Praha - Rada České televize dostala další dopis, který vyjadřuje znepokojení nad situací v České televizi a postoji generálního ředitele Petra Dvořáka.
V žádosti, kterou podepsala například sdružení FITES, PEN klub a osobnosti Hana Marvanová, Matěj Hollan či Vladimír Just, vyzývají, aby rada pořádně prověřila stížnost 23 redaktorů televize, kteří si minulý týden stěžovali na ovlivňování zpravodajství ČT ve prospěch Miloše Zemana a lidí kolem něj.
"Dopis 23 redaktorů zpravodajství ČT, který popisuje, jak dochází k manipulaci informacemi a cenzorským zásahům, je vážným signálem svědčícím o poškozování nezávislosti a důvěryhodnosti provozování veřejné služby Českou televizí," uvádí v dopise adresovaném Radě ČT.
Kritizují také označení stížnosti za anonymní, podle nich jde o jasně neseriózní přístup vzhledem k tomu, že garantem petice je předseda rady ČT Milan Uhde.
Signatáři dopisu se také domnívají, že vedení ČT mediálně zneužilo petici na podporu šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala, kterou Česká televize v reakci na stížnost zveřejnila i s podpisy 61 redaktorů.
"Nevěříme také, že skutečnosti popsané redaktory odhalí auditorská firma objednaná osobami, které za tento stav přímo odpovídají," reagovali na Dvořákovo ohlášené vyšetřování zpravodajské redakce nezávislým a důvěryhodným auditorem.
V dopise také požadují řádné prošetření situace, neboť, dle jejich slov, jakékoliv zjednodušování ohrožuje demokratický systém v České republice.
Petici, ve které třiadvacet pracovníků vyjadřuje obavy o ohrožení nezávislosti a objektivity zpravodajství ve veřejnoprávní televizi, zaslali signatáři radě pro vysílání minulý týden ve čtvrtek. Podle nich ČT záměrně favorizovala politické seskupení SPOZ či prezidenta Miloše Zemana.
Stížnost bude jedním z bodů na středečním zasedání Rady České televize.