"Bála jsem se, že mě zastřelí." Příslušník StB, který bil Placáka, má jít k soudu za únos disidentky

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
17. 5. 2017 5:30
Na konci září 1989 unesli tehdy 19letou disidentku Janu Miklušákovou-Netopilovou příslušníci komunistické StB, na poli za Prahou jí měli vyhrožovat zastřelením. Hlavním z nich měl být Antonín Prchal, který byl před dvěma lety pravomocně odsouzen za bití disidenta Petra Placáka. Prchal teď může před soudem stanout kvůli případu Miklušákové-Netopilové znovu. Státní zástupce na něj chce podat obžalobu.
České děti u pomníčku štb. kpt. Václava Morávka na Prašném mostě, 21. března 1989 (Jana Miklušáková uprostřed, vlevo od ní Antonín Hradilek, vpravo Luděk Marks a Petr Placák).
České děti u pomníčku štb. kpt. Václava Morávka na Prašném mostě, 21. března 1989 (Jana Miklušáková uprostřed, vlevo od ní Antonín Hradilek, vpravo Luděk Marks a Petr Placák). | Foto: archiv Petra Placáka

Praha - Disident a spisovatel Petr Placák čekal na potrestání příslušníků StB, kteří jej v létě 1989 zmlátili, téměř 22 let. Teď se zřejmě k soudu dostane velmi podobný případ, k němuž také došlo krátce před revolucí: obětí byla disidentka Jana Miklušáková-Netopilová, pachatel je podle policistů stejný jako v Placákově případě - tehdejší příslušník StB Antonín Prchal.

Jana Miklušáková-Netopilová šla na konci září revolučního roku z demonstrace spolku Beruška domů do pražského Karlína. "U Negrelliho viaduktu na mě skočil jeden příslušník StB, kterého jsem už dobře znala, s dalšími estébáky," popisuje pro Aktuálně.cz disidentka. Příslušníci StB ji pak měli odvléct do připraveného auta a odvézt na pole za Prahu u Horních Počernic.

Stejný člověk, podobný případ

Důstojníkem StB, který únos tehdy devatenáctileté Miklušákové řídil, měl být Antonín Prchal (s autorem textu není nijak příbuzný, pozn. red.), který jen o dva měsíce dříve zmlátil i Petra Placáka a byl za to před třemi lety pravomocně odsouzen k 1,5 roku vězení. Miklušáková tehdy Prchala poznala, předtím ji už několikrát navštívil v její tehdejší práci.

Když dojeli do Počernic, příslušníci StB ji vytáhli z vozu a nařídili jí, aby šla před nimi dál od auta a neotáčela se. "Měla jsem s sebou jen tašku přes rameno. Řekli, že mám jít dopředu, tašku mi strhli z ramene. Pak mi řekli, ať se zastavím. Stála jsem asi deset metrů před nimi. Nesměla jsem se otočit. Prchal na mě řval, že už mě nechce na politických akcích nikdy vidět," vzpomíná Miklušáková-Netopilová. Příslušníci Státní bezpečnosti jí pak vysypali tašku na zem a hlasitě komentovali její obsah.  

Poté se k ní Prchal přiblížil a na záda jí přiložil hlaveň. "Tehdy jsem absolutně nezapochybovala o tom, že jde o pistoli. Řekl mi, že kdyby mě zastřelili, nikdo mě tam hledat nebude," vypráví dál disidentka. "Byla jsem mladá holka a tehdy jsem se fakt strašně bála, že mě zastřelí," říká aktivistka, která se podle svých slov kvůli zkušenosti ze zářijového odpoledne 1989 nebojí smrti. "Není to fráze. Nějak se to tam zlomilo," dodává.

"Pak mi řekl, že mi dají ještě jednu šanci sekat latinu, jinak si mě podají, a hůř. Stála jsem tam. Zády k nim. Vlezli do auta a odjeli," dodává Miklušáková, která ještě chvíli stála na místě, než se otočila a posbírala své věci.

Nevracela bych se k tomu, kdybych ho neviděla u soudu

Případ začal před lety zkoumat Úřad dokumentace a vyšetřování (ÚDV), který prošetřuje trestné činy spáchané za minulého režimu, jež jsou podle zákona nepromlčitelné.

"V průběhu vyšetřování věci se podařilo shromáždit řadu důkazů, které tvrzení poškozené osoby podporovaly," odpověděla na otázky redakce šéfka ÚDV Eva Michálková. Její úřad se případem začal zabývat poté, co Miklušáková vypovídala u soudu právě v případu Petra Placáka, jehož únosu byla svědkem.

Disidentka by se podle svých slov k tíživé vzpomínce nevracela, kdyby tehdy u Placákova soudu nevypovídala. Tam totiž Prchala okamžitě poznala. "Bylo jasné, že ví absolutně přesně, koho před sebou vidí. Vůbec o tom nepochybuji," říká disidentka. Říká však, že v sobě se s minulostí vypořádala. "Já své křivdy dávno odpustila. Odpustit jde, ale zapomenout je těžší," uzavřela.

V současné době má vyšetřovací spis u sebe státní zástupce, který dokončuje obžalobu. Není však jisté, že ji nakonec skutečně podá. Prchal má totiž podle informací redakce ve svých 68 letech vážné zdravotní potíže.

Jeho obhájkyně Lucie Adamcová se k případu odmítla vyjádřit a nechtěla komentovat ani stav svého klienta. "K zdravotnímu stavu se nebudu vyjadřovat. Celý případ ponechám bez komentáře," říká krátce Adamcová.

Informace však nepřímo potvrzuje policie. "Je mimo jiné posuzována i způsobilost osoby absolvovat trestní řízení. V současné době je tato věc předmětem úvahy orgánů činných v trestním řízení a není dosud pravomocně rozhodnuta," říká policie, která loni kromě Prchala obvinila z psychického a fyzického násilí proti disidentce ještě jednoho bývalého příslušníka StB. Vůči němu však policisté nezískali dostatek důkazů a obžalován nakonec nebude.

 

Právě se děje

Další zprávy