Průlomový verdikt: Firma dostala za podvod "trest smrti"

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 4. 2014 5:26
Firma se zapojila do krácení daní. Státní zástupce ji posadil na lavici obžalovaných a soud ji zrušil. Jako první v republice.
Sídlo první firmy v republice, kterou soud zrušil pro podvody. Opuštěný a chátrající dům v Zaječicích u Pyšel a majitele firmy už dva roky sousedé neviděli.
Sídlo první firmy v republice, kterou soud zrušil pro podvody. Opuštěný a chátrající dům v Zaječicích u Pyšel a majitele firmy už dva roky sousedé neviděli. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku padl přelomový rozsudek. Soud poprvé zrušil firmu kvůli tomu, že se zapojila do trestné činnosti. Po dvou letech platnosti je to tak nejvyšší trest nového zákona o právní odpovědnosti firem. Ty lze nyní posadit na lavici obžalovaných stejně jako člověka.

V zemi sice již soudy vynesly sedm pravomocných verdiktů nad firmou, ale v pěti případech byla trestem pokuta několika desítek tisíc korun, ve dvou pak firmy musí zveřejnit rozsudek na své náklady v médiích.

První verdikt, který ruší firmu, vynesla soudkyně obvodního soudu v Benešově Zdeňka Dufková. Ta řešila banální případ krácení daní v celkové výši necelého milionu korun. A kromě představitelů společnosti Lax Prag posadila na lavici obžalovaných i samotnou firmu.

„Obžalovaná právnická osoba vykonávala pouze činnost spojenou s trestnou činností,“ uvedla Dufková v odůvodnění verdiktu. „Že jsem takto rozhodla jako první? Vůbec jsem o tom takto nepřemýšlela,“ uvedla na dotaz serveru Aktuálně.cz.

Kde máte daňové přiznání?

Na firmu, která poskytovala strážní služby, se zaměřil finanční úřad, protože nepodala daňová přiznání a nezaplatila DPH ze služeb, které si vyfakturovala. Stát tak připravila o 809 tisíc korun. Zatímco jednatelé a majitelé Ivan Hurník a Pavel Adam dostali osmnáctiměsíční, respektive třicetiměsíční podmíněný trest, firmu potrestala jejím zrušením. Její verdikt toto úterý potvrdil Krajský soud v Praze.

Stát do firmy nyní pošle likvidátora. Likvidovat ale podle soudkyně moc co nebude – firma je bez majetku a už dva roky nevykonává žádnou činnost.

A to potvrzuje i pohled na sídlo firmy: malý polorozpadlý a evidentně vybydlený domek uprostřed Zaječic u Pyšel kousek za okrajem Prahy. Zde má trvalé bydliště i jednatel firmy a jeden z odsouzených Ivan Hurník. „Už dva roky tu není,“ říká soused a stejně neúspěšní jsme s pátráním v nedaleké hospodě. „Jó, Ivan? Až ho potkáte, vyřiďte mu, že tady už dva roky dluží za útratu,“ říká hostinský.

A stejně vypovídající je i pohled na výpis z obchodního rejstříku: Je vidět několik exekucí a Hurníkův podíl v ní byl zabaven kvůli dluhům.

Odstrašující? Ne, jen potvrzení, že zákon funguje

„Pokud to byla skořápka, přes niž byla páchána trestná činnost, je to jen logické. Co s takovou firmou,“ komentuje verdikt advokát Tomáš Gřivna. Ten ale upozorňuje, že v tomto případě jde o „smrtící“ trest pro vlastně již mrtvou firmu. A jako odstrašující příklad pro jiné firmy příliš působit asi nebude.

„Je to potvrzení, že ten zákon funguje, ale dosud to vše byly malé případy, ne velké mediálně známé firmy s kupou obhájců za zády,“ dodává Gřivna. Signálem pro ostatní firmy podle něj bude, až se před soud dostane případ některé velké známé firmy.

Těch z nich, které jsou nyní stíhány, jako například Metrostav či Česká pošta, se ale soudní zrušení týkat prakticky nemůže. Zákon totiž říká, že zrušením mohou být potrestány pouze firmy, jejichž činnost spočívala zcela nebo převážně v páchání trestné činnosti. „Mohou být ale potrestány vysokou pokutou nebo zákazem účasti ve veřejných soutěžích. A to už bude působit dostatečně preventivně,“ podotýká Gřivna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy