Prezident opět nepozval na předávání vyznamenání dva rektory

ČTK Domácí ČTK, Domácí
21. 10. 2014 12:24
Pozvánku na úterní ceremoniál stále neobdržel rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libor Grubhoffer.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman zatím opět nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října dva rektory, s nimiž měl v minulosti spor, píšou Lidové noviny (LN).

Jde podle nich o Mikuláše Beka z brněnské Masarykovy univerzity a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Bek loni pozvánku neobdržel, neboť Zemana nenechal vystoupit před studenty z obavy před volební agitací, prezident to označil za urážku hlavy státu. Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, když se na protest proti jeho nejmenování profesorem odmítl zúčastnit jmenování profesorů v Karolinu.

Další rektoři dostali pozvánky v předstihu

Už loni tak předávání vyznamenání na Pražském hradě provázely kontroverze - řada rektorů veřejných vysokých škol tam nedorazila, a to právě ze solidarity ke dvěma kolegům, které prezident nepozval.

Lidové noviny připomínají, že do slavnostního dne zbývá jen týden, Hrad podle nich Beka ani Grubhoffera dosud nekontaktoval. "Ne, pozvánka mi nepřišla," uvedl rektor Bek. "Pokud něco nepřišlo pondělní poštou, a koukám, že nepřišlo, tak jsem nic nedostal," cituje deník Grubhoffera.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček LN řekl, že momentálně nemá k dispozici seznam těch, kteří byli pozváni. "Pro nás je nejdůležitější, aby to bylo co nejreprezentativnější," uvedl.

Podle něj jde o zastoupení klíčových hráčů veřejného života. "A mezi ty patří nejvyšší ústavní činitelé, zástupci diplomatického sboru i vysokých škol. A nechtěl bych teď hodnotit jednotlivá pozvání," dodal mluvčí.

Další rektoři dostali podle deníku pozvánky s předstihem. Pozvání potvrdili například i rektor ČVUT, Vysoké školy báňské či Západočeské univerzity.

 

Právě se děje

Další zprávy