Pomoc vyčerpaným rodičům umírajících dětí. V Ostravě bude první hospicový stacionář

Julie Kochová Julie Kochová
13. 10. 2015 12:45
První dětský hospicový stacionář v České republice začne od listopadu fungovat v Ostravě. Zařízení je určené nevyléčitelně nemocným dětem, péčí uleví unaveným rodinám, které se o děti starají doma. Provozovatelem je obecně prospěšná společnost Mobilní hospic Ondrášek. Pobyt dětí uhradí z vlastních zdrojů, především od sponzorů a dotací. Hospicová péče dosud vypadávala z programů zdravotních pojišťoven.
Dětský hospic (ilustrační foto).
Dětský hospic (ilustrační foto). | Foto: Alena Skřipská

Ostrava - V Ostravě otevře hospicový stacionář pro nevyléčitelně nemocné děti. Půjde o první takové zařízení v České republice.

Dosud měli rodiče nevyléčitelně nemocných dětí, které byly zároveň ve stabilizovaném stavu, jen dvě možnosti: nechat dítě hospitalizovat v nemocnici, nebo o něj 24 hodin denně pečovat doma. Kvůli vážnosti zdravotního stavu běžná rehabilitační zařízení takové děti nepřijímají, jiný stacionář dosud chyběl.

Nechat dítě v domácím prostředí je ale pro rodiny psychicky i fyzicky extrémně náročné. „Pokud bychom těmto rodinám jejich péči neusnadnili, mohlo by se stát, že zátěž nevydrží. Dlouhodobá péče o nevyléčitelně nemocné dítě rodiče může přivést do stadia naprostého vyčerpání a vyhoření," upozorňuje ředitelka Mobilního hospice Ondrášek Bronislava Husovská. Tato obecně prospěšná společnost bude hospic provozovat.

Při péči rodinám Ondrášek doposud pomáhal přímo v jejich domácnostech, kam dojížděly zdravotní sestry, ale také lékaři, psychiatři, psychologové a duchovní.

Tři lůžka

Nově otevřený stacionář rodinám od listopadu na několik hodin domácí péči odlehčí. Nabídne tři lůžka a v provozu bude od osmi hodin ráno do čtyř odpoledne. "Není to tak, že by rodiče vozili děti do stacionáře každý den. Ale umožníme jim jednou, dvakrát týdně si trochu vydechnout," vysvětluje Husovská.

Náročná práce okolo nemocného dítěte často leží jen na jediném členu domácnosti. "Většinou to bývá maminka, ostatní členové rodiny se bojí o dítě pečovat z obav před možným rizikem zhoršení zdravotního stavu," říká Husovská.

Neonkologické diagnózy

Ředitelka předpokládá, že hospic využijí především rodiny, se kterými už Ondrášek spolupracuje. Ten funguje od roku 2004, dětské hospicové péči se začal věnovat před třemi lety. Ročně se stará o zhruba 150 klientů, z nichž asi 15 jsou děti.

Nejčastěji to jsou děti s metabolickými vadami, neurodegenerativními onemocněními a jinými vrozenými vadami. Zatímco většina dospělých pacientů v hospicové péči má diagnostikované onkologické onemocnění, u dětí je to naopak. "U neonkologicky nemocných dětí totiž bývá průběh nemoci pozvolnější, v péči je máme třeba rok," podotýká Husovská.

Náklady pokryjí dárci

Zřízení hospice vyšlo na přibližně 1,5 milionu korun, podpořili ho sponzoři, nadační fond a přispělo i město. Dětem bude péči poskytovat zdarma. Pro rodinný rozpočet je totiž domácí péče velkou zátěží. Mimo omezení zaměstnání rodičů je nutné třeba pořizovat speciální pomůcky a doplácet drahé léky.

Mobilní hospicové služby dosud vypadávaly z financování zdravotními pojišťovnami. Do konce ledna ale běží pilotní projekt, na jehož základě by se mohla účast pojišťoven upravit. "Financování je určitě největším problémem poskytování naší péče. Do testovacího projektu se zapojila jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, přitom máme většinu pacientů od jiných pojišťoven," vysvětluje Husovská. Od projektu si tak slibuje jasné nastavení a účast více pojišťoven.

Hospic zatím náklady pokrývá z podpory nadací, dotačních programů, firemního sponzorství a dárcovství soukromých osob. Nový hospic bude sídlit ve zrenovovaných prostorách někdejší mateřské školy v Gurťjevově ulici 11 v ostravské městské části Jih.

 

Právě se děje

Další zprávy