Mynářova třicet let stará bouračka na prověrku vliv nemá, uznal úřad. Ostatní argumenty smetl

Radek Nohl Radek Nohl
7. 1. 2016 7:08
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil podle hradního kancléře Vratislava Mynáře až na výjimku zamítl všechny argumenty, které mu Mynář a jeho advokáti předložili. Úřad přiznal, že vedoucímu kanceláře prezidenta chybně vyčítal zamlčení stíhání za nehodu, která se stala před zhruba třiceti roky. V ostatních věcech ale Navrátil rozhodnutí svých podřízených nezměnil, a Mynářovi tak prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné nevydal. Podle Mynářova advokáta jsou některé argumenty NBÚ absurdní.
Kancléř Vratislav Mynář ani na druhý pokus prověrku nezískal. NBÚ zamítl jeho rozklad.
Kancléř Vratislav Mynář ani na druhý pokus prověrku nezískal. NBÚ zamítl jeho rozklad. | Foto: DVTV

Praha - Až na jednu výjimku zamítl Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) všechny argumenty, které do svého rozkladu napsal hradní kancléř Vratislav Mynář spolu se svými právníky.

Vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana se jím snažil získat bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Jak je již známo, ředitel NBÚ Dušan Navrátil Mynářův rozklad zamítl. Proto se kancléř nyní obrátí na Městský soud v Praze.

Navrátil přitom podle Mynářova advokáta Lukáše Trojana uznal jejich argumenty jen v případě údajného zamlčení dopravní nehody. Ta se stala před zhruba třiceti roky. NBÚ přitom mělo zkoumat jen věci staré maximálně dvacet let.

Mynář dříve popsal, že si dal pár piv a škodovkou rodičů naboural obecní rozhlas. Případ nakonec skončil podmínkou. "Dali nám za pravdu a přiznali, že byla chyba, když tvrdili, že nemůže dostat prověrku kvůli stíhání za tuto nehodu," řekl Trojan.

Mynář si na staré transakce nepamatoval

Národní bezpečnostní úřad další Mynářovy argumenty zamítl. Navrátil podle Trojana v rozkladu opakovaně píše, že kancléř při rozhovorech nereagoval na otázky úředníků NBÚ okamžitě. Mynář v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz popsal, že měl s pracovníky ústní dohodu. Jelikož si na některé finanční transakce staré přes deset let nepamatoval, dohodl se s nimi, že jim je doloží dodatečně.

"Pan Navrátil mi v tom protokolu ale v devadesáti procentech vyčítá, že jsem se při tom pohovoru nevyjádřil jasně a že jsem všechno chtěl dokládat dodatečně," prohlásil Mynář. Podle Trojana je to absurdní.

Mluvčí NBÚ Radek Holý nechtěl otázky Aktuálně.cz komentovat. "Dodržování právního řádu a profesionálních pravidel NBÚ neumožňuje veřejně hájit jeho postupy a rozhodnutí v rámci bezpečnostního řízení," uvedl Holý.

Mynář nyní musí zhruba do poloviny ledna podat žalobu k Městskému soudu v Praze. "Tam teoreticky nemůže být nic nového. Ta argumentace bude pořád stejná," řekl Mynář. Podle Trojana však budou chtít také upozornit na úniky informací z NBÚ, ke kterým v případě Mynář došlo.

Advokát doporučil vedoucímu kanceláře prezidenta, aby se proto obrátil i na sněmovní komisi, která má kontrolovat činnost Národního bezpečnostního úřadu. Mynář uvedl, že nyní nechce, aby se tím Sněmovna zabývala.

Stát ve státě?

Kancléřovi se ale nelíbí to, že NBÚ neumožnil jeho advokátovi, aby při předvánočním doplnění informací do spisu podal stížnost. Kvůli tomu se možná na poslance přeci jen obrátí. "To je na zváženou, aby se někdo podíval, jestli se pan Navrátil nechová jako stát ve státě," prohlásil Mynář.

Mluvčí NBÚ Radek Holý ale odmítá, že by informace z úřadu v případě kancléřovy prověrky unikly. "Jeho emotivní a neprokazatelné výroky na adresu NBÚ lze považovat za poškození dobrého jména úřadu," dodal Holý.

Média již dříve uvedla, že NBÚ ve svém prvním rozhodnutí vyčítal vedoucímu kanceláře prezidenta také, že byl držitelem anonymních akcií, úřadu vadily i nesrovnalosti s vlastnictvím některých pozemků.

I když prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné Mynář nemá, prezident Miloš Zeman ho zatím odvolat nechce. Zeman několikrát zopakoval, že chce počkat na to, až jeho kancléř využije všech opravných prostředků. Což může být klidně i poté, co bude Zemanův mandát u konce.

 

Právě se děje

Další zprávy