Nejvyšší soud potvrdil bývalému příslušníkovi StB Ladislavu Irovskému trest za zbití Petra Placáka

ČTK ČTK
15. 9. 2015 15:07
Bývalý příslušník Státní bezpečnosti (StB) Ladislav Irovský neuspěl s dovoláním kvůli nepodmíněnému ročnímu trestu za zbití disidenta Petra Placáka v červnu 1989. Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl. Spolu s Irovským loni Městský soud v Praze potrestal nepodmíněně také jeho někdejšího kolegu Antonína Prchala, podmínku dostal Petr Vrbický. Uložení nepodmíněného trestu po 25 letech od spáchání trestného činu Irovský označil za "bezprecedentně zdrcující". Verdikt prý vyvolává obavu, že jde o mstu či úlitbu veřejnému mínění. Nejvyšší soud ovšem nenašel důvod k zásahu. I když od posuzovaného skutku uplynula dlouhá doba, nelze přehlížet závažnost činu.
Antonín Prchal a Ladislav Irovský
Antonín Prchal a Ladislav Irovský | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Bývalý příslušník Státní bezpečnosti (StB) Ladislav Irovský neuspěl s dovoláním kvůli nepodmíněnému ročnímu trestu za zbití disidenta Petra Placáka v červnu 1989.

Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl, vyplývá to z usnesení v soudní databázi. Spolu s Irovským loni Městský soud v Praze potrestal nepodmíněně také jeho někdejšího kolegu Antonína Prchala, podmínku dostal Petr Vrbický.

NS nyní řešil pouze dovolání Irovského. Muž argumentoval dobovou právní praxí a judikaturou, podle které prý jeho postup nemusel být trestným činem. Placák podle něj také neutrpěl žádnou závažnou újmu na zdraví, musel jen jednou navštívit lékaře.

Nelze přehlížet závažnost činu

Uložení nepodmíněného trestu po 25 letech od spáchání trestného činu Irovský označil za "bezprecedentně zdrcující". Verdikt prý vyvolává obavu, že jde o mstu či úlitbu veřejnému mínění.

NS ovšem nenašel důvod k zásahu. I když od posuzovaného skutku uplynula dlouhá doba, nelze přehlížet závažnost činu. "Společně s dalšími obviněnými totiž jako příslušník bezpečnostních složek úmyslně, za použití hrubého násilí, zastrašování a výhrůžek vyvíjel nátlak na poškozeného, a to zcela jednoznačně pro jeho politické přesvědčení a názory," stojí v usnesení.

NS rozhodl v červenci, v úterý rozhodnutí zpřístupnil na internetu. Možnost podat ústavní stížnost Irovský podle dostupných informací zatím nevyužil.

Čtyři příslušníci StB, z nichž jeden už zemřel, podle obžaloby Placáka unesli, když spolu s dalšími zhruba 30 lidmi protestoval proti kácení stromů v pražské Stromovce. Tehdy pětadvacetiletého disidenta odvezli do lesů poblíž Křivoklátu na Rakovnicku, kde jej bili a kopali. Následně mu vzali doklady a nechali jej v lese.

Obžalovaným hrozilo za zneužití pravomoci úřední osoby dva až deset let vězení. Uložené tresty jsou kvůli dlouhému časovému odstupu od spáchání činu pod hranicí zákonné sazby.

Odvolací Městský soud v Praze případ musel řešit dvakrát. Poprvé rozhodl, že je trestný čin promlčený. Případ mu však vrátil NS, napodruhé už odvolací soud potvrdil tresty uložené Obvodním soudem pro Prahu 7.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy