běžní lidé začali více zajímat o věci veřejné." V roli hejtmana by postupoval podobně jako v podniku. "Z firmy jsem zvyklý zasahovat do věcí, které nefungují. Určitě v tom budu pokračovat i na krajském úřadě," slibuje.

Bývalý šéf Škody varoval před tím, aby byli "trpěni drobní rušitelé pořádku", tedy opilci, kteří dělají nepořádek a obtěžují lidi v centru Plzně. "Nápravou je důsledná perlustrace těchto lidí, jsem pro zákaz pití alkoholu na ulicích s výjimkou zahradních restaurací," popsal svůj program.

"Kamery, nulová tolerance, zákaz pití alkoholu na veřejnosti a elitní jednotka městských policistů zaměřená na vandalství a chuligánství," vyjmenoval heslovitě hlavní body.

V politice není žádným nováčkem

Bernard působil čtvrt století v podniku Škoda Transportation a do ČSSD vstoupil teprve na jaře roku 2015. Politickým nováčkem ale není. "V politice jsem působil na přelomu osmdesátých a devadesátých let," upřesnil. Většinu svého profesního života strávil v závodu, kde se z pozice dělníka vypracoval až na generálního ředitele. "Horizontkář, technik na různých profesích, vedení personálního útvaru, personální ředitel v jedné společnosti, později celého holdingu, výkonný ředitel a nakonec generální ředitel," popsal svůj kariérní růst.

Pro Bernarda, kterého kvůli jeho veřejným aktivitám v 80. letech třikrát vyslýchala StB, je sociální demokracie tradiční stranou, která může čelit novým hnutím: "Je to (ČSSD) pro mě dnes jediná reálná síla proti nestandardním stranám a hnutím," napsal s tím, že ho mrzí, že u nás je zaměňovaná moderní sociální demokracie západního střihu se socialismem, někdy dokonce i komunismem.

Případnou koalici s KSČM na kraji výslovně nevyloučil. "Obecně mi vadí koalice s nemorálními lidmi, kteří primárně myslí na svůj prospěch. To se netýká pouze členů komunistické strany," upřesnil. Na otázku, s kým by však do koalice šel a s kým ne, odmítl odpovědět. "V tomto smyslu jsem si dal jistého bobříka mlčení," napsal.

Čtenáři se Bernarda ptali i na osobní život a důvod, proč kraj v předvolební kampani objíždí ve veteránech. "Veteráni pro mě symbolizují řemeslný um a technickou zručnost našich lidí," zdůvodnil. Prozradil, že v mládí hrál na klarinet a nyní si pořídil saxofon. Jeho nejoblíbenějším filmem je Hoří, má panenko a je zastáncem zdravého životního stylu.

Ptejte se Josefa Bernarda

Rozhovor skončil
30. 9. 2016
Ptá se: Lukáš

Dobrý den, zajímalo by mě proč jste opustil místo generálního ředitele Škody transportation a vstoupil do politiky? Co Vás k tomu vedlo?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
na tento dotaz už jsem odpovídal výše.

30. 9. 2016
Ptá se: Mariana

Dobrý den, ráda bych se zeptala na vaše protikomunistické aktivity před revolucí. Co přesně jste tehdy dělal?Děkuji.

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
bez jakéhokoliv zveličování, ve Škodovce jsme měli vytvořenou skupinu lidí, která zejména zajišťovala tisk materiálu pro nezávislé iniciativy. Pokoušeli jsme se v každém závodě Škodovky vytvořit kontakty pro šíření samizdatu a petic. Snažili jsem se organizovat besedy a setkání se zajímavými lidmi, kteří působili v tehdejším režimu neoficiálně. V roce 1988 jsem zorganizoval v tehdejším domě kultury jednu z největších besed se spisovatelem Jaroslavem Foglarem. To byla neuvěřitelně úspěšná akce a dodnes potkávám spoustu lidí, kteří na ni vzpomínají. Prostě dělal jsem to, co mnoho jiných.

30. 9. 2016
Ptá se: Lucie

Pry jste zakladal plzenskou Techmanii. Je to pravda? Pokud ano, proc prave science center?

Odpovídá: Josef Bernard

Ano, jsem iniciátorem projektu Techmánie. Techmánií jsme chtěli přispět k popularizaci přírodovědných a technických oborů. Ukázat je zajímavě a formou zábavy a hry. Jsem přesvědčen, že se nám to povedlo. Každoročně Techmánii navštíví více jak 200 tisíc lidí. Jsem z firmy, která je bytostně závislá na kvalitních řemeslnících a inženýrech. Techmánie určitě přispěje k jejich motivaci.

30. 9. 2016
Ptá se: Michal

Vazeny pane Bernarde, ziji jiz 40 let v Klatovech a mam to u nas v kraji rad, trochu me prekvapuje, ze kandidujete za CSSD, nikdy jsem tuto stranu nevolil, vas ale znam jakozto slusneho cloveka, proto o tom poprve uvazuji. Jake jsou vase volebni priority, co byste udelal jako prvni, kdybyste se stal hejtmanem? Dekuji moc Michal Skopec

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, děkuji za povzbudivá slova, velice si jich vážím. Odpovídal jsem výše na podobné téma. Vzhledem ke Klatovům doplňuji: veřejnou dopravu vnímám jako významný prvek k udržení rozvoje v celém kraji, včetně venkovských oblastí. Chceme ji proto posunout do jiné dimenze, s využitím mikrobusů, dopravy na zavolání, informací od starostů o jejich dopravních potřebách, atd. Zavázali jsme se dopravu pro seniory a děti do 15 let poskytnout zdarma. Nepovažuji to za podporu, ale za rozumnou investici do budoucna. Nechci o podpoře rodin s dětmi pouze mluvit. V případě seniorů je mi stydno se o tomto benefitu dohadovat, vzhledem k výši důchodů.

30. 9. 2016
Ptá se: Odborář

Když jste byl nedávno s panem Sobotkou v jednom podniku, muselo se na vás jít povinně a kontrolovalo se to. Máte radost, že jste se tím zařadil mezi předlistopadové papaláše, na něž se kvůli existenčním obavám také chodilo nedobrovolně?

Odpovídá: Josef Bernard

Osobně jsem nikoho nekontroloval, ani jsem to po nikom nevyžadoval. Opravdu nemohu ručit za jednání či chování všech lidí okolo sebe.

30. 9. 2016
Ptá se: Kubikula

Kde by podle vás měla Česká republika být za dvacet let?

Odpovídá: Josef Bernard

Moderní prosperující země postavená zejména na průmyslu s vysokou přidanou hodnotou. Svobodná a demokratická s důrazem na spravedlivý a solidární systém. Platově na úrovni vyspělých ekonomik, například Německo či Rakousko. Důležitým aspektem života všech lidí je ochrana přírody a životního prostředí.

30. 9. 2016
Ptá se: Jan

Dobrý den, pane Bernarde, většinou se docela ztotožňuji s programem ČSSD. Mohl byste mi nastínit pro Vás nejzásadnější body z programu pro tyto volby?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, doprava, budování obchvatů, priorita Lochotín a např. Přeštice či Stod. Veřejná doprava, více dostupná a šitá na míru občanům. Rozvoj zdravotnictví, udržení lékařů a zdravotních sester v nemocnicích. Připravit krajské organizace a neziskovky na dobu seniorů. Rozvinout služby pro starší občany v jejich domácnostech. Máme jeden z nejbezpečnějších států světa, ale podle mého názoru začínáme trpět drobnými rušiteli pořádku. Já osobně se chci zasadit o to, aby ti neukáznění neotravovali život nám běžným občanům. Je pro mne nepřípustné, abych s manželkou odpoledne šel Kopeckými sady do kavárny Le Frenchie a parta ožralých pobudů močila v parku. Nápravou je důsledná perlustrace těchto lidí, jsem pro zákaz pití alkoholu na ulicích s výjimkou zahradních restaurací. Prostě se více musíme soustředit na tyto pobudy a ne na vybírání pokut za překročenou parkovací dobu.

30. 9. 2016
Ptá se: Tomášek

Dobrý den, během kampaně Vás často doprovázejí různé sportovní osobnosti Plzeňského kraje. Co konkrétně chcete udělat pro rozvoj sportu v našem kraji?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, pohyb, sport, zdravá výživa, kvalitní potraviny a zejména ve školách. Osobně chci prosazovat projekt Skutečně zdravá škola. Inspiruje mě Margit Slimáková. Chci podporovat vznik sportovních akademií, vyhledávání sportovních talentů v Plzeňském kraji a jejich podporu i v rodinách, kde si nemohou sport na vrcholné úrovni dovolit. Využijeme sportovní vzory, které v kraji máme, hokejisty, fotbalisty, atlety, triatlonisty. Kraj musí podporovat vznik dalších sportovišť a hlavně pojďme podporovat lidi, kteří se mladým lidem věnují. Nemůžeme donekonečna pouze spoléhat na obětavost trenérů amatérských sportovců.

30. 9. 2016
Ptá se: Lukáš

Dobrý den, zajímalo by mě proč jste opustil místo generálního ředitele Škody transportation a vstoupil do politiky? Co Vás k tomu vedlo?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
v politice jsem působil na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Věci veřejné mě vždy zajímali. V osobním a profesním životě jsem měl mimořádné štěstí a myslím, že každý z nás by měl něco dělat i pro věci obecné. Teď prožíváme jakousi krizi identity. Ve veřejném prostoru se pohybují různí věrozvěstové, hnutí a nevím co ještě. Zároveň neustále zažíváme konfrontaci, osobní pomluvy a smršť floskulí a prázdných hesel. Úplně se vytratila věcná debata a hlavně schopnost spolu mluvit. Vždyť právě z tohoto kvasu různých názorů vyplývají ta nejlepší řešení. Přirovnal bych to k situaci, kdy vedení firmy vyjednává se zaměstnanci. Z jejich dialogu by mělo vzejít nejlepší řešení pro rozvoj firmy, ale i zaměstnanců. Já chci k tomuto slušnému a věcnému dialogu přispět. Osobně je pro mě ideál prosperující společnost na tržních základech bez přehnané byrokracie a přemíry administrativy, avšak zároveň spravedlivá a přiměřeně solidární. Vzory mám ve skandinávských zemích.

30. 9. 2016
Ptá se: Petr Žák

Zdravím vás pane Bernarde, všude se píše, jak jste se z dělníka stal generálním ředitelem. Mohl byste popsat jak probíhal tento posun z řadového dělníka na nejvyšší post. Přijde mi to jako pohádka.

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, no, ono to takhle opravdu jako pohádka vypadá. Já ale jsem ve Škodovce 35 let. Takže to zase taková raketa nebyla. Na začátku horizontkář, technik na různých profesích, vedení personálního útvaru, personální ředitel v jedné společnosti, později celého holdingu, výkonný ředitel a nakonec generální ředitel. Od roku 2000 jsem začal paralelně vykonávat různé funkce v představenstvech či dozorčích radách společností Škodovky. Upřímně, měl jsem v profesním životě velké štěstí.

30. 9. 2016
Ptá se: Rudla

Pane Bernarde, velmi se mi líbí vaše kampaň, při které projíždíte všechny kouty Plzeňského kraje na kole, s veteránem atd. Máte nějakou veselou historku z těchto cest?

Odpovídá: Josef Bernard

Kolo je velice praktické. Přibrzdíte, můžete hned s někým mluvit, dát mu něco na čtení Asi šestý den jsme jeli na Keply na Šumavě, což je šestikilometrový strmelovák. To, že jsem neviděl za chvíli Martina Straku, který má lýtka jako já stehna a Honzu Řehulu, takto třetího v triatlonu ze Sydney bylo relativně v pořádku. Dorazila mě až Milena Stárková, naše radní za zdravotnictví, která kolem profičela na elektrokole se slovy, že na mě nahoře počká. V tom okamžiku jsem měl chuť své kolo vyhodit do škarpy…

30. 9. 2016
Ptá se: Jaroslav

Dobrý den. Hrajete na nějaký hudební nástroj?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
v mládí jsem hrál na klarinet a teď jsem si k 50. narozeninám koupil saxofon, ale času na hraní je málo...

30. 9. 2016
Ptá se: roman

jak bude sociálně spravedlivý stát fungovat? Tak jako doposud, kdy vyhazujeme spousty miliard za úplně zbytečné a nepotřebné a lidi, kteří jen berou a nic nevracejí?

Odpovídá: Josef Bernard

Oproti jiným evropským zemím nemáme nijak přehnané náklady na sociální systém. Je to bohužel mantra a klišé, které se u nás rozšiřuje. Samozřejmě je demotivační podporovat někoho, kdo nehodlá pro tuto společnost pracovat a vždy budeme muset tyto lidi minimálně podporovat. Naštěstí je jich velice málo, více je těch, kteří se shodou okolností a nepřízně osudu dostali do tíživé životní situace. Jim a zejména jejich dětem musí být schopen náš stát pomoci.

30. 9. 2016
Ptá se: Michaela N.

Dobrý den pane Bernarde, jsem čerstvě v důchodu, tak by mě zajímalo, co byste jako hejtman udělal pro nás starší? Držím palce.

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
heslovitě a konkrétně:
- doprava v kraji pro seniory (65+) bude zdarma
- založíme krajskou organizaci "Aktivní život seniorů" pro poskytování služeb v domácnostech (úklid, strava, ošetření, atp.,)
- rozšíříme síť domovů seniorů. Nyní konkrétní projekt v Plzni.
- rozvoj komunitního života seniorů (sport, příroda, prevence, pohyb, atp.,)
Osobně mám jedno heslo - síla národa se pozná podle toho, jak se stará o své seniory. To jsme vtělili do programu a já se tím hodlám řídit.

30. 9. 2016
Ptá se: Marek

Kdo vlastní Škodu Plzeň, kdo ji zprivatizoval a jaký podíl v ní má Martin Roman?

Odpovídá: Josef Bernard

Škodu Transportation v současnosti vlastní 9 fyzických osob, včetně mě. Většina z nich jsou bývalí, nebo současní manažeři společnosti. Martin Roman mezi nimi nebyl a není.

30. 9. 2016
Ptá se: Veronika

Zdravím pane Bernard. Chtěla bych vám poděkovat za Techmanii. Náš mladej nemluvil týden o ničem jiným. Jak vás to napadlo?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
děkuji za hřejivá slova. Potkaly se dvě věci. První - potřeba popularizovat technické obory. Druhá - využití nepotřebné budovy současné Techmánie. Po mnoha debatách, analýzách a hádkách z toho vyšla Techmánie.

30. 9. 2016
Ptá se: Lenka Novotná

Dobrý den, viděli jsme vás s veterány, jak vás napadlo objíždět kraj právě v nich? Díky za odpověď.

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, veteráni pro mě symbolizují řemeslný um a technickou zručnost našich lidí. Naše země se nikdy nemohla spolehnout na nerostná bohatství, moře a turistiku. Vždy prosperovala díky šikovnosti a pracovitosti našich lidí. Proto jsem se rozhodl, že čeští veteráni jsou dobrým symbolem dalšího směřování naší země.

30. 9. 2016
Ptá se: Jakub

Dobrý den, chcete podpořit malé a střední podnikatele, přitom jim legislativně nakládáte čím dál tím větší zátěž. Nově budou muset být neustále online propojení s ministerstvem financí a hlásit mu příjem každé koruny.

Není snad pravda, že před volbami politici vždy pouze populisticky slibují, ale nakonec skutek utek ?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
největší potenciál této země spočívá v rozvoji malých a středních podniků. Bohužel jsme se tak trochu vydali opačnou cestou a podporujeme velké koncerny, které mají moc větší než některé státy a které pomoc nepotřebují. Bubu prosazovat zásadní omezení byrokracie a administrativy. Je to těžká mise. Když ji nevykonáme, nikdy se nezařadíme po bok vyspělých západních zemí. Omluva, je málo času, něco konkrétního jsem sepsal do našeho programu. Ten najdete na www.josefbernard.cz

30. 9. 2016
Ptá se: Mirek T.

Dobrý den. Videl jsem video, kde vás podpořil Michal Horáček. Toho mám rád. Jak jste vlastně poznali? Hodně štěstí přeju.

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, Michal Horáček mi zavolal v noci a druhý den mě navštívil v Techmánii. Pro mě to bylo velice příjemné setkání. V mnoha věcech jsme si rozuměli a na závěr mě překvapil prohlášením, že jsem jeden ze dvou kandidátů na hejtmana, které chce podpořit. Velice si toho vážím.

30. 9. 2016
Ptá se: petr

Jaký je váš oblíbený film?

Odpovídá: Josef Bernard

Hoří má panenko. Je to skvělý popis života na české vesnici.

30. 9. 2016
Ptá se: Roman Lounský

Dobrý den, plzeňské zdravotnictví je celkem chváleno. Je podle vás co zlepšit? Podle mě ano. Můžete například jako hejtman ovlivnit plat zdravotníků? Zejména sestry by si to zasloužily.

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
naprostou prioritou je udržení zdravotních sester a lékařů v našich nemocnicích. K tomu vedou dvě cesty. Nemůžeme do nekonečna spoléhat na obětavost lékařů a sester, kteří mají neadekvátní mzdy a naprostý nedostatek volného času. Budeme v našich nemocnicích realizovat 10% navýšení mezd, tak jako ve státních nemocnicích, chceme zdravotníky motivovat zajištěním bydlení, poskytnutím míst ve školkách, či dětských skupinách. V neposlední řadě se ale zaměříme na navýšení počtu studentů na plzeňské lékařské fakultě, střední zdravotnické škole a fakultě zdravotnických studií. Představuji si dalo intenzivnější spolupráci mezi našimi nemocnicemi a studenty a zejména lékařskou fakultou.

30. 9. 2016
Ptá se: Václav Kotrba

Dobrý den, jaký je váš pohled na (podle mnohých) nadbytečné počty studentů humanitních oborů v kraji i republice?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
cesta je v motivaci, vysvětlování, popularizaci oborů, které přinášejí největší přínos z hlediska HDP. Upřímně, nejsem pro regulaci, zákazy v oblasti vzdělávání. V současnosti se velice zabývám myšlenkou na poskytnutí stipendií pro nadějné talenty z Plzeňského kraje. Ostatně takto postupovali i asijští tygři. Jejich politici a manažeři absolvovali prestižní západní univerzity. Kdybychom každý rok poslali 100 studentů z této země na prestižní univerzity v zahraničí, věřte mi, naše země by na tom byla nepoměrně lépe. V tomto případě pojďme preferovat obory nejprospěšnější pro tuto zemi.

30. 9. 2016
Ptá se: jirka

Jak chcete řešit drogovou problematiku? Stále více drogových domů a lokalit.

Odpovídá: Josef Bernard

Velmi důležitá je prevence, a to jaký životní styl mladých lidí propagujeme. Osobně jsem zastáncem zdravé výživy, zdravého životního stylu, sportování v každém věku, atd. To je má cesta, kterou bych chtěl prosazovat na školách, v úřadech a vůbec u široké veřejnosti. Bezpochyby zde máme veliké nedostatky, na druhou stranu musím pochválit práci policie, které se poměrně razantně daří nabourávat systém drogových dealerů a výrobců drog. Zejména musím pochválit policejní spolupráci na mezinárodní úrovni.

30. 9. 2016
Ptá se: Václav B.

Víte o nevyužívaných objektech, které v Plzni chátrají a majitel to nechává být. Bývají otevřené, takže nebezpečné. Myslíte, že by to měl řešit zákon? Pokud takové domy neznáte, rád vám jejich adresy poskytnu.

Odpovídá: Josef Bernard

Určitě, takový zákon je potřebný. Svoboda podnikání a nakládání s majetkem je důležitá, na druhou stranu musí být regulována tam, kde to začíná ohrožovat životy, zdraví, či bezpečnost obyvatel.

30. 9. 2016
Ptá se: Marie

Ve volebním programu máte dopravu vlaky i autobusy po kraji pro děti do 15 let a seniory od 65 let zdarma. Byl by to přínos pro lidi z venkova, ti jsou oproti městským v nevýhodě. Můžete prosím blíže vysvětlit?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
veřejnou dopravu vnímám jako nejdůležitější faktor pro udržení rozvoje venkova, který je opravdu oproti městům v nevýhodě. Kromě toho veřejnou dopravu málo využíváme. Jsem přesvědčen, že uplatněním tohoto benefitu její užívání zvýšíme.

30. 9. 2016
Ptá se: Marie

Zdravím, kým jste ochotný jít do koalice a s kým určitě ne?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
viz., má odpověď výše. Zdůrazňuji, věci veřejné musí spravovat lidé, kteří primárně pracují pro společnost, ne pro svůj vlastní prospěch.

30. 9. 2016
Ptá se: Karolína K.

Co byste udělal pro větší bezpečnost na Americké třídě, u Autobusového a vlakového nádraží? Množství asociálních, zdrogovaných a agresivních občanů zde stále stoupá..

Odpovídá: Josef Bernard

Heslovitě:
- kamery
- striktní perlustrace
- nulová tolerance, i k drobným přestupkům
- zákaz pití alkoholu na veřejném prostranství
- elitní jednotka městských policistů zaměřená na vandalství a chuligánství

30. 9. 2016
Ptá se: DAYD

Vadí Vám koalice ČSSD a KSČM na krajích?

Odpovídá: Josef Bernard

Vadí mi, že jsou lidé, kteří zpochybňují hrdinství Milady Horákové, nebo Jana Palacha. Je to chyba nás všech, že jsme po 25 letech od sametové revoluce nedokázali být zásadoví v těchto věcech. Obecně mi vadí koalice s nemorálními lidmi, kteří primárně myslí na svůj prospěch. To se netýká pouze členů komunistické strany.

30. 9. 2016
Ptá se: BEN

Proč kandidujete za ČSSD?

Odpovídá: Josef Bernard

Je to pro mě dnes jediná reálná síla proti nestandardním stranám a hnutím. Kromě toho vyznávám principy svobodného, demokratického státu založeného na tržních principech, ovšem s důrazem na spravedlivý a solidární systém. Můj táta byl švec, matka kuchařka, jeden bratr zedník, druhý elektrikář - to jsou mimo jiné faktory, které mě formovaly v dětství i nyní. Na druhou stranu mě strašně mrzí, že u nás je zaměňovaná moderní sociální demokracie západního střihu se socialismem, někdy dokonce i komunismem. Sociální demokracie nemá nic společného s komunismem, tedy s režimem, který lidi utiskuje a ponižuje.

30. 9. 2016
Ptá se: DAYD

Se kterými polit. stranami byste po letošních kraj. volbách nešel do koalice pokud budete zvolen?

Odpovídá: Josef Bernard

V tomto smyslu jsem si dal jistého bobříka mlčení. Budoucí koalici rozhodneme po volbách. Svůj soukromý i profesní život jsem plně odkryl na sociálních sítích. Naše kampaň nás rovněž nějak charakterizuje. Myslím, že je to dost na to, aby voliči seznali jaké hodnoty a principy vyznávám.

30. 9. 2016
Ptá se: Radek Hloček

Dobrý den pane Bernarde,
chtěl jsem se zeptat, proč jste vstoupil do politiky? Nemyslíte si, že je to trochu risk se svým jménem?
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, určitě důležité pro mě bude, abych se v politice každé ráno mohl na sebe podívat do zrcadla. Pořád si myslím, že to jde. Kdybyste seznal, že jsem zpychl, či že se stávám prospěchářem, upozorněte mě na to. Za každou zpětnou vazbu v tomto smyslu budu vděčný. Myslím, že po 25 letech od revoluce je nyní doba, kdy opravdu potřebujeme aby se běžní lidé začali více zajímat o věci veřejné. Nechci, aby to znělo nadnese, ale jsem přesvědčen, že mezi svobodou a nesvobodou je příliš tenká hranice a nyní začínám mít pocit jistého ohrožení tohoto nezbytného aspektu našeho života.

30. 9. 2016
Ptá se: GF

Jaké máte funkce v ČSSD a od kdy jste členem této polit. strany?

Odpovídá: Josef Bernard

Členem ČSSD jsem od jara 2015. Nemám žádné stranické funkce.

30. 9. 2016
Ptá se: David Nový

Byl jste vyslýchán StB, kolikrát? A měl jste ještě nějaké problémy s komunist. režimem?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
přímo u výslechu StB jsem byl třikrát. Později z tzv., kádrových materiálů jsem zjistil zájem o mé aktivity na demonstracích, besedách a jiných kontaktech s nezávislými iniciativami. Nicméně nechci toto uvádět jako něco výjimečného, takových lidí bylo tisíce a hlavně bylo více těch, kteří opravdu strádali.

30. 9. 2016
Ptá se: Jan Mrakota

Dobrý den, jak je možné se vypracovat z pozice dělníka na generálního ředitele tak veliké firmy?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, na začátku horizontkář, technik na různých profesích, vedení personálního útvaru, personální ředitel v jedné společnosti, později celého holdingu, výkonný ředitel a nakonec generální ředitel. Od roku 2000 jsem začal paralelně vykonávat různé funkce v představenstvech či dozorčích radách společností Škodovky. Upřímně, měl jsem v profesním životě velké štěstí.

30. 9. 2016
Ptá se: Dalibor Pech

Dobrý den. Budete se zajímat také o to, kdo na krajském stavebním úřadě pracuje špatně, že správní soud zrušil už tolik jeho rozhodnutí? A to i opakovaně, některé případy se vlečou řadu let. Odvolá Vaše krajská rada vedoucího odboru regionálního rozvoje, anebo se budete jako Vaši předchůdci vymlouvat, že nemůžete zasahovat do státní správy?

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, z firmy jsem zvyklý zasahovat do věcí které nefungují. Určitě v tom budu pokračovat i na krajském úřadě. Nicméně neznám detaily těchto poměrně komplikovaných kauz. Bolestí našeho systému je i komplikovaný právní systém a vysoká míra byrokracie. Často do povolovacích procesů zasahují různé lobbystické skupiny. Tím chci naznačit, že zjednodušení, odstranění přebytečné byrokracie atp., je důležitá mise pro všechny politiky.

30. 9. 2016
Ptá se: Marie Horneková

Dobrý den, byla jsem na dni Techmánie a moc se mi to líbilo. Zajímalo by mě, jak jste na projekt Techmanie přišel a co Vás k tomu vedlo? Děkuji za odpověď. Marie Horneková

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den, jsem z firmy, která je bytostně závislá na šikovných řemeslnících a inženýrech. Protože u nás pociťujeme menší zájem o studium technických oborů, inicioval jsem vznik Techmánie, která každým rokem přivítá více jak 200 tisíc fandů techniky.

30. 9. 2016
Ptá se: Pavel Kusý

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak probíhala revoluce (1989) a období po ní ve Škodovce.
Děkuji

Odpovídá: Josef Bernard

Dobrý den,
vzpomínám na toto období jako na nejzajímavější v mém životě. To odhodlání lidí, sounáležitost a vize něčeho lepšího bylo úžasné. Na druhou stranu je to spojeno s mnoha legračními zážitky, které potvrzují že za významnými událostmi jsou jenom lidé. Je to na delší povídání, snad někdy při jiné příležitosti budeme mít více prostoru.
Osobně jsem velice hrdý na to, že jsem mohl být součástí jednoho úžasného davu škodováků.
Děkuji všem za dotazy a přeji hezký víkend. Josef Bernard

 

Právě se děje

Další zprávy