reklama
 
 

Zeman jmenoval dvanáct rektorů, ocenil jejich odbornost

21. 1. 2014 15:42
Podklady ke jmenování dostal od ministerstva školství. Ocenil zejména jejich odbornost.

Praha - Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenoval dvanáct rektorů veřejných vysokých škol. Funkce se ujmou od února. Pěti z nich tím začne už druhé funkční období, sedm rektorů je nových.

Zeman mimo jiné řekl, že prostudoval podklady, které ke jmenování dostal od ministerstva školství, a "s úctou a obdivem" oceňuje odbornost nových i staronových rektorů.

Dekret podepsaný prezidentem odpoledne převzali například budoucí rektor Univerzity Karlovy, lékař Tomáš Zima, rektoři ČVUT i brněnského VUT, olomoucké Univerzity Palackého či pražské Akademie výtvarných umění.

Funkční období rektora trvá čtyři roky. Rektorské volby se konaly na podzim.

Rektoři se s hlavou státu dostali do sporu kvůli kauze literáta Martina C. Putny, kterého loni na jaře Zeman nechtěl jmenovat profesorem. Akademici to kritizovali, někteří kvůli tomu nepřijeli na jmenovací ceremoniál, z něhož byl Putna vyloučen.

Zeman pak při oslavách státního svátku 28. října nepozval dva rektory, kteří se s ním dostali do sporu, a to Mikuláše Beka z brněnské Masarykovy univerzity a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ostatní rektory to pobouřilo, a na slavnost proto také nepřijeli.

V úterý se však dostavili všichni pozvaní, ačkoliv jmenovací dekret lze poslat i poštou. Kromě budoucích rektorů jsou zváni šéfové univerzit a předsedové akademických senátů škol.

Původně mělo jít k prezidentovi na jmenování třináct rektorů. Akademický senát Vysoké školy ekonomické, jejímuž rektorovi Richardu Hindlsovi končí mandát na konci ledna, se ale ani ve třech rektorských volbách neshodl na budoucím šéfovi. Další volby se konají až v únoru, vybraného kandidáta poté Zeman nejspíš jmenuje samostatně.

Prezident jmenuje jen rektory veřejných a státních vysokých škol, u soukromých škol si rektora jmenuje majitel školy.

autor: ČTK | 21. 1. 2014 15:42

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama