Praha - Nedávná vládní krize se podepsala na volebních preferencích Čechů. Pokud by si nyní měli volit poslance, nejvíce hlasů by dostaly levicové strany.
Spory ve vládě svědčí i menším stranám - do sněmovny by se vrátili lidovci, několik křesel by obsadili také zelení. Pravice naopak dlouhodobě čelí poklesu preferencí.
První by nyní ve volbách skončila ČSSD s 27 % hlasů. Druhou nejsilnější parlamentní stranou by se stala KSČM s 18 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio provedeném mezi 19. dubnem a 1. květnem.
Zatímco levicové strany díky sporům ve vládě posilují, koaličním stranám preference klesají. ODS získala pouze 16 % hlasů, TOP 09 necelých 11 %.
Třetí vládní strana Věci veřejné se dostala na své historické minimum - od voličů by dostala pouze 1,2 % hlasů. Ve sněmovně by je nahradili lidovci, kteří se přes pětiprocentní hranici dostali už na přelomu března a dubna a nyní mají 7,2 %.
Na krizi vlády kromě levice vydělávají i malé strany. Nově by se do poslaneckých lavic dostala i strana Zelených s 5,1 %, která by ještě před měsícem nedostala ani jeden mandát.
Na společné vládnutí sociální demokracie, lidovců a zelených by ale jejich křesla zatím nestačila. Menší strany SPOZ (3,4 %), Strana Svobodných občanů (3,1) a Suverenita (2,7 %), se dlouhodobě pohybují pod pětiprocentní hranicí. Vezmeme-li ale v úvahu statistickou výběrovou chybu, mohou tyto strany vstoupit do boje o poslanecká křesla.
Voleb do Poslanecké sněmovny by se zúčastnilo 61,4 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla nepatrně nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010 (62,6 %).