Nejvyšší soud potvrdil bývalému příslušníkovi StB Ladislavu Irovskému trest za zbití Petra Placáka

ČTK ČTK
15. 9. 2015 15:07
Bývalý příslušník Státní bezpečnosti (StB) Ladislav Irovský neuspěl s dovoláním kvůli nepodmíněnému ročnímu trestu za zbití disidenta Petra Placáka v červnu 1989. Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl. Spolu s Irovským loni Městský soud v Praze potrestal nepodmíněně také jeho někdejšího kolegu Antonína Prchala, podmínku dostal Petr Vrbický. Uložení nepodmíněného trestu po 25 letech od spáchání trestného činu Irovský označil za "bezprecedentně zdrcující". Verdikt prý vyvolává obavu, že jde o mstu či úlitbu veřejnému mínění. Nejvyšší soud ovšem nenašel důvod k zásahu. I když od posuzovaného skutku uplynula dlouhá doba, nelze přehlížet závažnost činu.
Antonín Prchal a Ladislav Irovský
Antonín Prchal a Ladislav Irovský | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Bývalý příslušník Státní bezpečnosti (StB) Ladislav Irovský neuspěl s dovoláním kvůli nepodmíněnému ročnímu trestu za zbití disidenta Petra Placáka v červnu 1989.

Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl, vyplývá to z usnesení v soudní databázi. Spolu s Irovským loni Městský soud v Praze potrestal nepodmíněně také jeho někdejšího kolegu Antonína Prchala, podmínku dostal Petr Vrbický.

NS nyní řešil pouze dovolání Irovského. Muž argumentoval dobovou právní praxí a judikaturou, podle které prý jeho postup nemusel být trestným činem. Placák podle něj také neutrpěl žádnou závažnou újmu na zdraví, musel jen jednou navštívit lékaře.

Nelze přehlížet závažnost činu

Uložení nepodmíněného trestu po 25 letech od spáchání trestného činu Irovský označil za "bezprecedentně zdrcující". Verdikt prý vyvolává obavu, že jde o mstu či úlitbu veřejnému mínění.

NS ovšem nenašel důvod k zásahu. I když od posuzovaného skutku uplynula dlouhá doba, nelze přehlížet závažnost činu. "Společně s dalšími obviněnými totiž jako příslušník bezpečnostních složek úmyslně, za použití hrubého násilí, zastrašování a výhrůžek vyvíjel nátlak na poškozeného, a to zcela jednoznačně pro jeho politické přesvědčení a názory," stojí v usnesení.

NS rozhodl v červenci, v úterý rozhodnutí zpřístupnil na internetu. Možnost podat ústavní stížnost Irovský podle dostupných informací zatím nevyužil.

Čtyři příslušníci StB, z nichž jeden už zemřel, podle obžaloby Placáka unesli, když spolu s dalšími zhruba 30 lidmi protestoval proti kácení stromů v pražské Stromovce. Tehdy pětadvacetiletého disidenta odvezli do lesů poblíž Křivoklátu na Rakovnicku, kde jej bili a kopali. Následně mu vzali doklady a nechali jej v lese.

Obžalovaným hrozilo za zneužití pravomoci úřední osoby dva až deset let vězení. Uložené tresty jsou kvůli dlouhému časovému odstupu od spáchání činu pod hranicí zákonné sazby.

Odvolací Městský soud v Praze případ musel řešit dvakrát. Poprvé rozhodl, že je trestný čin promlčený. Případ mu však vrátil NS, napodruhé už odvolací soud potvrdil tresty uložené Obvodním soudem pro Prahu 7.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy