Plíživá nemoc má příznaky jako infarkt. Lékař vysvětluje, jak ji rozeznat

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
18. 1. 2023 9:17
Anginou pectoris v Česku trpí až 15 procent lidí nad 65 let. Její příznaky bývají podobné jako u akutního infarktu - jen s rozdílem, že se neobjeví z ničeho nic, ale opakovaně při zvýšené fyzické námaze. Jak plíživé onemocnění jednoduše rozpoznat? A jakými způsoby je možné mu zabránit? Sledujte šestý díl série První příznaky.
První příznaky - kardiolog Michael Želízko o angině pectoris | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Příčinou anginy pectoris, která se řadí mezi chronické srdeční choroby, je omezené zásobování srdečního svalu krví. Kvůli zmenšenému přísunu kyslíku pak dochází k jeho nedostatečnému prokrvení. Ve většině případů se jedná o důsledek aterosklerózy věnčitých tepen, která vede k jejich zúžení.

"Když to zjednoduším, tak je to stejné, jako když se vám ucpou trubky. Od určité námahy se průtok zúženou cévou nezvyšuje a v tuto chvíli je srdeční sval neprokrvený," vysvětluje v pořadu Michael Želízko, vedoucí Oddělení intervenční kardiologie Kardiocentra IKEM. "Srdeční sval pak na to reaguje vegetativní bolestí, která se projeví jako angina pectoris," dodává.

Dotyční zpravidla pociťují od určitého stupně námahy svíravou bolest na hrudníku, nemohou dýchat a jsou unavení. "Pacienti to velmi dobře znají a vědí, že když jdou na procházku, tak tamhle na kopečku u druhého stromu se vždycky musí vydýchat," popisuje kardiolog a dodává, že lidé mohou takové potíže pociťovat ve stejné míře i několik let, a často si tak na ně zvyknou.

Pro lékaře je nicméně důležité, aby onemocnění zachytili v raném stadiu. V takovém případě mohou nasadit léky, které zabraňují urychlování aterosklerózy. Mezi ně patří například běžný aspirin, který snižuje shlukování krevních destiček.

"My tu nemoc ale prakticky nikdy nevrátíme zpátky. Neumíme rozsah aterosklerózy zmenšit. Těmi léky jen ovlivňujeme její dopad na klinické projevy," uvádí Želízko. "Jediný způsob, jak zlepšit průtok ucpaných cév, je buď srdeční bypass, nebo angioplastika se zavedením stentu. Ale to je samozřejmě léčba až důsledků," dodává lékař a podotýká, že pro vývoj nemoci je právě klíčové léčit i její rizikové faktory.

V šestém dílu série První příznaky se také dozvíte, jak lékaři zjistí, zda trpíte anginou pectoris, nebo co patří mezi nejvýznamnější rizikové faktory, které mohou rozsah onemocnění ještě zvětšit.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pixabay a Pexels a dále z archivu Kardiocentra IKEM.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy