Mezi nejčastější nádorová onemocnění pohlavních orgánů u žen patří rakovina dělohy, děložního čípku a vaječníků. Konkrétně karcinomem dělohy ročně onemocní přibližně dva tisíce žen, rakovinou děložního čípku zase přibližně 800 žen každý rok. Nejčastěji se tato onemocnění projevují krvácením mimo menstruační cyklus.
>>> Všechny dosavadní díly série První příznaky sledujte ZDE <<<
"Mohou nastat krvavé výtoky, bolesti v podbřišku, krvácení po pohlavním styku nebo v případě rakoviny dělohy i krvácení po menopauze," vysvětluje v pořadu Kateřina Vacková, lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono. V případě karcinomu vaječníků se ženám může začít zvětšovat břicho, a to tím, že nádor produkuje do břišní dutiny vodu.
"Žena tak může být nadmutá, plynatá. Může ji pobolívat v podbřišku a může mít stavy únavy a nevolnosti," popisuje Vacková a zdůrazňuje, že zmíněné alarmující příznaky ale nemusí vždy okamžitě značit vážné onemocnění. Podobným způsobem se mohou projevovat i záněty nebo nezhoubné nádory. Ve všech případech je ale nutné navštívit gynekologa.
"Je důležité dávat pozor po celou dobu. Když žena začne chodit ke gynekologovi přibližně v 15 letech, tak by tam měla chodit až do pozdního věku. A tím se myslí klidně 70 let," podotýká lékařka. "Často se bojíme, že nám něco najdou. Ale to, že se tak stane, je vlastně pozitivní zpráva, protože můžeme začít s léčbou a být tady i dál," dodává.
V sedmém dílu série První příznaky se také dozvíte, co je v drtivé většině příčinou rakoviny děložního čípku nebo jaké rizikové faktory hrají velkou roli u karcinomu vaječníků a dělohy.
Ve videu byly použity záběry z videobank Pixabay a Pexels.