Projevy antisemitismu na internetu se zdvojnásobily

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 5. 2014 10:30
Podle zprávy Židovské obce v Praze se extremistické projevy přesunují na internet, antisemitismus ale naopak není přítomen ve většinové společnosti ani v politice.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Projevy antisemitismu na internetu se v loňském roce zdvojnásobily. Pokračuje tak trend z roku 2011, v rámci něhož se především pravicoví extremisté výrazněji přesunují na internetová fóra. Přesto Česká republika stále patří k zemím, ve kterých antisemitismus není přítomen ve většinové společnosti a zatím ani v politice.

Vyplývá to ze zprávy o projevech antisemitismu v České republice za rok 2013, kterou každý rok sestavuje Židovská obec v Praze.

"Podrobná zpráva o projevech antisemitismu upozorňuje v hodnocení roku minulého na prvky znepokojivé. Zároveň z jejího celkového vyznění vyplývá, že antisemitismus česká společnost nepřijímá kladně a s tolerancí," vysvětluje ke zprávě první místopředsedkyně Židovské obce v Praze Eva Lorencová.

Podle zprávy se tak například počet fyzických útoků na židovské cíle, tedy osoby nebo majetek, oproti předchozím letům nijak zásadně nezměnil. Židovská obec tak eviduje 3 útoky na majetek a jeden fyzický útok.

Výrazně, téměř dvojnásobně, naopak ale vzrostl počet monitorovaných projevů antisemitismu na internetu. Naprostá většina antisemitských příspěvků, které SB zaznamenalo, pocházela z webů a fór českých pravicových extremistů. "Metodika sběru informací zůstala stejná, tudíž lze hovořit o trendu, který v Česku trvá již dva roky," dodávají autoři zprávy.

Konspirační teorie o ovládnutí světa

Podle nich může nárůst souviset s celkovou dezintegrací pravicové scény a zároveň s vyšší dostupností internetu. "Strmý nárůst antisemitských vyjádření na internetu, který bohužel pokračoval i v minulém roce, je rubem svobodného prostoru tohoto média a zastavení takových projevů je prakticky nemožné. Znepokojující jsou ale také přibývající projevy kyberšikany," dodává Lorencová.

Tématy, která v k projevům antisemitismu vedla, se loni stala například návštěva prezidenta Miloše Zemana v Izraeli, neúspěšné mírové rozhovory Palestinců a Izraele, válka v Sýrii nebo situace beduínů v poušti Negev.

Antisemitismus v České republice lze naštěstí považovat v současné době za jev okrajový, bohužel však nelze totéž říci o projevech nenávisti k jiným menšinám, zejména k romské, které společnost zdaleka nepovažuje za srovnatelně odsouzeníhodné.

Eva Lorencová

Projevy na internetu mají nejčastěji charakter klasického rasového antisemitismu nebo tzv. konspiračních teorií. Ty nejčastěji hovoří o ovládnutí světa nebo "systému" Židy nebo jejich organizacemi. Pravicoví i levicoví extremisté tak podle zprávy obviňují Izrael z negativního politického a ekonomického vývoje v Česku i jinde ve světě.

Zpráva se mimo jiné věnuje také analýze příčin nenávistných projevů. Jejich nárůst dávají autoři do souvislosti mimo jiné s proizraelskou politikou české vlády nebo s tím, jak většinová společnost vnímá společenské a ekonomické problémy České republiky.

Pozor na populismus, varuje zpráva

V porovnání se zeměmi jako Maďarsko či Francie, kde se nenávistné projevy vůči Židům etablovaly i ve veřejném životě, je však situace v Česku stále poklidná. V zahraničí se tak situace evropských Židů naopak obecně zhoršila a roste počet antisemitských incidentů.

Foto: Židovská obec v Praze

Židovská obec ovšem i přes klidnou situaci v Česku upozornila na nárůst populistických politických stran, které využívají "radikální národnostní rétoriku". "Antisemitismus v České republice lze naštěstí považovat v současné době za jev okrajový, bohužel však nelze totéž říci o projevech nenávisti k jiným menšinám, zejména k romské, které společnost zdaleka nepovažuje za srovnatelně odsouzeníhodné," shrnuje Lorencová závěry výroční zprávy.

Při analýze využívají návod k identifikaci antisemitismu podle Agentury EU pro základní lidská práva, proto se výsledná statistika liší například od oficiálních čísel policejního prezidia. To počítá pouze ty incidenty, které kvalifikuje jako trestný čin.

 

Právě se děje

Další zprávy