Praha – Propuštění bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka z vězení bylo podle prověrky protizákonné. Zjistil to krajský státní zástupce Jan Jakovec. Podle něho žalobce Ladislav Kosán postupoval neobjektivně a dopustil se profesionálních chyb. Podal proto podnět pro podání stížnosti.
"Ledabylost, nedostatek argumentace, profesionální chyby, neobjektivita. Nepostupoval v souladu se všemi povinnostmi státního zástupce. Argumentace jeho závěrečného návrhu byla neúplná. Měl zvolit takový postup, aby nevzbuzoval pochybnosti o nestrannosti státního zastupitelství,“ citoval Jakovce server iDnes.cz, který s informací přišel.
Jakovec: Žalobce mlčel o okolnostech nástupu do vězení
Podle Jakovce Kosán chyboval například v tom, že mlčel o okolnostech, za kterých Novák nastupoval do vězení. Toho musela do vězení dopravit policejní eskorta, protože nástup protahoval výmluvami na svůj zdravotní stav.
"Rozhodnutí o propuštění bylo vydáno, aniž by se tyto okolnosti nějakým způsobem vyhodnocovaly. Přitom podle trestního zákoníku soud musí k těmto okolnostem přihlédnout,“ řekl Jakovec serveru. A to zejména proto, že soudy použily v minulosti okolnosti Novákova nástupu jako jeden z argumentů, proč odsouzeného nepropustit.
Postup chomutovského okresního soudu prověřuje i Krajský soud v Ústí nad Labem. Podle mluvčí Marcely Trejbalové ale nic nenasvědčuje tomu, že by soud pochybil.
Ústecký soud: Pochybení jsme nezjistili
"První prověrka týkající se rozvrhu práce a zda to řešil zákonný soudce už proběhla a tam jsme nezjistili žádné pochybení," řekla mluvčí. Při druhé části prověrky se krajský soud příští týden zaměří na vyhodnocení obvyklé praxe soudců při rozhodování o podmíněném propuštění. Výsledky projedná místopředseda krajského soudu s trestními soudci, řekla Trejbalová.
Jakovec ale trvá na tom, že je Kosánovo počínání rozporuplné a nepřesvědčivé. Pochyboval také o hodnověrnosti prohlášení motorkářského klubu, který se za Nováka zaručil.
Novák nemusí vracet úplatek
Sám žalobce se k případu zatím nevyjádřil. Podle chomutovského soudu je v nemocnici.
O propuštění Nováka z vězení se rozhodovalo celkem pětkrát a u tří soudů. Dvakrát u krajského, dvakrát u chomutovského a jednou u litoměřického. Poslední rozhodnutí se přitom naprosto lišilo od předchozích a chomutovský soud po muži ani nevymáhal odevzdání úplatku státu, což původně požadoval soud v Litoměřicích.
Podle chomutovského soudce Ivana Nováka nevznikla úplatkem škoda státu, a proto lze bezdůvodné obohacení vrátit jen tomu, kdo ho vydal.
Novák se z vězení dostal počátkem května. Vzhledem k tomu, že se státní zástupce vzdal práva na stížnost, nemusel chomutovský soud vypracovávat písemné odůvodnění rozsudku, a krajský soud se tak proti němu již nemohl postavit.
Novák byl odsouzený za přijmutí 42milionového úplatku, když v roce 1999 působil jako starosta Chomutova. Z původních čtyř let odnětí svobody si tak odseděl pouze dva roky a jeden měsíc. Zároveň soud Nováka potrestal pětimilionovou pokutou. Novák si trest odpykával ve věznici v Teplicích, později byl přeložen do Litoměřic. Soud loni v prosinci vyhověl jeho žádosti o přeřazení do mírnějšího druhu věznice a Novák byl přeložen do Všehrd na Chomutovsku.