Nejprestižnější povolání v Česku: Poslanci předskočili uklízečky a už nejsou poslední, vedou lékaři

ČTK ČTK
9. 3. 2016 14:51
Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnilo výsledky průzkumu, jakého povolání si Češi nejvíce váží. Tradičně první příčku obsadili lékaři před vědci. Nejhůře lidé vnímají profesi uklízečky nebo poslanců. Vytrvale se propadá i prestiž novinářů. Žebříček vykazuje dlouhodobě jen malou proměnlivost. Lidé s vyšším vzděláním významně výše hodnotí prestiž vysoce kvalifikovaných profesí, ale výrazně níže hodnotí nekvalifikovaná povolání. Mezi dotázanými s nižším vzděláním je to přesně naopak. Průzkumu se zúčastnilo 1800 respondentů.
Poslanecká funkce dlouhodobě patří mezi nepopulární. Foto z doby vlády Petra Nečase.
Poslanecká funkce dlouhodobě patří mezi nepopulární. Foto z doby vlády Petra Nečase. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Češi si nejvíce váží lékařů, vědců, zdravotních sester a učitelů. Nejmenší prestiž mají mezi veřejností naopak uklízečky, poslanci, sekretářky, prodavači, kněží a novináři. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro průzkum veřejného mínění (CVVM), který porovnává 26 vybraných profesí.

Lidé mohli jednotlivá povolání ohodnotit na stupnici od jednoho do 99 bodů. Lékaři jsou na čele žebříčku dlouhodobě, a to většinou s více než desetibodovým odstupem. Letos jim 44 procent dotázaných udělilo maximální hodnocení, průměrná prestiž lékařské profese je 90,2 bodu. Druzí vědci získali 77,2 bodu a 14 procent maximálních hodnocení.

Žebříček vykazuje dlouhodobě jen malou proměnlivost. Výrazným propadem stále prochází novinář, který si za 12 let pohoršil o 12 bodů na průměrných 41,2 bodu. Proti poslednímu průzkumu v červnu 2013 si o zhruba šest bodů na 31,2 bodu polepšil poslanec a přeskočil tak uklízečku, která letos získala 28,9 bodu. Výrazně lépe lidé hodnotí ministry, kteří získali 46,5 bodu, téměř o devět více než před třemi roky.

"Změny mezi roky 2013 a 2016 dokládají, že současný stav naší politické scény je hodnocen lépe, především co se týká vládní garnitury, avšak i parlament si u veřejnosti mírně polepšil," uvedlo CVVM.

Lidé s vyšším vzděláním významně výše hodnotí prestiž vysoce kvalifikovaných profesí, ale výrazně níže hodnotí nekvalifikovaná povolání. Mezi dotázanými s nižším vzděláním je to přesně naopak. Hodnocení prestiže poslanců je také významně podmíněno vzděláním, ovšem u prestiže ministrů se rozdíly vyrovnávají. "Za pozornost stojí, že též v hodnocení prestiže manažera došlo k podobnému vyrovnání názorové hladiny," uvedlo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 8. do 15. února a zúčastnilo se ho 1080 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy