Proces s Olachy: Postřelený Rom kryje útočníky

Lenka Smyčková
23. 6. 2008 12:04
V Brně pokračuje proces znepřátelených romských klanů
Ladislav Daniš, údajný střelec
Ladislav Daniš, údajný střelec | Foto: Jan Langer

Brno - Stal se obětí války znepřátelených klanů olašských Romů. Před Krajským soudem v Brně ale Josef Lakatoš o tom, jak ho v Prostějově postřelili, odpovídá jen velmi nekonkrétně.

"Nechci ublížit sobě ani nikomu jinému," opakoval neustále soudci Jiřímu Stýblovi, který jej předvolal jako svědka.

Přestože bezprostředně poté, co byl postřelen, označil za střelce ostravského Olacha Ladislava Daniše, dnes si tím prý už tak jistý není.

Důvod: Nevrácených sedmdesát tisíc

Postřelením Josefa Lakatoše vyvrcholily před rokem spory mezi ostravskou a brněnskou komunitou olašských Romů.

Čtěte také:

Lakatošova dcera Nikola utekla od svého přítele a otce jejích dvou dětí, Luciána Daniše, k jinému muži. Za to Luciánova rodina požadovala vrátit sedmdesát tisíc korun, které za nevěstu vyplatila. Ty ale dodnes nedostala a kvůli tomu vypukla mezi Olachy válka, vrcholící několika rvačkami, únosem a nakonec střelbou v Prostějově.

Za napadení Lakatoše jsou obžalováni Ladislav Grulo, Jiří Daniš, Lucián Daniš, Richard Rafael a za postřelení Ladislav Daniš.

Podle obžaloby přijeli do Prostějova, nad ránem vnikli do bytu, kde spal, začali jej mlátit dřevěnými holemi a Ladislav Daniš ho pak postřelil do břicha. Stejně to Lakatoš a jeho žena vylíčili policii.

Lakatoš: Jsem pod tlakem

Teď ale Lakatoš obrací. Nejprve se úplně vyhýbal soudu, poté, co mu soudce Stýblo pohrozil, že jej nechá předvést, konečně přišel. Ale už si prý není jistý, jestli střílel skutečně Daniš.

Proces se koná za přítomnosti množství policistů
Proces se koná za přítomnosti množství policistů | Foto: Jan Langer

"Jsem pod velkým tlakem. Všichni Ostraváci říkají, že on to nebyl. A já jsem ho také dřív znal jako hodného člověka. Říkám si: Je to on? Není to on? Nechci mu ublížit," vysvětloval Lakatoš soudci, co ho vede k pochybnostem.

Změny názorů svědků i obžalovaných jen dokreslují celkovou atmosféru procesu. Na každé jednání přicházejí desítky Olachů z obou skupin v čele s brněnským i ostravským králem. Na dvoře soudu je od sebe dělí policisté se psy.

Část svědků vypovídá v utajení. Soudce Romům povolil označovat se mezi sebou ve výpovědích přezdívkami, ve kterých se Romové vyznají lépe než v českých jménech z rodných listů. Soudce musí často veřejnost v síni napomínat a svědky upozorňovat, aby mluvili k věci.

Hlavní líčení potrvá až do září.

 

Právě se děje

Další zprávy