Praha - Policie objevila speciální počítačový program, který pravděpodobně zmanipuloval 36 výběrových řízení.
Notebooky, kde byl program nainstalován sloužily k losování finalistů v tendrech. Při jejich kontrole policisté zjistili, že program dokázal vybírat již předem stanovená čísla.
Informují o tom Hospodářské noviny (HN).
Protikorupční policisté objevili program ve třech noteboocích, zatím podle nich ovlivnil 36 zakázek za dvě miliardy korun. Číslo však ještě může narůstat.
Podle HN mohou být do manipulace s losovacími čísly zapleteni i starostové obcí, radní nebo lidé, kteří rozhodují o evropských dotacích. Podezření se týká především tendrů na budování kanalizací, vodovodů a čističe. Zfalšované zakázky jsou navíc často předražené.
Policie našla program zatím v počítačích, které používala firma Inženýrské služby Hradec Králové. Tu si města a úřady najímají na organizování výběrových řízení na klíč. "Vyšetřuje se to a my máme zákaz vyjadřovat se k tomu do médií," řekl jednatel Inženýrských služeb Hradec Králové Slavomil Koutský.
Podvod je těžké zjistit
Program podle policistů losoval již předem stanovená čísla, navíc tak, že jeho přednastavení nebylo možné zjistit. "Bezprostředně po losování dochází k automatickému odstranění elektronických dat o průběhu," popisuje program policejní spis, který mají HN k dispozici.
Program obsluhovali zaměstnanci firmy Kleris. Tu si firmy, které organizují tendry v jednotlivých městech, na losování najímají. Ve vedení firmy stojí Roman Krist, jenž již v podobném případu figuroval, jeho jméno se objevuje v souvislost s tzv. "karlovarskou losovačkou".
Policisté již minulý týden rozeslali dopisy ministerstvům i městům, ve kterých je žádají o spolupráci při vyšetřování. Podle HN navíc naznačují, že mají informace o možné korupci.
Podle radních se však nic podezřelého při losování nestalo. "Žádné podezření jsme vážně neměli," řekl Josef Chalupa, starosta Kostelce nad Labem. Městu Inženýrské služby zajišťovaly tendr na přestavbu historického domu za 22 milionů.