První případ podpory terorismu v ČR soud neprokázal

ČTK ČTK
14. 1. 2013 19:05
Skupina cizinců si vyslechla tresty jen za padělání dokladů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 uložil skupině cizinců tresty od tří do pěti let vězení za padělání a pozměňování dokladů.

Podle obžaloby skupina páchala trestnou činnost v úmyslu usnadnit spáchání teroristického útoku radikální islamistickou organizací Džamaat Šariat, to jim ovšem soud neprokázal.

Rozsudek není pravomocný. Případ je výjimečný tím, že policie na něj vůbec poprvé v České republice použila ustanovení zákona, který postihuje podporu terorismu.

Státní zástupce i čtyři obžalovaní si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání, zbylí tři nepravomocně odsouzení se na místě odvolali.

Část obžalovaných soud potrestal za zločinné spolčení, část jako organizovanou skupinu působící ve více státech.

Skupina čítající čtyři Dagestánce, dva Bulhary a Moldavana se podle obžaloby v letech 2008 až 2010 podílela na výrobě a distribuci padělaných dokladů pro občany Dagestánu, kteří se zdržovali v Německu a byli napojeni na teroristy.

Každý z obžalovaných údajně měl svoji roli - někteří se starali o objednávky falzifikátů či o jejich výrobu, jiní zase o vyvádění peněz na Kavkaz. Ze sedmi lidí, kteří podle policie v padělatelské dílně pracovali, prý čtyři věděli o tom, že doklady nebo výnosy z nich skončí v rukou teroristů.

Padělky byly podle detektivů velice zdařilé a skupina dokázala vytvořit kompletní identitu člověka. Používala k tomu například kopie razítek různých úřadů. Při běžné kontrole na policii by se prý jen těžko přišlo na to, že jde o falzum. Podle státního zástupce vyrobili pachatelé desítky nepravých dokladů.

Nebyly důkazy

Někteří z obžalovaných podíl na padělání průkazů přiznali, čtveřice ale jakoukoli podporu teroristů odmítla.

Soud však proti obžalobě právní kvalifikaci změnil. Kromě padělání dokladů část potrestal za zločinné spolčení, zbytek za trestnou činnost spáchanou organizovanou skupinou.

Pět let uložil Ibriamu Ibriamovi a Alikberu Alijevovi, kteří se prý na činnosti skupiny podíleli nejvýznamněji. Čtyři roky za mřížemi by měli strávit Mariela Nikolová, Tagir Alijev a Kamil Nadyrov. Po třech letech pak soud vyměřil Zalimchanu Kurbanovovi a Leonidu Sapovalovi, kteří trestnou činnost páchali pouze ze začátku. Tagir Alijev dostal také desetiletý trest vyhoštění.

Podle předsedkyně senátu Zuzany Zápalkové skupina fungovala téměř jako obchodní společnost. Vyloučila však, že by se v průběhu soudního líčení prokázalo, že by skupina podporovala terorismus, jak tvrdila policie a státní zástupce Petr Boš. "Žádné důkazy soudu předloženy nebyly," uvedla Zápalková.

Indicie

Podle ní sice policie disponovala určitými operativními informacemi o napojení obžalovaných na teroristy, jako důkazy pro rozhodnutí soudu však prý nebyly použitelné. "Existuje ale řada indicií, že jsou členy některé extremistické organizace," dodala.

"Dle mého názoru se nejednalo pouze o indicie, jak uváděla paní předsedkyně senátu, nýbrž i o důkazy, které mají nějakou důkazní hodnotu a že k nim by přihlížet možné bylo," reagoval po jednání žalobce.

"Vůbec nechápeme, jak se tato právní kvalifikace vůbec dostala do usnesení o zahájení trestního stíhání. Tam už od počátku nebyly žádné důkazy. Bylo to celé postavené na fiktivních domněnkách," řekla novinářům advokátka Alikbera Alijeva Jaroslava Frkalová.

 

Právě se děje

Další zprávy