Kauza Česká pošta: Žalobce obvinil čtyři společnosti

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
11. 2. 2014 10:20
V případu bylo již dříve obviněno devět lidí, tři jsou zaměstnanci pošty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Počet obviněných v kauze Česká pošta narostl z původních devíti na třináct. Státní zástupce Zdeněk Matula nově obvinil čtveřici společností, mezi nimiž je i samotná Česká pošta.

"Dne 3. 2. 2014 zahájil státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v  Praze trestní stíhání 3 právnických osob pro zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a 1 právnické osoby pro zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zločin podplacení," uvedl žalobce Zdeněk Matula, který případ vede, na webu vrchního zastupitelství v Praze.

Podle dřívějších informací deníku Insider v kauze figuruje asi desítka firem, které se na podvodech se zakázkami měly podílet.

"Jedná se o tři společnosti a jeden státní podnik," řekla Aktuálně.cz bez dalších podrobností vrchní zástupkyně Lenka Bradáčová.

 

Zakázky malého rozsahu

"Obviněné právnické osoby se stejně jako již stíhaných 9 fyzických osob podílely na manipulaci s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce," doplnil Matula.

Jak již uvedl deník Insider, mezi obviněnými jsou dva někdejší manažeři státního podniku Richard Soldán a Jiří Kouba a také referentka Renata Jakubcová, která byla Koubovou podřízenou a měla na starosti právě veřejné zakázky malého rozsahu.

Kromě tří někdejších zaměstnanců České pošty je v případu obviněno dalších šest lidí. Jedním z nich je lobbista, který transakce prověřované policií, zprostředkoval.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy