Proč Zeman nepozval rektory. Hájím prestiž prezidentů, říká

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2014 14:51
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny vysvětloval důvody, proč na oslavy státního svátku 28. října znovu - stejně jako loni - nepozval na Hrad dva zástupce vysokých škol.
Český prezident Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Peking - Nepozváním dvou rektorů na oslavy na Hradě prezident Miloš Zeman podle svých slov hájí prestiž všech prezidentů. Řekl to v neděli během státní návštěvy Číny.

Rektory prezident nepozval na oslavy výročí vzniku Československa 28. října kvůli dřívějším osobním sporům. Zemanovo rozhodnutí kritizovala Česká konference rektorů, Rada vysokých škol i někteří politici.

Pozvánku na Hrad na 28. října letos stejně jako loni nedostali rektoři Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity. Bek v minulosti nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem.

"Hájím prestiž hlavy státu a zájmy všech budoucích prezidentů, kteří přijdou po mně," řekl k rozhodnutí Zeman.

Pak potvrdil, že jde o odvetu za předchozí spory se zmíněnými rektory. "Když je prezidentovi zakázána přednáška na konkrétní univerzitě, je pochopitelné, že jakýkoli prezident nepozve toho, kdo přednášku zakázal. Odmítá-li se druhý z rektorů dostavit na pozvání prezidenta do Karolina, je jisté, že nedostane druhou pozvánku," obhajoval prezident nepozvání Beka a Grubhoffera.

Není to Zemanův svátek

Podle předsednictva Rady vysokých škol je ale 28. říjen svátek České republiky, nikoliv Miloše Zemana. Uvedl to už dříve předseda rady Jakub Fischer. Česká konference rektorů sdělila, že nepozvat rektory kvůli dřívějším sporům považuje za nedůstojné.

"Oslavy výročí 28. října nepovažujeme za soukromou akci, ale oficiální, vysoce reprezentativní shromáždění, a okruh zvaných hostů by proto neměl být ovlivňován případnými neshodami z minulosti," uvedla v prohlášení, které podepsal rektor Karlovy univerzity a předseda konference Tomáš Zima.

Kromě dvojice nepozvaných šéfů vysokých škol nepřijde na slavnost na Hradě řada dalších rektorů. Ti, kteří na slavnost nepůjdou a jejichž vyjádření se podařilo získat, se však většinou omluvili z účasti kvůli jiným povinnostem, nikoli na protest kvůli selekci zvaných.

Hned pět rektorů například bude slavit státní svátek na českém velvyslanectví v indickém Dillí během pracovní cesty po Indii.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Tesco varuje před podvodnými SMS zprávami o výhře v soutěži. Firma žádnou neorganizuje

Společnost Tesco varuje před podvodníky, kteří rozesílají lidem SMS zprávy o tom, že si mají u ní vyzvednout výhru v soutěži. Firma informovala, že žádnou takovou soutěž neorganizuje a zákazníci nemají na uvedené zprávy reagovat.

"Tato podvodná aktivita poškozuje dobré jméno společnosti Tesco. Podniká proto všechny dostupné kroky, aby ochránila své zákazníky i své podnikání," uvedli zástupci firmy.

V případě pochybností mají podle nich zákazníci kontaktovat zákaznickou linku firmy 800 222 555 a ověřit si, jestli jde o její oficiální soutěž.

Další zprávy