Hrad pod Zemanem prosperuje. Rozpočet má vyšší o 124 milionů, podepsal smlouvy s Jaguarem i Huawei

Václav Dolejší
7. 12. 2015 5:30
Od nástupu Miloše Zemana do prezidentské funkce kapitola státního rozpočtu určená Pražskému hradu neustále roste. Zatímco před dvěma lety, kdy byl zvolen, činil rozpočet 334 milionů korun, příští rok to bude hned 458 milionů. Vzkvétá i sponzorství. Za Zemanovy éry přibyla řada nových partnerů Správy Pražského hradu, což je příspěvková organizace prezidentské kanceláře.
Pražský hrad.
Pražský hrad. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský hrad za Miloše Zemana rozhodně nepatří k opomíjeným kapitolám státního rozpočtu. V roce 2013, kdy se stal prezidentem, činil hradní rozpočet 334 milionů korun – a od té doby neustále roste. Příští rok dostane už 458 milionů. Bez ohledu na to vzkvétá na Hradě paralelně i jiný byznys – sponzorství. Za Zemanovy éry přibylo mnoho nových partnerů Správy Pražského hradu, což je příspěvková organizace prezidentské kanceláře.

K pivovaru Krušovice, který se pyšní označením "královské pivo" a jako jediný dlouhodobě s Hradem spolupracuje od 90. let, nově získaly exkluzivní smlouvy i další firmy.

Nejprve v květnu 2013 automobily Land Rover a Jaguar, v červnu 2014 pak čínský výrobce mobilů Huawei. A letos v létě přibyli dodavatelé nápojů, společnosti Bohemia Sekt s víny a Dallmayr s kávou a čajem. Kromě nich si Hrad v červnu vybral také jako svého hlavního mediálního partnera společnost Mafra patřící Andreji Babišovi.

Propagace exkluzivní značky

Zájem společností dostat se na Hrad je obrovský. Jakou mají motivaci? Oslovené firmy říkají, že prestižní spojení jim pomáhá v propagaci exkluzivní značky.

Partneři a sponzoři Hradu

Praha, Pražský Hrad, Hradčany, Karlův Most, ilustrační foto

Pivovar Krušovice - Spolupráce od 90. let, smlouva platí až do konce roku 2017. Pivovar, který patří do nizozemské skupiny Heineken, platí Správě Pražského hradu zhruba 720 tisíc korun ročně.

Huawei Technologies - Čínský výrobce mobilních telefonů se na Hrad dostal od dubna 2014. Dodal 100 kusů, cena jednoho vychází na 10 tisíc korun.

Land Rover a Jaguar - Plzeňský dealer britské automobilky Petr Dajbych se dohodl s Hradem v květnu 2015. Hradu půjčuje čtyři vozy a vždy po ujetí 15 000 kilometrů je mění za nové.

Bohemia Sekt, Dallmayr - Od letošní léta jsou exkluzivními dodavateli vína, sektů, kávy.

Mafra, Česká televize a Český rozhlas - Babišova mediální skupina Mafra se stala letos v červnu hlavním mediálním partnerem Správy Pražského hradu, vedle „řadových“ mediálních partnerů – České televize a Českého rozhlasu.

"Partnerství s prestižními institucemi, jako je Pražský hrad nebo třeba Národní divadlo, je součástí naší marketingové komunikace, kterou podporujeme image prémiovosti," říká ředitel společnosti Bohemia Sekt Ondřej Beránek. Jeho firma dodává do prezidentské kanceláře také vína z produkce vinařství Víno Mikulov, Habánské sklepy, Chateau Bzenec a Vinařství Pavlov.

Pro firmu Huawei, která zaměstnancům Správy Pražského hradu i Kanceláře prezidenta dodala sto mobilů v celkové hodně jeden milion korun, je nejzajímavější možnost uspořádat v prostorách Hradu různé akce za zvýhodněné ceny.

"Španělský sál je podle nás prostor číslo jedna v České republice a my jsme exkluzivní značkou. Například nedávno jsme tam uspořádali setkání pěti set našich dealerů z celé střední a východní Evropy," pochvaluje si marketingový šéf Huawei Technologies Czech Tomáš Brouček.

Za odměnu volné vstupenky

Hospodářské noviny mají k dispozici smlouvy s jednotlivými společnostmi. Hrad se například v případě Krušovic zavazuje, že ve svých prostorách umožní pivovaru uspořádat společenské akce za nákladovou cenu, která nepřesáhne 300 tisíc korun.

Všechny firmy pak oplátkou za sponzorské dary nebo své služby mají zaručeno, že jejich loga budou propagovány u stálých expozic nebo výstav na Hradě. A kromě toho mají každý rok přidělený počet čestných vstupenek zadarmo na výstavy, do obrazárny nebo na turistické okruhy.

Zajímavé je, že letos si Hrad vybral jako hlavního mediálního partnera Babišovu Mafru, konkrétně deníky MF Dnes a Metro. "Partnerství se silnými prestižními brandy, jako jsou Pražský hrad, Národní divadlo nebo Česká filharmonie, je pro nás ctí," říká k tomu mluvčí společnosti Miloslava Nováková. Hynek Kmoníček, šéf Zemanova zahraničního odboru na Hradě, se zároveň stal pravidelným externím komentátorem MF Dnes.

Po dohodě s Mynářem

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvádí, že příchod nových partnerů rozhodně neřeší Miloš Zeman, ale šéf Správy Ivo Velíšek po dohodě s kancléřem Vratislavem Mynářem.

Zbývá otázka, proč zrovna sídlo hlavy státu, které ze všech památek těží nejvíc z turistů i státního rozpočtu, potřebuje tolik sponzorů?

"Smlouvy jsme se rozhodli uzavřít proto, že tyto firmy přišly s nabídkami, které jsme zvážili a vyhodnotili jako přínosné. Stejně jako každá jiná kulturní instituce aktivně vyhledáváme partnery. Spolupráci hodnotíme jako vysoce kvalitní, produktivní a přínosnou, partneři jsou celosvětově působícími společnosti s velkým kreditem," odpovídá mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy