Praha - Zaměstnanci České zbrojovky už se nemusí bát, že je vstup do aktivních záloh připraví o peníze. Firma totiž svým pracovníkům bude platit i po dobu, kterou stráví na armádním cvičení. Krok se sice týká jen několika lidí, ale je to poprvé, kdy zaměstnavatel podobné vstřícné gesto udělal.
"Naším cílem je dát zaměstnanci placené volno, pobíral by tedy řádnou mzdu a k tomu by mu příslušelo služné dle hodnosti," představil už odsouhlasenou změnu ředitel lidských zdrojů v České zbrojovce Josef Chovanec. U vyplácení mzdy v době výcviku by nemuselo zůstat, firma uvažuje i o tom, že se zřekne státní refundace.
Ta funguje tak, že za zaměstnance uvolněného na plánované cvičení dostává zaměstnavatel od státu dvě třetiny průměrné mzdy, za zaměstnance v neplánovaném nasazení celou průměrnou mzdu. Výpadek důležitých a dobře placených zaměstnanců to ovšem jen zmírňuje.
Ministr obrany Martin Stropnický nynější krok zbrojovky vítá. "Pokud se zaměstnavatel rozhodne finančně podpořit příslušníky aktivní zálohy nad rámec toho, co jim poskytuje stát, vnímám to jako další bonus za jejich službu pro svou zemi," uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz.
Zbrojovka je významným armádním dodavatelem. V minulých letech vojsko vybavila 17 500 útočnými puškami CZ BREN 805, vojáci také objednali 2600 kusů novější verze zbraně. Cena pušek i s příslušenstvím je dohromady přes 2,5 miliardy korun. Počet aktivních záložníků ve zbrojovce se pohybuje v řádu jednotek. Zatím, říká k tomu firma.
Jiná liga, říká armádní poradce pro záložáky
Podle poradce náčelníka generálního štábu pro aktivní zálohy Ludvíka Cimburka dává krok zbrojovky nový rozměr pojmu "společenská odpovědnost". Firmy se chlubí tím, že používají recyklovaný papír a kohoutkovou vodu, ale to, že někdo dá zaměstnancům plat za dobu, kdy se připravují na obranu státu, je úplně jiná liga," říká Cimburek, sám velitel roty aktivní zálohy při elitní 601. skupině speciálních sil.
Aktivní záloha
- dobrovolnická složka ozbrojených sil a rezerva pro posílení profesionálních vojáků v případě potřeby
- příslušníci několik týdnů v roce cvičí, jinak mají civilní práci nebo studují
- příslušník aktivní zálohy je pro armádu až pětkrát levnější než profesionální voják
- početní stav záloh roste; v dubnu 2015 činil zhruba 1 250 příslušníků, k 1. září 2017 už 2 054 mužů a žen, cílový stav je 5 000 lidí
Cimburek připomíná, že krok zbrojovky má i další rozměr - v době nízké nezaměstnanosti je pro firmy složité získat zaměstnance, proto se snaží si je předcházet. "Jsem přesvědčen, že i další firmy budou hledat kroky, jak se jako zaměstnavatel zatraktivnit pro aktivní záložníky. Česká zbrojovka ale bude první a bude tou firmou, která nastavila laťku," uzavírá.
Také podle bezpečnostního odborníka Františka Šulce, dříve poradce ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), je dobře, že jde zbrojovka jako velký zaměstnavatel příkladem.
"Dlouhodobě se ukazuje, že přístup zaměstnavatelů k dobrovolníkům v oblasti obrany či bezpečnosti je klíčový. Pokud je negativní, lidé raději do záloh nevstupují. A bez záloh není armáda schopná dosáhnout adekvátního rozvinutí, čímž se snižuje obranyschopnost státu. Ta je mimo jiné základem stability, které využívají všichni, včetně firem, čímž se kruh uzavírá," říká Šulc.
Záložáci pojedou poprvé cvičit do ciziny
Stát se snaží službu v aktivní záloze zatraktivnit, aby ji naplnil cílovým počtem pěti tisíc lidí. Loni vzrostla roční odměna ze šesti na osmnáct tisíc korun, za každý den na cvičení nebo v operačním nasazení pobírají navíc záložáci služné odpovídající tarifu profesionálního vojáka stejné hodnosti.
Nejnižší hodnosti v aktivní záloze, svobodníkovi, odpovídá měsíční služné 21 tisíc korun. Například rotmistr má tarif bezmála 30 tisíc korun měsíčně (úplný přehled najdete zde).
Aktivní zálohy navíc v polovině září čeká další premiéra, poprvé vyrazí na výcvik v zahraničí. Jedna četa záložáků přidružených k 72. mechanizovanému praporu sedmé brigády vyrazí na cvičení do Polska.