Zeman v žebříčku popularity předstihl Babiše, věří mu víc než polovina lidí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
4. 2. 2016 18:05
Prezident Miloš Zeman podle průzkumu CVVM stále více boduje v žebříčcích důvěryhodnosti politiků. Díky důvěře 56 % občanů figuruje Zeman na prvním místě, za ním je šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš, ministr obrany Martin Stropnický a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Prezident Miloš Zeman stoupá v žebříčku oblíbenosti politiků u veřejnosti
Prezident Miloš Zeman stoupá v žebříčku oblíbenosti politiků u veřejnosti | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Žebříček nejoblíbenějších českých politiků má nového lídra. Předsedu ANO a ministra financí Andreje Babiše střídá v čele prezident Miloš Zeman. Alespoň tak vyznívá ve čtvrtek zveřejněný průzkum společnosti CVVM.

Zemanovi podle průzkumu důvěřuje 56 procent lidí, což je výrazně více, než při minulých průzkumech. Ještě v říjnu loňského roku měl důvěru 46 procent lidí, a v lednu 2015 dokonce jen 40 procent lidí.

Naopak dosud první Andrej Babiš si v tabulce pohoršil, protože skončil na druhém místě. Stále se ale těší vysoké důvěře lidí, loni v říjnu měl podporu 50 procent občanů, nyní je to ještě o jedno procento více. 

Veřejné vystupování Babiše a Zemana ukazuje, že oba dva patří k politikům, kteří se nejostřeji vyjadřují k tématu migrantů. Veřejnost v Česku přitom vystupuje silně proti migrantům, a podle průzkumů je většinově proti jakémukoliv jejich přijímání v České republice.

Naopak u veřejnosti ztrácí premiér Bohuslav Sobotka, který v posledních týdnech mluvil k migrantům více smířlivě. Zatímco loni v říjnu měl důvěru 46 procent lidí, nyní to je o tři procentní body méně. Naopak se k němu přiblížil ministr vnitra Milan Chovanec, kterému k říjnovým 35 procentům přibyly čtyři procentní body příznivců.

Celkem se autoři průzkumu ptali na 27 vrcholných představitelů. Žebříček uzavírají uzavírají ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a guvernér České národní banky Miroslav Singer s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) s 11 procenty. Do výsledků se ale podle CVVM promítá i to, že zhruba polovina dotázaných je nezná.

V porovnání kladného a záporného hodnocení významně převažuje pozitivní pohled podle CVVM jen u Zemana, Rychetského a Babiše. Naopak mezi politické osobnosti, které lidé vnímají spíše negativně, patří předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek, Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura, KSČM Vojtěch Filip a ODS Petr Fiala a ministři Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

 

Právě se děje

před 21 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy