Plzeň - Vrchní soud napodruhé odsoudil bývalou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou za justiční vraždu Milady Horákové k šesti letům vězení s dozorem.
Podle soudu spáchala vraždu, a to jako přímý účastník procesu. Soud uvedl, že o vině a trestu pro Horákovou bylo rozhodnuto ještě před zahájením procesu a Brožová-Polednová si toho byla vědoma.
Šestaosmdesátiletá žena se vůbec poprvé dostavila k soudu osobně, během předchozích stání se vždy omluvila ze zdravotních důvodů. Ostatně její zdraví bylo důvodem, proč pražský vrchní soud výjimečně zasedal v Plzni.
Kdo byla Milada Horáková
Právnička a demokratická politička Milada Horáková pracovala v protinacistickém odboji. V roce 1940 byla zatčena a do konce války vězněna.
Po válce byla zvolena za národní socialisty do parlamentu. V roce 1948, po převratu, odešla z politického života.
Jen o dva roky později byla odsouzena k trestu smrti. Podle obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu a nepřátelským agentům předávala důležité informace.
Kromě ní bylo odsouzeno dalších dvanáct lidí, z toho tři k trestu smrti.
Polednová odmítla rozsudek komentovat. Nesdělila ani, jestli se proti němu dovolá. Na rozmyšlení má dva měsíce.
Státní zástupce Zdeněk Topinka nebyl s rozhodnutím spokojen, pro Brožovou žádal trest podle současných zákonů - nejméně dvanáct let. Jestli si podá dovolání k Nejvyššímu soudu, ale nesdělil.
Znovu by trest smrti nedala
Líčení začalo už dopoledne, ale trvalo několik hodin. Jen původní rozsudek, podle něhož byla Polednová odsouzena do vězení, četl soudce bezmála hodinu.
Brožová-Polednová vypověděla, že se na soud těšila. "Aby to už bylo za mnou," řekla.
,
Hájila se tím, že byla jen prokurátorka, nikoli soudce. A vyčítá si pouze to, že měla takovou úctu k tehdejším politickým špičkám. Brožová-Polednová stále věří tomu, že proces s Horákovou byl spravedlivý, i když zbytečně přísný.
Znovu by trest smrti Horákové a dalším obžalovaným nedala. "Protože trest smrti už není. Myslím, že je to tak správné," řekla.
Sama bývalá prokurátorka se popravy Horákové a dalších dvou lidí zúčastnila. A dnes k tomu řekla: "Bylo mi špatně. Nedívala jsem se na to."
Na otázku, zda si vzpomíná na to, čeho se Horáková dopustila, odpověděla, že by se musela podívat do spisů, že už teď vlastně neví.
Vražda promlčená není
Soudy se podílem Brožové-Polednové na vraždě Milady Horákové zabývají už řadu měsíců. Městský soud v Praze ji loni nejprve potrestal osmi roky vězení. Vrchní soud ji ale osvobodil s tím, že její podíl na politickém monstrprocesu je již promlčený. Právě na tom, že kauza už je promlčená, staví Polednová dnes svou obhajobu u plzeňského soudu.
Podle obhájce navíc neexistují důkazy, že se jeho klientka podílela na smrti čtyř lidí včetně Horákové.
Nejvyšší soud však kauzu vrátil k novému projednání. Toto rozhodnutí tehdy bývalá prokurátorka neúspěšně napadla - Ústavní soud její stížnost odmítl, případem se tedy znovu zabývá pražský vrchní soud.
V jejich vinu jsem věřila
Obhajoba Polednové tvrdí, že ve svých dvaceti devíti letech o zmanipulování procesu s Horákovou nevěděla a věřila ve vinu odsouzených. Za sebou prý měla rok právnické školy pro pracující a studovala právnickou fakultu.
Později se z Brožové-Polednové stala prokurátorka v Plzni a Rokycanech.