Zeman a Babiš jsou nejvýraznější osobnosti veřejného dění, ukázal průzkum

ČTK ČTK
10. 3. 2016 13:44
Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že Češi považují za nejvýraznější osobu ve veřejném dění prezidenta Miloše Zemana, kterého uvedly skoro tři pětiny lidí. Druhý skončil Andrej Babiš (ANO), za ním premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Čtvrtá příčka patřila zpěvákovi Karlu Gottovi. Pořadí prvních čtyř míst se tedy oproti minulému roku nezměnilo. Nově se v průzkumu objevila jména Miroslava Ransdorfa či biatlonistky Soukalové, naopak z odpovědí téměř vymizela Iveta Bartošová.
Miloš Zeman a Andrej Babiš
Miloš Zeman a Andrej Babiš | Foto: ČTK

Praha - Nejvýraznější osobností veřejného dění byl loni v Česku prezident Miloš Zeman. Myslí si to skoro tři pětiny lidí, ukázal únorový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Pro 42 procent Čechů je takovou osobností vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš, za ním následuje s 19 procenty premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Pořadí se proti loňskému průzkumu od prvního do čtvrtého místa nezměnilo. Čtvrté místo znovu obsadil zpěvák Karel Gott s desetinou odpovědí, pátou a šestou pozici nově obsadili předseda TOP 09 Miroslav Kalousek s 5,5 procenta a hokejista Jaromír Jágr, který byl nejvýraznější osobností loňska podle čtyř procent dotázaných. Spontánně bez nabízených možností nedokázalo takovou osobnost v průzkumu jmenovat 27 procent lidí. Mohli přitom uvést až dvě různá jména.

Výrazněji proti průzkumu za rok 2014 vzrostl podíl lidí, kteří za nejvýznamnější osobnost považují Sobotku a Gotta. Premiér si polepšil o 4,5 procentního bodu, zpěvák v poslední době zmiňovaný v médiích hlavně kvůli svému nádorovému onemocnění o 5,5 bodu.

Nově lidé v letošním průzkumu na rozdíl od loňského uváděli nedávno zesnulého komunistického politika Miloslava Ransdorfa a biatlonistku Gabrielu Soukalovou. Naproti tomu letos lidé mezi nejvýznamnějšími osobnostmi takřka nejmenovali zpěvačku Ivetu Bartošovou, kterou takto za rok 2014, kdy zemřela, označilo 3,5 procenta dotázaných.

Lidé také na rozdíl od loňského průzkumu letos nezmiňovali tenistku Petru Kvitovou, evropskou komisařku Věru Jourovou nebo snowboardistku Evu Samkovou.

 

Právě se děje

Další zprávy