Ptačí chřipka je kromě Moravy už také ve Středočeském kraji. Celkem má Česko pět ohnisek nákazy

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2017 18:49
Také Středočeský kraj už bojuje s ptačí chiřpkou. Státní veterinární správa informovala o novém ohnisku nákázy ve středočeských Lázních Toušeň v okrese Praha-východ. Nemoc se vyskytla taktéž v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku. Drůbež z obou chovů čeká likvidace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – Veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky. Jedno je v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, druhé ve středočeských Lázních Toušeň v okrese Praha-východ.

Celkem je tak v Česku pět ohnisek nákazy. ČTK to sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Středočeské ohnisko je první českou lokalitou s ptačí chřipkou mimo jižní Moravu.

Ve Středočeském kraji veterináři potvrdili ptačí chřipku u husy. V dotčeném chovu je podle Majera 800 zvířat různých druhů. Veterináři přistoupí k likvidaci až 700 kusů ptáků. ČTK to řekl ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný.

Nejdříve veterináři udělají přesnou evidenci, následovat bude likvidace zvířat, pak bude pokračovat monitoring okolí včetně zjišťování, jestli jsou v obci hlášena další úmrtí ptáků.

Zatím podle Vraného nebyl identifikován konkrétní subtyp nákazy, přesný laboratorní výsledek by měl být k dispozici v neděli odpoledne.

Likvidace hrozí i drobným chovům v Brodu

Na Břeclavsku se nemoc objevila v chovu drůbeže společnosti Vinofrukt. "Tamní chovatel má 90 slepic a 50 perliček," řekl Majer.

Veterináři chtějí chov utratit v neděli poté, co předají chovateli rozhodnutí, řekl ČTK šéf Krajské veterinární správy Jaroslav Salava. Ředitel firmy Vinofrukt Pavel Herko ČTK řekl, že situaci bude komentovat až v neděli.

Zda i drobné chovy obyvatel Brodu čeká to samé co chovy drobných chovatelů v Moravském Krumlově, Ivančicích a okolí, zatím není zřejmé.

"Teprve to budeme řešit, ale pokud se vyskytnou další ohniska, bude řešení pravděpodobně stejné," řekl Salava. Veterináři v Moravském Krumlově likvidují plošně veškerou drůbež a chované ptactvo v okolí tří kilometrů od ohniska již od pátku.

"Hodně lidí doma drůbež má, ale kolik jich je, si netroufám říct. Už jsme s veterináři mluvili a čeká nás její evidence. Nikdy jsme to zatím řešit nemuseli," řekla starostka Brodu nad Dyjí Norková.

Zmínila také to, že Brod nad Dyjí se nachází u první z Novomlýnských nádrží, na nichž hnízdí tisíce kusů vodních ptáků. Právě ti jsou k viru ptačí chřipky nejvnímavější. V zimě zde hnízdí také ptáci, kteří přilétají ze severu za teplejším klimatem.

Ptačí chřipka se v Česku vyskytla po asi deseti letech na začátku roku. V uplynulém týdnu byla potvrzena tři ohniska na jihu Moravy - v Ivančicích, Moravském Krumlově a ivančické části Letkovice.

Za utracenou drůbež mohou chovatelé požadovat od státu odškodné. Musejí tak ale udělat do šesti týdnů od likvidace opeřenců. Ministerstvo zemědělství má na kompenzace kvůli nákazové situaci letos připraveno 31,3 milionu korun, v případě větších nákladů zažádá o zvýšení svého rozpočtu.

Ptačí chřipka postihla v Evropě celkem 17 zemí. Mezi zasaženými zeměmi jsou kromě České republiky Německo, Rakousko, Chorvatsko, Dánsko, Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Současná forma viru je podle Majera vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jde o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk příliš vnímavý. Riziko ale představuje možná mutace viru, která by následně mohla zdraví lidí ohrozit. Proto se provádí utracení ptáků v ohnisku.

 

Právě se děje

Další zprávy